Hemoroidy do objawów po leczenie

Wstydliwe, częste, bolesne i nawracające.. czy jest jakaś gorsza kombinacja?


Są jedną z częstszych i jednocześnie najbardziej wstydliwych dolegliwości. Szacunki wskazują, że na hemoroidy cierpi ponad jedna czwarta dorosłych ludzi na świecie.

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, są schorzeniem wstydliwym i bardzo uciążliwym. Są to niewielkie sploty naczyniowe wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego a z czasem powoduje wzrastający dyskomfort, uniemożliwiający pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Czym są hemoroidy?


W kanale odbytu znajdują się sploty naczyniowe wypełnione krwią. Przyjmują formę uwypukleń błony śluzowej do wewnątrz i w głównej mierze składają się z licznych połączeń tętniczo-żylnych. Żyły tej okolicy tworzą bańkowate uwypuklenia – kłębki żylne. Te kłębki u dorosłych osób są stale powiększone (ich zadaniem jest utrzymywanie szczelności odbytu, aby nie dopuścić do samoczynnego wydzielania gazów). W warunkach chorobowych osiągają one znaczną wielkość i mogą łączyć się ze sobą wytwarzając  żylakowato poszerzone naczynia splotu odbytniczego.

Przyczyny powstania hemoroidów


Najczęstszą przyczyną powstawania choroby hemoroidalnej są uporczywe zaparcia i trudności w wydalaniu stolca. Powodem tych dolegliwości z kolei jest najczęściej niewłaściwa dieta zawierająca zbyt małą ilość błonnika, który odpowiada za strukturę i konsystencję wydalanego stolca. Niedostateczna ilość spożywanego błonnika powoduje, że stolec jest twardy i zbity, zmusza do nadmiernych parć podczas wypróżnień, a to z kolei powoduje podrażnienie i powiększanie się hemoroidów.

Do innych przyczyn powstawania choroby hemoroidalnej należą: wstrzymywanie wypróżnień i nieregularne stolce, siedzący tryb życia (hemoroidy często nazywane są chorobą pracowników biurowych i kierowców), zbyt mała ilość wypijanych płynów, ostre przyprawy, alkohol i inne używki. Ciążą i poród oraz uwarunkowania genetyczne (przypadki wystąpienia choroby w rodzinie) również mogą być przyczyną choroby hemoroidalnej. Inne przyczyny to np. niewydolność serca, marskość wątroby i nadciśnienie tętnicze.

Do czynników ryzyka należą również:

•    Wiek, największą zachorowalność odnotowuje się w śród osób po 50 roku życia;
•    Uwarunkowania genetyczne;
•    Nadciśnienie;
•    Otyłość.

Objawy choroby


U większości pacjentów hemoroidy nie powodują początkowo wielu dolegliwości. Zauważa się je dopiero, gdy widoczne stają się ślady jasno czerwonej krwi na stolcu. Pieczenie, egzemy, świąd i uczucie niecałkowitego wypróżnienia mogą być kolejnymi symptomami hemoroidów.

Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby:


I stopień - Hemoroidy nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne na zewnątrz. Można je zobaczyć w postaci lekkich wypukłości w kanale odbytu za pomocą anoskopu/ rektoskopu. W tym stadium poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują żadnych dolegliwości;

II stopień - Hemoroidy mogą wypadać przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie. Towarzyszą temu dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie. Pacjent ma wrażenie niecałkowitego wypróżnienia, co powoduje dłuższe przebywanie w toalecie, ciągłe parcie, które z kolei zwiększa ból;

III stopień
- Hemoroidy w tym stadium mają skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. Najczęściej pozostają stale widoczne i wyczuwalne, ale mogą być odprowadzone ręcznie. Wystepuje znaczny ból oraz krwawienia, świąd i sączenie;

IV stopień
- Hemoroidy wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

Od II stopnia przypadłość jest bardzo bolesna, nie tylko przy korzystaniu z toalety, ale też przy pozostawaniu w pozycji siedzącej. Może dojść do zakrzepowego zapalenia wypadniętego żylaka. Wypadnięte i uwięźnięte w zwieraczu odbytu żylaki przybierają kształt kulistych, sinych i bolesnych guzków. Ból występuje wówczas przy ucisku, chodzeniu i siadaniu.

Leczenie


Badania lekarskie są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy, ponadto konieczny jest dokładny wywiad lekarski. Podczas takiej rozmowy należy podać informacje dotyczące między innymi nawyków żywieniowych, przebytych chorób układu pokarmowego i stosowanych leków. Kobiety powinny poinformować lekarza o przebytych ciążach i porodach.

Badanie lekarskie jest niezbędne do wykluczenia innych przyczyn krwawienia z odbytu, którego źródło położone może być wyżej, w jelicie grubym. Nigdy nie należy lekceważyć krwawienia – powodować je może np. szczelina odbytu (pękniecie błony śluzowej i skóry), ale też proces zapalny lub nawet nowotworowy.

Leki stosowane w chorobie hemoroidalnej łagodzą przykre dolegliwości choroby i jednocześnie skutecznie hamują proces zapalny. Farmaceutyki działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwświądowo, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i tym samym zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Leki mogą mieć postać tabletek, czopków, kremów, żeli.

Leczenie zapalnego zakrzepowego żylaka polega na leżeniu i wykonywaniu chłodnych okładów na odbyt. Po kilku dniach dolegliwości mijają. W niektórych przypadkach celowe może być małe nacięcie guzka przez chirurga – wypływa skrzep, co przynosi natychmiastową ulgę, a rana szybko się goi.

Znaczne rozmiary żylaków, powtarzające się krwawienia mogą być wskazaniem do operacji. Operacje takie przebiegają bez powikłań, wyniki leczenia są dobre, wyleczenie jest zupełne.Istnieje również wiele nieoperacyjnych metod leczenia hemoroidów takich jak fotokoagulacja podczerwienią (polega na przykładaniu sondy i wykorzystaniu promieniowania podczerwieni do wywołania martwicy wypadającego guzka) czy ligatura metodą Barrona (zabieg polegający na  założeniu ciasnej gumowej opaski na podstawę guzka hemoroidalnego co hamuje dopływ krwi i powoduje martwicę guzka). Metodami tymi można leczyć nawet zaawansowaną postać hemoroidów. Lekarz wybierze najlepszy w danym przypadku sposób leczenia.

Profilaktyka


Aby uniknąć hemoroidów należy spożywać pokarmy bogate w błonniki i unikać zaparć, a także zmniejszyć masę ciała i zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny. W przypadku podejrzenia tej dolegliwości trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Hemoroidy w początkowych fazach są szybko i całkowicie wyleczalne.

 



Źródło: www.fitness.wp.pl

Hemoroidy do ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |