Leczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów

Od kilku lat zaleca się, aby w leczeniu stulejki u dzieci stosować miejscowo sterydy. Podkreślana jest znaczna skuteczność terapii, brak objawów ubocznych i wymierne oszczędności finansowe. Celem naszego badania była ocena skuteczności leczenia i szacunek finansowy dla państwowego systemu służby zdrowia w warunkach polskich.

Od początku czerwca 2003 do końca sierpnia 2003 roku poddano ocenie i zakwalifikowano do leczenia miejscowego 50 pacjentów w wieku od 12 miesięcy do 10 lat z rozpoznaniem stulejki. Użyto 0,1% maści zawierającej betamethazon z dodatkiem neomycyny. Maść stosowano przez cztery tygodnie, dwa razy dziennie na okolicę zwężonego napletka. Oceny dokonywano po zakończonej terapii. Leczenie kontynuowano nawet wówczas, gdy napletek swobodnie schodził do rowka zażołędnego przed upływem czterech tygodni. Terapią obejmowano kolejno zgłaszających się pacjentów, bez ograniczeń wykluczających. Oceniono koszty leczenia łącznie z kosztami oddzielenia blaszki wewnętrznej napletka od żołędzi po miejscowym znieczuleniu maścią zawierającą lidokainę i prilokainę.

Wszyscy rodzice z satysfakcją zaakceptowali możliwość uniknięcia zabiegu operacyjnego. U 92% pacjentów uzyskano ustąpienie zwężenia napletka, u 48% pełne odprowadzenie, u 44% współistniejące zrosty nie pozwoliły na odprowadzenie do rowka zażołędnego. Oddzielenie blaszki wewnętrznej napletka od żołędzi po znieczuleniu miejscowym maścią było zawsze skuteczne i nie wiązało się ze stresem lub bólem. U czterech pacjentów (8%) nie udało się odprowadzić napletka poza dystalną część żołędzi.


Nie obserwowano żadnych objawów ubocznych leczenia. W ocenie kosztów leczenia postępowanie zachowawcze stanowiło około 9% rzeczywistych kosztów leczenia operacyjnego. W polskim systemie finansowania służby zdrowia operacja stulejki wytwarza dług wewnętrzny szpitala w wysokości 235 euro. W skali kraju zachowawcze leczenie stulejki pozwala uzyskać znaczące oszczędności finansowe.

Leczenie zachowawcze jest wysoce skuteczne i wolne od powikłań, związanych z leczeniem operacyjnym. Koszt leczenia zachowawczego jest znacząco niższy niż zabiegu operacyjnego, pozwalając tym samym zmniejszyć wydatki w służbie zdrowia.







Źródło: www.urologiapolska.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

stu2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |