Rodzaj bólów głowy i ich objawy

Bóle głowy towarzyszą niemal każdemu z nas i niestety coraz częściej. Czasem mogą oznaczać poważniejszy problem ze zdrowiem.



Ból głowy to jedynie objaw i to w dodatku wielu różnych dolegliwości z którymi jest związany:
- może wynikać z przemęczenia,
- pojawieniem się anginy, przeziębienia
- czasem pojawia się w wyniku silnego zdenerwowania.


Zazwyczaj z takim bólem dobrze sobie radzimy ale niekiedy ból głowy jest pierwszym sygnałem poważnej choroby, lub nawet stanu zagrażającego życiu. Czytaj więcej Przyczyną bólu głowy jest podrażnienie różnych struktur anatomicznych, np. mięśni, naczyń tętniczych, opony twardej, zatoki żylnej, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, ale także gałki ocznej, ucha środkowego, zatok przynosowych lub zębów.


Bóle głowy można podzielić na samoistne, które są istotą choroby oraz objawowe, które są pochodna innego schorzenia. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim bóle migrenowe, a precyzyjnie mówiąc wywołany przez migrenę ból typu napięciowego oraz ból klasterowy.


Samoistne bóle głowy


Zazwyczaj są to bóle typu napięciowego. Przyczyny:
- stres,
- przepracowanie,
- zmęczenie,
- nadmiar emocji,
- brak snu,
- zmiany atmosferyczne,
- nadużycie alkoholu,
- hałas,
- zanieczyszczone powietrze
- niektóre pokarmy (np. żółty ser, orzechy, czekoladę, peklowane mięso, owoce cytrusowe, śmietanę, świeże wypieki drożdżowe) oraz środki konserwujące żywność (np. glutaminian sodu).


Ten ból pokonujemy zazwyczaj lekami bez recepty ale gdy pojawiają się notorycznie to warto udać się do lekarza. Ból samoistny:
- tępy,
- nie pulsujący,
- zwykle pojawiający się po obu stronach głowy lub w okolicy tyłu głowy, karku, czoła lub skroni.
- może się utrzymywać przez kilka godzin, ale także przez wiele tygodni czy lat.


Migrena


Jest częstrza u kobiet i choć zaliczana jest do napięciowych bólów głowy, ale jej objawy są inne. Cechy bólu migrenowego:
- ból, który utrzymuje się przez kilka lub kilkadziesiąt godzin
- pojawia się po jednej stronie głowy,
- ma różne nasilenie, a jego wystąpienie często poprzedza tzw. aura, czyli mroczki przed oczami, jasne, błyszczące plamy w polu widzenia.
- z bólem pojawiają się nudności lub wymioty, zaburzenia widzenia, światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki.


Przyczyna migren nie jest do końca rozpoznana. Niektórzy lekarze sugerują, że jej atak ma związek z zaburzeniami naczynioruchowymi, które polegają początkowo na zwężeniu, a następnie zwiotczeniu ścian tętnic mózgowych.


Najczęstsza postacią choroby jest migrena zwykła. Rzadszą postacią jest migrena z aurą. Każda postać choroby wymaga leczenia oraz przyjmowania leków, które z jednej strony łagodzą ból, a z drugiej zapobiegają kolejnym atakom.


Klasterowy ból głowy


To rzadko rozpoznawana odmiana napięciowego bólu głowy. Często bywa mylony z migreną lub nerwobólami. Powracające fale ataków mogą się utrzymywać przez wiele tygodni. Klasyczny ból klasterowy nie jest groźny, ale lepiej sprawdzić jego przyczyny, bo może to być także sygnał, że rozwija się inna, niebezpieczna dla zdrowia choroba. Atak zwykle rozpoczyna się od bólu oka, a z czasem rozrasta się na połowę twarzy. Bywa, że osoba cierpiąca ma wtedy zatkany nos, jak przy silnym katarze, a z oka płyną łzy. Napad bólu może trwać kilkadziesiąt minut i powtarzać się kilka razy w ciągu dnia, a nawet w nocy.


Bóle objawowe


Jak już wiemy mogą towarzyszyć niewinnemu przeziębieniu, ale także świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś bardzo niedobrego.


Przy infekcjach, zwłaszcza tych z wysoką temperaturą, pojawia się silny, rozsadzający głowę ból, który ustępuje wraz z wyzdrowieniem. Jeżeli ból nie minie i pojawia się najczęściej rano, warto odwiedzić laryngologa, aby się upewnić, że przeziębienie nie przekształciło się w zapalenie zatok przynosowych.


Choroby zębów także mogą prowokować silne, rozlane na całą głowę bóle. Zwykle jest to skutek rozwijającego się stanu zapalnego w okostnej. Podobne odczucia będziemy mieć, gdy pod zębem rozwinie się tzw. zgorzel.


Zmiany zwyrodnieniowe w szyjnym odcinku kręgosłupa


Nasza szyja ma wiele wspólnego z bólem głowy dlatego miany zwyrodnieniowe w szyjnym odcinku kręgosłupa mogą wywoływać nie tylko silne bóle, ale także zawroty głowy. Ból charakteryzuje:
- odczuwany jest wtedy jednostronnie,
- promieniuje do barku i nasila się przy każdym ruchu.


Takich dolegliwości nie powinno się lekceważyć, bo mogą sygnalizować także zaburzenia pracy układu krążenia, a w nielicznych przypadkach być zwiastunem nietypowo przebiegającego zawału serca.


Nadciśnienie tętnicze


Nadciśnienie tętnicze to również przyczyna bólu głowy. Charakterystyczne umiejscowienie bólu – z tyłu głowy – to powód, by rozpocząć leczenie schorzenia podstawowego. Zaniechanie leczenia będzie powodowało stałe wzrastanie ciśnienia tętniczego, a co za tym idzie zagrozi naszemu życiu. Nadciśnienie to skutek zmniejszenia tzw. światła naczyń przez rozrastające się blaszki miażdżycowe. Krew nie może swobodnie przepływać, co może się zakończyć udarem lub zawałem serca.


Nerwobóle nerwów zaczaszkowych


Nerwobóle nerwów zaczaszkowych i w ich następstwie silne bóle głowy są wywołane neuralgia nerwu twarzowego. Ból pojawia się kilka razy dziennie po jednej stronie twarzy. Trwa zaledwie 1-2 minuty, ale jest trudny do zniesienia. Nie można go złagodzić ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, gdyż nie leczone zapalenie nerwu trójdzielnego może doprowadzić do paraliżu części twarzy.


Choroby oczu


Choroby oczu mogą dawać przewlekłe bóle głowy i świadczyć albo tylko o źle skorygowanej wadzie wzroku lub o rozwijającej się jaskrze, chorobie, która – jeśli nie jest wcześnie i właściwie leczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku.


Zatrucia substancjami chemicznymi


Zatrucia substancjami chemicznymi. Ból głowy spowodowany przez wdychanie toksycznych oparów może być bardzo silny. Jeżeli nie mija po godzinie przebywania na świeżym powietrzu trzeba się zgłosić do lekarza. Bardziej niebezpieczną sytuacją jest ta, gdy bólowi głowy towarzyszą wymioty. W takich sytuacjach nie pomoże picie mleka, które jest powszechnie uważane za dobrą odtrutkę. Trujące opary znajdują się w pęcherzykach płuc i stąd, wraz z krwią, rozchodzą się po całym organizmie.


Na bóle głowy skarżą się także osoby nadużywające niesteroidowych leków zapalnych. Skutkiem takiej „terapii” mogą być nie tylko dokuczliwe bóle głowy, ale także uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do perforacji jelit, a to już stan zagrażający życiu. Warto pamiętać, że bóle głowy mogą się nasilać po przedawkowaniu leków zwalczających ból. Dlatego zawsze trzeba czytać ulotki, aby wiedzieć, jaka substancję czynna zawiera przyjmowany środek. Nie przyjmujmy kilku leków jednocześnie. Jeżeli ból nie mija po zażyciu jednej tabletki, po następna można sięgnąć po godzinie.


Zapalenie opon mózgowych


Zapalenie opon mózgowych to groźna dla życia i zdrowia choroba, która objawia się silnym bólem głowy. Towarzyszy mu zwykle wysoka gorączka. Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia opon mózgowych jest sztywność karku. Chory nie może dotknąć brodą klatki piersiowej. W takim przypadku, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, bo tylko tam lekarze mogą postawić pewna diagnozę. Jej podstawą jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.


Krwawienie podpajęczynówkow


Krwawienie podpajęczynówkowe, czyli rozlanie się krwi w mózgu ma gwałtowny początek. Bardzo silny ból pojawia się niespodziewanie, obejmuje zwykle całą głowę i promieniuje aż do karku. Dodatkowymi objawami mogą być sztywność karku, senność, omdlenie, nudności lub wymioty, a nawet utrata przytomności. Chory musi jak najszybciej trafić do szpitala, dlatego niezwłocznie należy wezwać pogotowie, by nie zmarnować szans chorego na przeżycie. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy powodem krwawienia jest pęknięcie tętniaka.


Guzy mózgu


Guzy mózgu prowokują bóle głowy, które stopniowo, w miarę rozrastania się guza, nasilają się. Ból prowokowany przez guz pojawia się rano. Nasila się przy niewielkim nawet wysiłku fizycznym. Oprócz bólu chorego dręczą nudności lub wymioty. Ma zaburzenia widzenia, co świadczy o znacznym podwyższeniu ciśnienia wewnątrz czaszki. Innym objawem rozrastającego się guza mogą być dolegliwości neurologiczne, których wyrazem są: częściowy paraliż, niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia, a nawet napady drgawek, które mogą sugerować padaczkę. Choremu jest potrzebna szybka pomoc specjalistów.


Anna Jarosz


Źródło: www.medonet.pl

Rodzaj bólów ...
Autor: Ania
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |