Grypa u dziecka

W okresie Zimy, Jesieni i początków Wiosny, uważaj na dziecko, grypa zaatakuje.


Grypa u dzieci najczęściej charakteryzuje się obecnością objawów przeziębieniowych. Dowiedz się jak ochronić dziecko przed grypą i co robić jeśli mimo wszystko zachoruje.

Jak ochronić dziecko przed grypą?


Aby zapobiegać grypie, należy przede wszystkim dbać o profilaktykę. Starszym dzieciom należy zwracać uwagę, aby przy kichaniu lub kasłaniu zasłaniały usta oraz myły ręce. Dodatkowo należy unikać kontaktów z chorymi i zachowywać bezpieczną odległość w trakcie rozmowy. Jeśli dziecko zachoruje i nie wymaga pobytu w szpitalu, należy pozostawić je w domu pod opieką rodziców przez 7 dni, aby nie zarażać innych. Tak naprawdę do żłobka lub przedszkola maluch może udać się wtedy, kiedy przez 24 godziny nie będą występowały żadne objawy kliniczne.
 
Szczepienia przeciw grypie


Należy także pamiętać o bardzo istotnej formie profilaktyki jaką są szczepienia przeciwko grypie. Wirus grypy wykazuje sezonową zmienność, dlatego też co roku powstaje nowa szczepionka, która chroni przed zakażeniem szczepami wirusa, które znajdują się w jej składzie oraz przed szczepami wysoko z nimi spokrewnionymi.

Zgodnie z zaleceniami medycznymi powinno się obejmować szczepieniem na grypę dzieci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, jak również dzieci zdrowe od 6 miesiąca życia do 18 roku życia, a w szczególności dzieci pomiędzy 6 a 59 miesiącem życia. Jest to związane z tym, że małe dzieci nie mają dobrze wykształconego układu immunologicznego warunkującego odporność organizmu i także w tej grupie wiekowej najczęściej dochodzi do hospitalizacji z powodu infekcji grypą.   Jeśli zaś chodzi o dzieci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, to szczepieniami powinno się przede wszystkim objąć  dzieci cierpiące na choroby rozrostowe układu krwiotwórczego, hemofilię, niedokrwistość aplastyczną. Powinno się także szczepić dzieci leczone z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek ,niewydolności nerek,  astmy, dysplazji oskrzelowo-płucnej oraz nieswoistego zapalenia jelit. Dodatkowo szczepieniu powinny podlegać dzieci zakażone HIV oraz po usunięciu śledziony.

Kiedy udać się na szczepienie?


Szczepionka przeciwko grypie zaliczana jest do tzw. szczepionek inaktywowanych, czyli zawierających w sobie nieaktywne wirusy grypy.  Tak naprawdę nie ma konkretnych terminów, kiedy należy się szczepić. Jednak pediatrzy zalecają, że najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem się szczytu zachorowań, czyli na początku jesieni. Szczepienie przeciwko grypie podaje się domięśniowo lub podskórnie. Jeśli dziecko szczepione jest po raz pierwszy, wtedy najczęściej zachodzi konieczność podania drugiej dawki szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni.

Należy pamiętać o tym, że szczepienie przeciwko grypie nie zawsze jest w stanie uchronić dziecko przed chorobą. Jednak naprawdę daje dużą gwarancję, że nasz maluch będzie zdrowy, a nawet jeśli dojdzie do infekcji, to będzie ona przebiegać łagodniej.  Dlatego też każdy rodzic powinien porozmawiać z pediatrą na temat możliwości zaszczepienia swojego dziecka.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa tym różni się od zwykłego przeziębienia (którego objawy są bardzo podobne), że jej przebieg jest znacznie cięższy.
W większości przypadków występuje gorączka, często bardzo wysoka, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo pojawia się katar oraz suchy kaszel. U starszych dzieci, które mogą już same zgłaszać dolegliwości, typowym objawem są bóle mięśniowe oraz ból głowy. Znacznie rzadziej występuje dodatkowo zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani czy też duszność wdechowa.

Aby rozpoznać grypę, lekarze opierają się właśnie na dolegliwościach i stanie klinicznym pacjenta. Badania potwierdzające w stu procentach zakażenie wirusem grypy to wysokospecjalistyczne testy oparte na badaniach biologii molekularnej (reakcja RT-PCR) lub szybkie testy immunofluorescencyjne. Nie są to jednak badania powszechnie i rutynowo wykonywane.

Jak leczyć grypę?

Jeśli już dojdzie do zachorowania na grypę, wtedy dziecko zazwyczaj wymaga pobytu w szpitalu.  W trakcie hospitalizacji należy przede wszystkim dbać o walkę z wysoką gorączką i bólem (podawane są leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne). Dodatkowo, często zachodzi konieczność zastosowania nawadniania pozajelitowego w postaci kroplówek-często bowiem dzieci są znacznie osłabione i wymagają „wzmocnienia”. Dodatkowo kroplówki uzupełniają tracone w czasie infekcji elektrolity. Do walki z grypą stosowane są też specjalne leki przeciwwirusowe, których dawkowanie jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.







Źródło: www.doz.pl

Grypa u dziecka
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |