Ćwiczenia mięśni Kegla a nietrzymanie moczu

Tylko jedna czwarta Polek cierpiących na nietrzymanie moczu przyznaje, że kiedykolwiek ćwiczyła mięśnie dna miednicy . Tymczasem, ćwiczenia te nie tylko zapobiegają i pomagają leczyć nietrzymanie moczu (NTM), ale także wzmacniają kręgosłup i poprawiają jakość życia seksualnego – podkreśla prof. Kari Bo z Norweskiego Kolegium Nauk Sportu w Oslo.

Nie dopuszczaj do osłabienia mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, zwane także mięśniami Kegla, z upływem lat słabną. Proces ten nasila się ze względu na przebyte porody, ciężką pracę fizyczną, stres czy nieprawidłowy styl życia. Skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy są problemy z niewłaściwą postawą, bólami pleców oraz nietrzymaniem moczu.

Mięśnie, które nie wykonują żadnej pracy, słabną i w rezultacie stają się dużo mniej efektywne. Dlatego systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy powinno być nawykiem każdej kobiety. Wówczas ma ona szansę wyeliminować nieprzyjemne skutki osłabienia mięśni, jak mimowolne wyciekanie moczu podczas kaszlu, śmiechu czy ćwiczeń fizycznych, a także brak satysfakcji z życia seksualnego – wyjaśnia prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Gdzie są mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni, „zawieszona” między kością łonową a ogonową. Wiele kobiet ma problem ze zlokalizowaniem tej grupy mięśniowej i często wykonuje ćwiczenia w niewłaściwy sposób. Dlatego przed rozpoczęciem właściwego treningu, należy prawidłowo zlokalizować położenie tych mięśni, a następnie nauczyć się właściwego sposobu ich napinania i rozluźniania. Ich zlokalizowanie ułatwi proste ćwiczenie: usiądź na krawędzi stołu, nogi ustaw w lekkim rozkroku, a następnie, zachowując tę samą pozycję, spróbuj napiąć mięśnie w okolicy cewki moczowej i odbytu. Mięśnie, które napinasz, to właśnie mięśnie dna miednicy.

Od teorii do praktyki

Gdy już prawidłowo rozpoznasz swoje mięśnie dna miednicy, pora zacząć je ćwiczyć. Zacznij od kilku prostych ćwiczeń:

Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach, ugnij kolana. Nogi i stopy trzymaj złączone razem, ręce rozłóż do boku. Unieś w górę miednicę, pamiętaj jednak o tym, aby dolna część kręgosłupa przylegała do podłogi. Przytrzymaj kilka sekund, rozluźnij i opuść miednicę. Wykorzystaj przy tym wszystkie mięśnie brzucha, wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund i rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.

Ćwiczenie 2
Połóż się na boku, opierając na przedramieniu, nogi lekko ugnij w kolanach. Następnie wciągnij brzuch w kierunku pleców, przytrzymaj 6-8 sekund i rozluźnij. Ćwiczenie należy powtórzyć po 4 razy na każdym boku.

Ćwicz Kegla z Kari Bo

Unikalny system ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy opracowała profesor kultury i fizjoterapii z Norweskiego Kolegium Nauk i Sportu w Oslo – prof. Kari Bo. Technika Pelvicore jej autorstwa znalazła uznanie wśród polskich i światowych ekspertów w dziedzinie urologii i ginekologii. Zestaw ćwiczeń dostępny jest już w Polsce na płycie DVD, którą można bezpłatnie zamówić na stronie www.corewellness.pl lub pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 60 66 68 . Zamówienie płyty nic Cię nie kosztuje, a korzyści z niej płynące, mogą okazać się dla Ciebie bezcenne.


Dodatkowe informacje

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytym porodzie.

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln osób .

Profesor Kari Bo zajmuje się kulturą fizyczną i fizjoterapią w Norweskim Kolegium Nauk Sportu w Oslo. Przez 20 lat prowadziła badania i opracowywała techniki przeznaczone dla kobiet cierpiących na choroby związane z kondycją mięśni dna miednicy. Jest ekspertem w zakresie treningu mięśni dna miednicy, a prowadzone przez nią prezentacje i warsztaty cieszą się dużą popularnością na całym świecie.


Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne.










Źródło: www.senior.pl

 
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Warszawa
11-12-2011 19:09
Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla) i pomagają w leczeniu nietrzymania moczu. Więcej informacji o metodach leczenia i stosowaniu Aquaflex na www.aquaflex.pl
Doświadczenie pokazuje, że 75 - 80 % pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które stosują najpierw ćwiczenia mięśni miednicy, nie muszą już poddawać się operacji.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |