NIEZBĘDNA OSTROŻNOŚĆ I PROFILAKTYKA

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia wścieklizną? - unikać dziwnie zachowujących się zwierząt - zarówno domowych, jak i dzikich. - nie karmić obcych zwierząt - nie głaskać ich i nie dotykać, bez względu na to, jak bardzo wydają się nam przyjazne - regularnie szczepić przeciw wściekliźnie zwierzęta domowe - jeżeli zwierzę domowe wróci do domu pogryzione (zakrwawione), natychmiast udać się do weterynarza - ponieważ wścieklizna może być zaraźliwa, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy, najlepiej jest unikać przypadkowych kontaktów z bezpańskimi samotnie wałęsającymi się psami i kotami. - jeżeli podejrzewamy, że zwierzę może być wściekłe - powiadamiamy odpowiednie instytucje

Objawy wścieklizny u zwierząt

Istnieją dwie postacie wścieklizny: - agresywna
- spokojna.

Postać agresywna choroby u zwierząt

Wirus atakuje mózg zwierzęcia i powoduje takie objawy, jak:  podniecenie, niepokój i agresję.  Zwierzęta domowe wykazują najpierw wzrost agresywności wobec obcych, dopiero później następnie do wszystkich, gdyż nie rozpoznają domowników. Chore zwierzę cechuje: "Dzikie" spojrzenie, halucynacje (może gryźć prawdziwe lub wyimaginowane obiekty, a także samo siebie), brak wrażliwości na ból.

Postać spokojna choroby u zwierząt

W tej postaci wirusy zwykle atakują rdzeń kręgowy. Typowe objawy to: chwiejny krok, brak koordynacji ruchowej, niemożność uniesienia głowy i wydania dźwięku, ponieważ szyja i mięśnie gardła są sparaliżowane, wrażenie duszenia się zwierzęcia. W tej postaci dzikie zwierzęta wydają się przyjazne, uległe i oswojone.

Jak rozpoznać wściekliznę u kota?

Wścieklizna u kotów przebiega stosunkowo często z napadami szału. Występują także takie symptomy, jak brak apetytu, wymioty, biegunki lub zaparcia. Później obserwuje się trudności w połykaniu, ślinotok i nagłą agresywność zwierzęcia. Objawami wścieklizny mogą być także: żałosne miauczenie, niedowład żuchwy oraz mięśni przełyku i kończyn, a także charakterystyczny objaw wścieklizny - zjadanie niejadalnych przedmiotów. Choroba przenosi się ze zwierzęcia na zwierzę lub także ze zwierzęcia na człowieka. W Polsce szczepienie kotów nie jest obowiązkowe, ale wyraźnie zalecane przez lekarzy weterynarii. Mimo, że jej przypadki są stosunkowo rzadkie.

Szczepienia profilaktyczne
 
Istnieją również szczepionki podawane profilaktycznie przed możliwym zakażeniem wirusem wścieklizny. Przeznaczone są głównie dla osób narażonych zawodowo na kontakt z chorymi na wściekliznę zwierzętami. Należą do nich: weterynarze, strażnicy leśni, speleolodzy, hodowcy zwierząt futerkowych, itp








Źródło: www.pfm.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |