Choroby - Grypa. JAK ROZRÓŻNIĆ GRYPĘ A PRZEZIĘBIENIE?

Choroby - Grypa. JAK ROZRÓŻNIĆ GRYPĘ A PRZEZIĘBIENIE?


Przy grypie trzeba bardzo tak naprawdę uważać, a przede wszystkim nie bagatelizować jej.


 


Grypa może spowodować groźne powikłania!


 


Przeziębienie i grypa same w sobie nie są właściwie groźne, o ile czas choroby spędzisz cierpliwie w łóżku. Niebezpieczne mogą być dopiero powikłania grypy. O ile przy przeziębieniach poważne następstwa zdarzają się bardzo rzadko, to już w przypadku grypy ich ryzyko jest znaczne. Będziesz miał szczęście jeśli dopadnie cię zapalenie zatok albo ucha, chociaż u dzieci może się ono skończyć nawet głuchotą.


 


Problem może wystąpić gdy grypa zamieni się w bakteryjne zapalenie płuc, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, zapalenie opon mózgowych albo pogorszy objawy chorób układu krążenia lub astmy. Jeśli jesteś w ciąży, grypa może nawet zagrozić życiu twojego dziecka.


 


Bez względu na to, czy złapałaś grypę, czy przeziębienie, musisz jak najwięcej pić. Woda ucieka z twojego organizmu wraz z wydzieliną z nosa i tą, którą odkrztuszasz, a także wraz z potem, jeśli gorączkujesz.


 


 



 



 


 


JAK MOŻNA ODRÓŻNIĆ ZWYKŁE PRZEZIĘBIENIE OD GRYPY?


Jeżeli bolą cię mięśnie, kaszlesz, głowa ci pęka, drapie cię w gardle. Czujesz, że coś cię bierze, ale przecież nie masz czasu chorować. Niestety, nie masz wyjścia, bo najlepszym lekarstwem na grypę i przeziębienie jest przeleżeć kilka dni w łóżku. I to jest najważniejsza zasada leczenia grypy!



W obu przypadkach (Grypa, Przeziębienie) winowajcami są wirusy. Przeziębienie może spowodować jeden z około 200 wirusów. Jest ich tak dużo, że wyprodukowanie szczepionki chroniącej cię przed przeziębieniem nie jest w obecnej sytuacji możliwe.


 Grypę wywołują  trzy typy wirusów, oznaczone kolejnymi literami alfabetu A, B i C. W tym przypadku było możliwe stworzenie szczepionki, ale działa ona tylko jeden sezon. Przebycie grypy nie uodparnia cię na całe życie. Dzieje się tak dlatego, że wirusy wywołujące tę chorobę  bardzo szybko się mogą zmieniać, przez co nasz organizm nie potrafi ich rozpoznać.

GROŹNA INWAZJA WIRUSÓW!
Wirusy powodujące przeziębienie i grypę atakują układ oddechowy i wywołują reakcje obronne organizmu. Ty z trudem znosisz walkę, jaką toczy twoje ciało. Boli cię gardło, masz katar, kaszlesz i ogólnie fatalnie się czujesz. Najważniejsze objawy w obu przypadkach są dość podobne, dlatego łatwo pomylić obie choroby. Jeśli bez większego trudu wstajesz z łóżka, to znaczy, że dopadło cię banalne przeziębienie. Gdybyś miała grypę, czułabyś się tak źle, że nie byłabyś w stanie się podnieść.


JAK ROZPOZNAĆ PRZEZIĘBIENIE?
Zwykłe przeziębienie rozwija się dość powoli, za to szybko rozprzestrzenia się między ludźmi przez kichanie i kaszel, podanie ręki, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Zatem jeśli przeziębienie rozłożyło twoją koleżankę z pracy, ty prawdopodobnie również zachorujesz.


Kiedy już złapiesz wirusa, będzie on mnożył się na tylnej ścianie gardła przez następną dobę, nawet do trzech dni. Odczuwasz to jako drapanie i ból w gardle. Twój organizm szybko zorientuje się, że został zaatakowany, i zacznie reagować. Na początku zaczynasz kichać, a z nosa ci się leje. Mniej więcej w tym czasie twój mózg odczytuje nieprzyjemne uczucie w gardle jako oznakę, że jest tam intruz. Zaczyna więc produkować suchy kaszel, starając się pozbyć nieproszonych gości. Kiedy stan zapalny rozprzestrzeni się na kolejne partie układu oddechowego, kaszel przejdzie z suchego w mokry, czyli będziesz odkrztuszała wydzielinę. Przeziębienie ustępuje zwykle w ciągu trzech do pięciu dni, kiedy w końcu organizm zdoła zwalczyć wirusy.

 

ALE CZY NA PEWNO TO JEST GRYPA?

Grypa dopada cię o wiele bardziej podstępnie niż przeziębienie. Właściwie trudno przewidzieć, kiedy zaatakuje. W dodatku objawy pojawiają się bardzo szybko i są tak nasilone, że od razu padasz z nóg.

W przypadku łagodnego ataku grypa może trochę przypominać przeziębienie, ale objawy są jeszcze bardziej nieprzyjemne i zawsze towarzyszą im wysoka gorączka i dreszcze. Możesz odczuwać również ból w mięśniach i stawach oraz silne bóle głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, gdy jesteś osłabiona, ale ciągle możesz jako tako funkcjonować, grypa rozkłada cię na łopatki i musisz leżeć w łóżku, bo nie masz siły się z niego podnieść. Najgorsze objawy przypadają zwykle na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu.
 

JAK WYGLĄDAĆ POWINNO
NIEZBĘDNE LECZENIE?
Leczenie przeziębienia i grypy zależy od objawów i może się różnić u poszczególnych chorych. Nie ma leku na wirusy, czyli przyczynę tych chorób. Jak dotąd najlepszym lekarstwem jest spędzenie choroby w łóżku, aż ustąpi ona samoistnie, gdy organizm upora się z intruzami. Jedyne, co możesz zrobić, to przynieść sobie ulgę preparatami zwalczającymi objawy. W każdym przypadku farmaceuta doradzi ci, po które preparaty powinnaś sięgnąć, i dobierze je odpowiednio do twoich objawów.


Jednak bez względu na to, czy złapałaś grypę, czy przeziębienie, musisz jak najwięcej pić. Woda ucieka z twojego organizmu wraz z wydzieliną z nosa i tą, którą odkrztuszasz, a także wraz z potem, jeśli gorączkujesz.


DO LEKARZA
Przeziębienie i grypa nie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia. Jednak czasami mogą być początkiem innej choroby. Osoby starsze i dzieci oraz wszyscy, który mają choroby serca lub płuc, powinni zwrócić się do lekarza na początku infekcji, aby ustrzec się przed powikłaniami. Powinnaś się skontaktować z lekarzem również wtedy, gdy wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż dwa dni lub rozwija się męczący kaszel, bardzo mocno boli cię gardło albo wydzielina z nosa zrobiła się żółtozielona i ma nieprzyjemny zapach.


 


 


Źródło: swiat-zdrowia.pl


Art. Anna Piecuch

 
Autor: admin
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |