Stany zapalne sromu i pochwy u dziewcząt przed menarche

Stany zapalne sromu i pochwy są najczęstszym problemem ginekologicznym dziewczynek przed menarche oraz najczęstszą przyczyną wizyt u ginekologa.
 
Większa skłonność dziewczynek przed menarche do występowania stanów zapalnych pochwy i sromu jest spowodowana licznymi czynnikami anatomicznymi i fizjologicznymi.


Po okresie wpływu estrogenów matczynych na nabłonek pochwy u noworodka, następuje okres ciszy hormonalnej. Obserwuje się wówczas ścieńczenie nabłonka pochwy, który staje się kruchy, podatny na urazy, otarcia oraz zakażenia. Ochronny kwaśny odczyn wydzieliny pochwowej ulega zmianie z ok. 5,7 w okresie noworodkowym do 7,0–8,0 w okresie dziecięcym. Nabłonek pochwy w tym czasie ulega zanikowi, podobnie jak u kobiet po menopauzie.

Do innych czynników sprzyjających rozwojowi stanów zapalnych pochwy należą: anatomiczna bliskość odbytu, brak podściółki tłuszczowej warg sromowych, różny kształt i lokalizacja błony dziewiczej, brak owłosienia łonowego, małe wargi sromowe mniejsze oraz tendencja dzieci do nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny i potrzeba poznawania własnego ciała. Większość przypadków stanów zapalnych w tej grupie wiekowej ma nieswoistą etiologię i wywołana jest przez mieszaną florę bakteryjną. Zakażenia wywołane przez dwoinkę rzeżączki, chlamydie, wirusa opryszczki, rzęsistka pochwowego oraz grzyby występują w tym wieku rzadko i mogą nasuwać podejrzenie seksualnego wykorzystywania dziecka.

Przeprowadzając diagnostykę stanu zapalnego pochwy u dziewczynek należy pamiętać o innych przyczynach mogących współistnieć, takich jak ciało obce w pochwie, owsiki, infekcje górnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A oraz przyczyny nieinfekcjne: środki chemiczne, mydła i choroby skóry.

Postępowanie w stanach zapalnych sromu i pochwy u niemowląt i dzieci wiąże się z licznymi problemami. W przypadku niepowikłanych stanów zapalnych zalecana jest poprawa higieny osobistej oraz stosowanie leków działających miejscowo. Antybiotykoterapia jest wskazana tylko wtedy, gdy został zidentyfikowany patogen i oznaczona była na niego lekowrażliwość.
Wiadomo, że stężenie niektórych antybiotyków w nabłonku pochwy i błonie śluzowej szyjki macicy jest wystarczające do zatrzymania rozwoju patogenu, ale nadal istnieje wiele wątpliwości co do klinicznych efektów takiego postępowania. W przypadku dużych stanów zapalnych zalecane jest leczenie zarówno miejscowe, jak i doustne.
 
Ocena klinicznych dolegliwości oraz wyniki posiewów u dziewczynek w okresie przed menarche zgłaszających się z objawami stanu zapalnego pochwy i sromu do Poradni Ginekologii Dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka.

Badaniem objęto 185 dziewczynek przed pierwszą miesiączką (menarche), które zgłosiły się z powodu stanów zapalnych sromu i pochwy do Poradni Ginekologii Dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka, od września 2003 r. do stycznia 2005 r.
W czasie wizyty zbierano dokładny wywiad chorobowy uwzględniający: choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby metaboliczne, nawracające infekcje dróg moczowych), alergie, przebyte operacje, diagnostykę w kierunku wad układu moczowego, przewlekłe stosowanie leków (np. steroidów, immunosupresji). Pod uwagę brano również występowanie w ostatnim czasie chorób pasożytniczych i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz stosowanie antybiotyków. Oceniano zasady przestrzegania higieny osobistej przez dziewczynki oraz zbierano dokładny wywiad dotyczący obecnych dolegliwości. W czasie wizyty wykonywano badanie przedmiotowe w celu oceny stadium dojrzewania (skala Tannera), a następnie oglądano i oceniano srom oraz przedsionek pochwy. Przy pomocy cienkiego patyczka do wymazów pobierano wymaz z pochwy. U dziewczynek w wieku 0–2 lat ograniczano się do wymazów z przedsionka pochwy. W czasie wizyty w badaniu mikroskopowym oceniano wydzielinę pochwową (zawieszoną w kropli 0,9% NaCl) na obecność Trichomonas vaginalis oraz oceniano liczbę leukocytów.

W przypadku nawracających stanów zapalnych sromu, niepoddających się leczeniu oraz krwistych upławów kierowano pacjentki na kolposkopię w celu wykluczenia obecności ciała obcego w pochwie.

U każdej pacjentki wykonywano badanie ogólne moczu, a w przypadku nieprawidłowego wyniku zlecano wykonanie posiewu moczu.

Materiał pobrany z pochwy lub przedsionka pochwy posiewano na podłoże agar z 5% krwią baranią, podłoże McConkey’a (selektywne podłoże dla pałeczek jelitowych) oraz podłoże Chapmana (selektywne podłoże dla gronkowców). Płytki następnie inkubowano 18–24 godz. w temp. 37°C w atmosferze tlenowej. Jednocześnie badany materiał posiewano w kierunku grzybów z rodzaju Candida na podłoże Sabourauda. Hodowlę prowadzono 24–72 godz. w temperaturze pokojowej. Identyfikację drobnoustrojów prowadzono stosując rutynowe metody diagnostyczne w oparciu o testy biochemiczne i serologiczne.

Lekowrażliwość określano stosując metodę dyfuzyjno krążkową zgodnie z normą NCCLS (National Committee for Clinical Laboratory Standards) oraz KORLD (Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów).
W zależności od nasilenia objawów oraz wyhodowanego patogenu nastolatki otrzymały leczenie miejscowe i/lub ogólne wg otrzymanego antybiogramu.
Obliczenia wykonano w arkuszu kalkulacyjnym Excel stosując odpowiednie funkcje arkuszowe z grupy funkcji statystycznych.

Wiek dziewczynek zawierał się w granicach od 0 do 12 lat. Kliniczne objawy, z jakimi zgłaszały się do poradni podsumowano w tab. 2. Najczęstszym objawem były upławy pochwowe (62 proc.) oraz zaczerwienienie sromu i przedsionka pochwy (56 proc.). U 5 dziewczynek, u których zaobserwowano krwiste upławy lub krwawienie z dróg rodnych wykonano kolposkopię, ale tylko u 1 stwierdzono ciało obce.

U 21 proc. dziewczynek stwierdzano współistnienie ze stanem zapalnym pochwy stanów zapalnych dróg moczowych i/lub występowanie w wywiadzie zakażeń dróg moczowych. U 5 proc. dziewczynek rozpoznawano wady układu moczowego pod postacią refluksów moczowodowo-pęcherzowych, zwężenia cewki moczowej oraz zalegania moczu w pęcherzu moczowym.
 
Najczęstszymi patogenami izolowanym z pochwy były: E. coli (45 proc.), Enterococcus (12 proc.) i Streptococcus β-hemolizujący grupy A (11 proc.) (tab. 3.). Na uwagę zasługuje fakt, że paciorkowce β-hemolizujące grupy A izolowano głównie u dziewczynek między 3. i 10. rokiem życia. A u 6 z 20 dzieci – (30 proc.) stwierdzono w wywiadzie zapalenie gardła. Rzęsistka pochwowego opisano w badaniu mikroskopowym u 6 (3 proc.) dziewczynek. Na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego wykluczono u nich możliwość wykorzystywania seksualnego. Grzyby z rodzaju Candida wyhodowano tylko u 7 dziewczynek (4 proc.).
U 18 dziewczynek (9,73 proc.) wyhodowano więcej niż jeden patogen. W 16 proc. (29 przypadków) wyizolowano florę typową dla dziewczynek przed menarche. W tab. 3. przedstawiono wyniki wszystkich posiewów.

Ocena stadium dojrzewania dziewczynki oraz związany z tym obecny status hormonalny (skala Tannera) może odgrywać istotną rolę w rozwoju stanu zapalnego.
Najtrudniejszym i najważniejszym problemem w odpowiednim postępowaniu w stanach zapalnych sromu i pochwy u dziewczynek przed menarche jest ocena, które z patogenów są odpowiedzialne za aktualne objawy i dolegliwości a, które wchodzą w skład typowej dla danego wieku flory pochwy. Liczne badania oceniające posiewy z wymazów pochwy u bezobjawowych dziewcząt starały się określić typowy skład flory bakteryjnej tej okolicy.

Według Emansa bakterie, takie jak Streptococcus viridans, Proteus sp., Pseudomonas sp. są izolowane od zdrowych, bezobjawowych dziewczynek przed menarche i nie muszą być uznawane jako chorobotwórcze [9].
Natomiast do patogennych bakterii zalicza się: Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumonie, Neisseria meningithitis, Shigella oraz Yersinia enterolitica.
 
W naszym badaniu u 16 proc. pacjentek stwierdzono w posiewach typową florę bakteryjną. W badaniu przeprowadzonym przez Stricker’a u dziewczynek z objawami stanu zapalnego pochwy i sromu florę niepatogenną otrzymano w 64 proc. przypadków . W tej pracy autor zaliczył E. coli do niepatogennych drobnoustrojów. W naszym badaniu zwraca uwagę wysoki odsetek izolowanej w posiewach E. coli (45 proc.). Czy obecność E. coli w wydzielinie pochwowej należy uznać za florę patogenną, czy fizjologiczną, skoro u tych pacjentek występowały objawy? Możliwe, że tak wysoki odsetek dodatnich wyników w kierunku E. coli wiąże się ze sposobem pobierania wymazów. U dziewczynek do 2. roku życia pobierano wymazy wydzieliny pochwowej z przedsionka pochwy.



Haemophilus influenzae w tym badaniu wyizolowano tylko u 3 pacjentek (2 proc.). Inni autorzy podają znacznie wyższe odsetki (6,8–12,2 proc.) [4, 10]. Są prace, w których odsetek tego patogenu izolowanego z wydzieliny pochwowej wynosi 1 proc.
Tak niski odsetek zakażeń Haemophilus influenzae jest być może związany z wprowadzeniem szczepień ochronnych w kierunku tego patogenu u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

W prezentowanym badaniu paciorkowce β-hemolizujące grupy A (GAS), podobnie jak w badaniu Donalda, izolowano w 11 proc. przypadków. Istnieją prace, w których opisywano obecność tych bakterii w posiewach w 21 proc. przypadków. W naszym badaniu większość pacjentek ze stanem zapalnym pochwy wywołanym przez GAS znajdowała się w grupie wiekowej od 5 do 10 lat. Podobnie zapalenie gardła wywołane przez te paciorkowce częściej dotyczy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zaobserwowano związek między występowaniem zapalenia gardła i jednoczasowym lub nieco opóźnionym występowaniem stanu zapalnego sromu i pochwy u dziewczynek. Paciorkowcowe zapalenie gardła częściej występuje w sezonie jesienno-zimowym oraz na wiosnę i być może również dlatego obserwuje się zmienność sezonową w stanach zapalnych pochwy wywołanych przez ten patogen.

Rola grzybów z rodzaju Candida albicans w zapaleniach sromu i pochwy u dziewczynek przed menarche jest kontrowersyjna. W jednych badaniach są one hodowane u bezobjawowych dziewczynek, w innych są przyczyną zapalenia objawowego. W naszym badaniu grzyby Candida albicans wyhodowano w 4 proc. przypadków. Są prace, które wykazują, że grzyby te nie wchodzą w skład typowej flory pochwy u dziewczynek.
 
W 1/5 przypadków opisywano współistnienie zakażenia dróg moczowych wraz ze stanem zapalnym pochwy. Potwierdza się to w innym badaniu, w którym autor stwierdza, że właściwe leczenie stanów zapalnych pochwy i dróg moczowych może zapobiegać nowym infekcjom dróg moczowych oraz może zmniejszać ryzyko poważnych powikłań nefrologicznych.

Rutynowe oglądanie w mikroskopie świetlnym wymazu wydzieliny pochwowej w kropli 0,9% NaCl u dziewczynek ze stanem zapalnym pochwy ułatwia identyfikację patogenu. Obecność leukocytów w wydzielinie pochwowej nie musi świadczyć o obecności patogenu bakteryjnego, natomiast brak leukocytów przemawia za tym, że stan zapalny jest bardzo mało prawdopodobny ...

W badanej grupie dziewczynek w okresie przed menarche najczęściej obserwowanymi objawami były upławy pochwowe (62 proc.) oraz zaczerwienienie sromu i przedsionka pochwy (56 proc.). Do najczęściej izolowanych patogenów należały: E. coli (45 proc.), Enterococcus (12 proc.) i Streptococcus β-hemolizujący grupy A (11 proc.).
Grzyby Candida albicans nie są istotną przyczyną stanów zapalnych w tej grupie wiekowej. Krwiste i nawracające upławy pochwowe mogą być przyczyną występowania ciała obcego. Dziewczynkom ze stanami zapalnymi pochwy powinno zalecać się stosowanie odpowiednich zasad higieny osobistej.








Źródło: www.termedia.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

zsg5
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |