DHA (kwas z rodziny omega-3) - ważny element w profilaktyce demencji

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci i utrzymania zdrowia osób dorosłych. Organizm nie potrafi sam ich produkować, dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów.
 
Obecny tryb życia i stosowanie żywności wysoko przetworzonej oraz bogatej w tłuszcze spowodowały, że w XXI wieku mamy do czynienia z wieloma chorobami „cywilizacyjnymi". Aby zmienić ten stan rzeczy, należy pamiętać o wzbogacaniu diety w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Szczególnie ważny jest kwas DHA (dokozaheksaenowy) należący do rodziny omega-3. DHA jest obecny we wszystkich tkankach. Jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego (kora mózgowa zbudowana jest w ok. 60% z DHA). W dużych ilościach występuje w siatkówce oka i naczyniach krwionośnych.

W codziennej diecie zdrowego człowieka powinno się znaleźć od 0,5 do 1,5 g kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Badania naukowe dowodzą, że naturalna synteza kwasu DHA (z kwasów ALA i EPA) jest niewystarczająca. Dlatego suplementacja tego składnika jest konieczna, zwłaszcza w okresach: ciąży i karmienia piersią, intensywnego wzrostu oraz w wieku dojrzałym.

Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że suplementowanie kwasu DHA zmniejsza ryzyko powstawania i rozwoju demencji, zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) - najczęstszej przyczyny utraty wzroku po 50 roku życia, zmniejsza ryzyko powstawania chorób krążenia.

Ponadto, kwasy omega-3, do których zalicza się DHA, sprawdzają się również w profilaktyce i leczeniu niektórych nowotworów oraz leczeniu depresji. Najnowsze badania pokazują również, że kwas DHA zmniejsza ryzyko rozwoju demencji i Alzheimera.

Bogatym źródłem kwasów EPA i DHA jest mięso ryb morskich. Największą zawartość DHA i EPA znajdziemy w łososiu, makreli, śledziu, sardynkach i sardeli. Ponadto, kwas tłuszczowy DHA występuje między innymi w olejach roślinnych, np. w oleju z nasion lnu, rzepakowym, arachidowym, z oliwek i z soi oraz w suszonych owocach.









Źródło: www.zycie.senior.pl

DHA (kwas z r...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |