Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zły humor, drażliwość i obrzęki - co miesiąc z takimi dolegliwościami boryka się większość kobiet. U jednych ustępują po zażyciu odpowiedniej tabletki, innym potrzebna jest kuracja hormonalna

Aż 70 proc. kobiet cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP). W skrajnych przypadkach uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Jak twierdzą specjaliści, dolegliwość ta jest nieprawidłową reakcją układu nerwowego na prawidłowe zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.Wyostrzone choroby

ZNP występuje zawsze w ścisłym związku z cyklem miesięcznym kobiety. Objawy pojawiające się kilkanaście lub kilka dni przed miesiączką to nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również psychiczne i emocjonalne. Zespół może wystąpić u każdej kobiety, bez względu na wiek, pochodzenie, rodzaj wykonywanej pracy. Wiadomo również, że objawy te znikają i prawie nigdy nie występują w trakcie i po miesiączce. Mitem jest także to, że zespół ten spowodowany jest zaburzeniami ginekologicznymi. Objawy pojawiają się najczęściej w drugiej fazie cyklu płciowego kobiety, mniej więcej 14 dni przed początkiem krwawienia miesiączkowego (najczęściej od czwartego do dziesiątego dnia cyklu).

Lista najczęściej występujących objawów jest bardzo długa. Znajdują się na niej np. napięcie emocjonalne, czyli nerwowość, agresja, depresja, drażliwość, ospałość i senność, zmienność nastroju, trudna do opanowania płaczliwość, brak chęci do współżycia płciowego, lękliwość, obrzęk piersi, nóg, wzdęcia i bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, bóle głowy (nieraz bardzo silne), zawroty, omdlenia, zburzenia w oddawaniu moczu, bóle i obrzęki stawów, trądzik lub pokrzywka na skórze, kołatania serca, uczulenia. Czasami zdarza się, że podczas ZNP nasilają się bieżące choroby, np. cukrzyca lub astma oskrzelowa.

Objawy towarzyszące ZNP mogą występować pojedynczo lub razem, w różnym nasileniu i różnych połączeniach. Wzrost wagi ciała o dwa do czterech kilogramów - bardzo często pojawiający się przy tego rodzaju dolegliwości - nie stanowi dużego problemu, gdyż zwykle ustępuje w pierwszych dniach miesiączki, podobnie jak wszystkie inne objawy. Przed menstruacją bardzo często wzmaga się apetyt. Kobiety mają w tym czasie większą ochotę na słodycze lub ostre potrawy, a organizm zdecydowanie gorzej toleruje alkohol.

Zdrowy tryb życia

Jeżeli objawy napięcia zwiększają się lub są tak silne, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza. W przypadkach, kiedy ich nasilenie nie jest bardzo duże, wystarczającą terapią są najczęściej dostępne bez recepty leki eliminujące objawy, np. leki przeciwbólowe.

Pod kontrolą lekarza możliwe jest zastosowanie innej formy terapii, np. hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, co z reguły łagodzi większość objawów. Bywa tak, że dolegliwości stają się tak dokuczliwe, że konieczna jest pomoc psychologa lub lekarzy innych specjalności.

Trzeba również odróżnić typowy ZNP od dolegliwości okołomiesiączkowych, których pierwotną przyczyną, a nie skutkiem, są stres, lęk, depresja, zaburzenia emocjonalne spowodowane problemami w rodzinie lub pracy. Problemu z zespołem nie mają zazwyczaj kobiety, które boleśnie miesiączkują; przeważają wtedy dolegliwości miejscowe, pojawiające się dopiero na początku krwawienia miesiączkowego i utrzymujące się w czasie jego trwania, z towarzyszącymi nieprawidłowościami cyklu płciowego np. nieregularnymi miesiączkami.

Sposobów radzenia sobie z tym problemem bez użycia środków farmakologicznych jest sporo. Wynika to z istnienia wielu teorii na temat przyczyn powstawania tego schorzenia i bardzo różnorakich objawów. W tych dniach dobrze jest unikać nadmiernego wysiłku, stresu i nieprzyjemnych sytuacji. W leczeniu dolegliwości związanych z miesiączką pomagają zabiegi w sanatoriach, fizykoterapia, a przede wszystkim zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Pomocne mogą się okazać również domowe sposoby: zmęczenie i napięcie likwiduje odprężająca muzyka, inhalacje z olejków eterycznych (mięta pieprzowa, rozmaryn, lawenda), ciepła kąpiel z dodatkiem morskich soli. Tuż przed okresem dobrze jest ograniczyć spożywanie soli, cukrów, alkoholu. Niezbędne są za to witaminy: A, B, D, E i C oraz magnez. Jeżeli to nie pomaga warto sięgnąć po takie lekarstwa jak: Ibuprom, Nurofen Forte, Panadol Extra, Nospa, Ibuprofen czy Efferalgan.Źródło: www.serwisy.gazeta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

znpm
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50413
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18851
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu3
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Najgorsza jest alergia pokarmowa to prawdziwa zmora pacjentow. | Nasiona ekologiczne Royal Queen Seeds wplywaja na leczenie bolu. | Wysokiej jakosci ziarenka konopi sklep online , do kupienia u nas. |