Dojrzały wiek przedmiotem pożądania?

Chcesz skupić się na czymś pozytywnym? Nie uważaj swojego wieku za mankament, upływ czasu może wyświadczać dobrodziejstwa. Rozważ siedem korzyści, jakie przynosi dojrzałość, radzi Siski Green z sagazone. 



• Dojrzały wiek to mniej przeziębień

Wraz z wiekiem twój organizm nabiera doświadczenia w zwalczaniu różnych wirusów. Jeśli określony wirus niegdyś spowodował u ciebie infekcję, organizm ma antyciała, które pomogą go zwalczyć. Jak wskazują eksperci z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), istnieje około 200 różnych wirusów wywołujących przeziębienie. Jako dziecko najprawdopodobniej każdy z nas przechodził około ośmiu przeziębień w ciągu roku, liczba ta zmniejsza się średnio do dwóch - trzech rocznie u osób dorosłych. Sześćdziesięciolatkowie zaś zmagają się średnio z jednym przeziębieniem rocznie.

Jeśli złapiesz przeziębienie, nie staraj się za wszelką cenę farmakologicznie redukować intensywność objawów. Zatkany nos np. oznacza, że w jego naczyniach krwionośnych znajduje się większa ilość krwi, a więc organizm stara się zwalczyć infekcję. Cieknący nos to oznaka tego, że ciało broni się przed dalszym wnikaniem wirusa. Podniesiona temperatura natomiast to próba zniszczenia wirusa przez system odpornościowy. W czasie przeziębienia warto pić duże ilości płynów, to wspomaga funkcjonowanie organizmu i umożliwia stworzenie niekorzystnego środowiska dla wirusów - preferują bowiem suche powietrze.

Dojrzałość czyni ludzi bardziej odpornymi na przeziębienia, ale warto pamiętać o tym, że wirusy się mutują, a grypa to już poważna sprawa - warto więc zaszczepić się i pamiętać, że sam wiek nie stanowi dostatecznej ochrony przed chorobą.

• W wieku średnim potrzebujemy mniej odpoczynku

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Surrey oraz Harvard Medical School dowiodły, że osoby w wieku 60 - 72 lata potrzebują średnio 1,5 godziny snu mniej niż ludzie młodzi (w wieku 18 - 32 lata). To wynika zwykle z faktu, że osoby dojrzałe są mniej aktywne i ich organizm nie potrzebuje tak długiego odpoczynku, jak w czasach, kiedy życie wymagało intensywnego „bycia na nogach".

Jeśli nie możesz zasnąć, nie irytuj się tym. Weź książkę, posłuchaj ulubionych utworów muzycznych - nie staraj się zasnąć na siłę. Badacze przestrzegają przed myśleniem, że kiedy organizm odmawia współpracy, gdy chcesz spać, stanowi to objaw zaburzeń snu i trzeba poddać się leczeniu farmakologicznemu. „Ludzie zbyt łatwo zaczynają sięgać po medykamenty ułatwiające sen", mówi Elizabeth B Klerman z Harvard Medical School.

• Dojrzałość = lepszy seks

W przypadku mężczyzn - choć dojrzali częściej mają problemy z erekcją, czerpią znacznie więcej przyjemności z seksu niż trzydziestolatkowie, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu w Göteborgu. W efekcie mają też większe możliwości, by usatysfakcjonować swoją partnerkę.

W przypadku kobiet - jakkolwiek nie masz ciała dwudziestolatki, umiesz czerpać z seksu wiele radości. „Jesteś bardziej doświadczona i wiesz, jak osiągnąć orgazm", mówi doktor Pam Spurr, seksuolog, autorka książki „Sizzling Sex: The Sex Doctor's 250 Hottest Tips, Tricks and Techniques" („Skwierczący seks: 250 najgorętszych wskazówek, sztuczek i technik seksdoktora") „Co więcej, jeśli masz za sobą menopauzę, nie musisz martwić się o zabezpieczenie, masz też więcej czasu i jesteś znacznie bardziej zrelaksowana niż młode kobiety", dodaje doktor Spurr.

Uciążliwą dolegliwością pań po menopauzie może być suchość pochwy. By uniknąć nieprzyjemnych doznań związanych ze wspomnianą przypadłością, można zastosować żele nawilżające (lubryfikanty) dostępne w aptekach bez recepty lub prezerwatywy ze środkiem nawilżającym.

• Wraz z wiekiem rośnie... atrakcyjność

To nie żart. Na atrakcyjność składa się wiele elementów, także dojrzałość, jako wyraz doświadczenia, mądrości życiowej etc. Wpływ ma tu również jednak aspekt fizyczny. Np. nie warto przejmować się siwizną, wynika z ankiety przeprowadzonej przez wydawców magazynu Glamour. Zapytano bowiem czytelników w wieku 18 - 49 lat, czy siwe włosy są ich zdaniem sexy. 40% odpowiedziało „tak". Czytelnicy uznali, że siwizna zarówno u pań, jak i u panów, jest atrakcyjna. 15% stwierdziło, że tylko szron na głowie mężczyzn jest sexy, ale zaledwie 4% deklarowało, że siwe włosy w ogóle im się nie podobają.

• Osobom dojrzałym polecana jest lekka dieta

Potrzeby żywieniowe ludzi po pięćdziesiątce są inne niż osób młodszych Naukowcy z Tufts University's Human Nutrition Research Center zbadali, jakich wartości odżywczych wymaga organizm pacjentów w średnim wieku. Okazało się, że choć osoby te potrzebują podobnej ilości witamin i minerałów, to mogą dostarczać organizmowi mniej kalorii. Nie trzeba więc szybko chwytać za znajdującą się pod ręką przekąskę (niekoniecznie zdrową), gdy poczuje się głód, warto spędzić więcej czasu na przygotowanie wartościowego posiłku.

Ogranicz jedzenie tłustych potraw i unikaj tych zawierających przetworzone węglowodany, aby zredukować ilość dostarczanych kalorii. „Postaw na zdrową żywność. Nie będziesz mieć tak wielu okazji do zamiany na energię kalorii z tłustych posiłków. Sięgnij raczej po warzywa i owoce, zawierają składniki potrzebne szczególnie osobom dojrzałym", mówi dietetyk Carina Norris.

• W średnim wieku doświadczasz mniej stresu

Żałośnie wyglądają ludzie, którzy niecierpliwią się, gdy autobus, tramwaj, czy też pociąg nie przemieszcza się dostatecznie szybko. Poirytowane i spięte okazują się zwykle osoby młode. Wraz z upływem lat czynniki stresogenne, takie jak: wyzwania zawodowe, opieka nad dziećmi, utrzymanie rodziny są mniej intensywne lub po prostu przestają istnieć. Ludzie dojrzali są więc bardziej zrelaksowani. Według sondażu „Harris Poll" około 25% młodych dorosłych przyznaje, że doświadcza wielu stresujących sytuacji, podczas gdy taką deklaracje składa jedynie 9% osób powyżej 61-go roku życia. Z ankiety wynika także, że ludzie młodsi częściej czują się samotni (sic!), są bardziej zmartwieni tym, że mają tak wiele rzeczy do zrobienia i niepokoją się o pieniądze, zarówno te na czarną godzinę, jak i o fundusze na bieżące wydatki.

Nie da się przewidzieć wszystkich nieprzyjemnych zdarzeń, ale można uniknąć wielu kłopotów i stresu dzięki prostym zabiegom. Warto np. mieć zapasowe klucze do mieszkania czy samochodu, można je przechowywać u kogoś zaufanego i nie wpadać w panikę, jeśli zapodzieją się te, które mamy zwykle przy sobie. Nie trzymaj wszystkich najważniejszych dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu, warto umieścić jakieś zaskórniaki w wewnętrznej kieszeni kurtki, by w przypadku zagubienia portfela nie zostać bez jakichkolwiek środków.

• Dojrzały wiek to radość

Naukowcy z University of California przeprowadzili badania dotyczące emocjonalnego samopoczucia i starzenia się. Okazało się, że poczucie szczęście zwiększa się wraz z wiekiem, o ile oczywiście dojrzali nie cierpią na jakieś przewlekłe choroby czy demencję. Inne badanie, przeprowadzone przez uczonych ze Stanford University, wykazało, iż osoby starsze są bardziej odporne na krytykę i rzadziej popadają w zły nastrój.










Źródło: www.zycie.senior.pl

Dojrzały wiek...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |