Przeziębienie - co pomaga a co nie

Na przeziębie chorował każdy z nas mimo to okazuje się, że nie wiele wiemy a część wiedzy jaką mamy jest po prostu nie prawdą.


Przeziębienie. Temat maglowany tak wiele razy, że nic nie może Cię już zaskoczyć, prawda? Przekonaj się, czy rzeczywiście wiesz wszystko o przeziębieniach.

Choroba rozwija się 48 godzin.


Drapie Cię w gardle, masz zatkany nos? Zastanów się gdzie byłeś i co robiłeś dokładnie dwa dni temu – prawdopodobnie wtedy doszło do infekcji. Zdaniem ekspertów wirus przeziębienia potrzebuje około 48 godzin na zadomowienie się w naszym organizmie i danie pierwszych objawów choroby. Co prawda, nigdy nie wiadomo dokładnie, w jakim tempie przebiega zakażenie, jednak w większości przypadków, inkubacja choroby trwa około 2 dni.

Ruch to najlepsza profilaktyka.


Twoja domowa apteczka może pękać w szwach pod naporem najnowszych i najnowocześniejszych leków zapobiegających przeziębieniu i grypie, jednak naukowcy są zgodni co do faktu, że w kwestii profilaktyki najlepszy jest wysiłek fizyczny. Zasada jest prosta: ćwiczenia, ale nie morderczy trening, tylko spacer czy np. delikatny aerobik, sprawiają, że poprawia się nam cyrkulacja krwi, a co za tym idzie – białe krwinki, czyli leukocyty odpowiedzialne za pracę układu odpornościowego docierają wszędzie, gdzie może dochodzić do infekcji. By ruch skutecznie chronił nas przed chorobami, musimy ćwiczyć 30 minut dziennie minimum 5 razy w tygodniu.

Witamina C wcale nie jest panaceum na przeziębienie.


Kiedy czujemy, że zaczyna łamać nas w kościach, sięgamy po stary, sprawdzony sposób – herbatę z cytryną. W końcu od małego wpajano nam, że witamina C pomaga zwalczać choroby. Tymczasem badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Helsińskim dowodzi, że kwas askorbinowy (witamina C) nie ma nic wspólnego z profilaktyką przeziębienia.

Zarywanie nocy jest fatalne dla zdrowia.


Ile godzin zwykle przesypiasz? Jeśli mniej niż siedem, prawdopodobieństwo, że się przeziębisz jest w Twoim przypadku trzykrotnie wyższe niż w przypadku osób spędzających w objęciach Morfeusza przepisowe 8h.

Istnieje kwiat zwalczający wirus przeziębienia.


Na pewno słyszałeś o jeżówce (Echinacea angustifolia), roślinie cenionej ze względu na jej właściwości lecznicze. Dotychczas nie wiadomo było, na ile jeżówka jest skuteczna; podejrzewano, że jej działanie może opierać się na efekcie placebo. Naukowcy z University of Connecticut postanowili poddać próbie preparaty na bazie Echinacea. Analiza stanu zdrowia 1600 ochotników przyjmujących leki z jeżówką w składzie doprowadziła do wniosków, że roślina ta nie tylko o połowę zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, ale także skraca czas trwania choroby o 1,4 dnia.

Ciepłe napoje łagodzą symptomy zakażenia wirusem przeziębienia.


Gorący rosół naprawdę poprawi samopoczucie chorego, przynosząc ulgę przy kaszlu, cieknącym nosie, obolałym gardle i zmęczeniu. Płyny bardzo ciepłe, w opozycji do napojów w temperaturze pokojowej, koją i przynoszą natychmiastową ulgę.

Przeziębienie tuczy.


Co odpowiada za 5 kilogramów, które przytyłeś tej jesieni? Może przeziębienie? Okazuje się, że pomysł ten wcale nie musi być tak oderwany od rzeczywistości, jak może się wydawać. Badanie opublikowane na łamach czasopisma medycznego Pediatrics dowodzi, że dzieci zakażone adenowirusem 36 (wirusem często wywołującym przeziębienie, a czasem – problemy żołądkowo-jelitowe), były przeciętnie o 25 kilo cięższe od swoich rówieśników, którzy nie cierpieli z powodu infekcji tym szczepem. Może (ale nie musi) to oznaczać, że infekcja wirusowa prowadzi do tycia.

W swoim życiu przeziębimy się około 200 razy.


Szacuje się, że tyle przeziębień na koncie każdy z nas będzie miał w dniu swoich 75 urodzin, a to oznacza prawie dwa lata spędzone na kichaniu, smarkaniu i kasłaniu. Na szczęście im jesteśmy starsi, tym rzadziej chorujemy. Dzieci borykają się z tym problemem 4-8 razy w roku, starzy ludzie przeziębiają się sporadycznie, z pewnością dlatego, że zetknęli się już z większością patogenów.

Przeziębienia nie są wcale tak zaraźliwe.


Tyle się nasłuchaliśmy o niesławnych rinowirusach, że większość z nas jest zdania, że uścisk dłoni chorej osoby wyśle nas prosto do łóżka. A wcale tak nie jest. Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Centrum Przeziębień z Cardiff University pokazało, że nie tak łatwo złapać od kogoś przeziębienie, a wnioski oparto na eksperymencie, podczas którego w jednym pokoju umieszczono chorych i zdrowych. Okazało się, że nie tak prosto jest się zarazić, do tego wirus potrzebuje określonych warunków, by się rozwinąć. Tak naprawdę przeziębienie łapiemy zwykle od kogoś bliskiego, z kim mamy długi i bliski kontakt – od partnera czy dzieci. Wsiadając do autobusu nie musimy wkładać maseczki ochronnej.




Źródło: www.fitness.wp.pl

Przeziębienie...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Już oceniłeś ten Artykuł.
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |