Wysypka. Nie tylko biedroneczki są w kropeczki.

Wysypka u dziecka kojarzy się przede wszystkim z chorobą zakaźną albo trzydniówką. Tymczasem jednym z najczęstszych powodów zmian na skórze jest uczulenie.

Skóra dziecka jest delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień. To jedna z przyczyn, dla których nowe mydełko, oliwka czy krem mogą pozostawić na niej swój ślad. Alergiczna wysypka może pojawić się jednak nie tylko wtedy, gdy skóra malucha ma kontakt z drażniącą substancją (np. składnikiem proszku do prania), ale także jako skutek alergii pokarmowej lub wziewnej. Prezentujemy ściągawkę, która może pomóc rozróżnić najpowszechniejsze rodzaje wysypki na tle alergicznym.

Jak może wyglądać?

● ● Atopowe zapalenie skóry (AZS). To przewlekła choroba alergiczna. Na zaczerwienionej skórze pojawiają się grudki, skóra jest sucha, łuszczy się i bardzo swędzi. Dziecko rozdrapuje krostki i wtedy tworzą się ranki.

● ● Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry). Na skórze powstają wyraźnie oddzielone skupiska drobnych swędzących grudek i pęcherzyków, a po rozdrapaniu sączące się ranki przysychające w strupki.

● ● Pokrzywka. Jest zwykle skutkiem gwałtownej reakcji organizmu na spotkanie z alergenem. Objawia się czerwonymi bąblami podobnymi do tych, które pojawiają się po oparzeniu pokrzywą. Najczęściej wywołują je uczulające pokarmy (np. truskawki, orzeszki, czekolada) oraz leki.

Pieluszkowe zapalenie skóry. Może, ale nie musi świadczyć o alergii (czasem wynika z błędów w pielęgnacji skóry malca). Pupa jest zaczerwieniona, nieco spuchnięta, pokryta krostkami (nawet ropnymi rankami).Wysypka powstaje np. pod wpływem drażniącego działania amoniaku (składnik moczu), potu, pieluchy lub infekcji układu moczowego.

Kiedy się ujawnia?

Wysypka alergiczna może pojawnić się kilka sekund lub… kilka dni po kontakcie z uczulającą substancją. Dlatego tak trudno czasem wytropić alergen. Na przykład przy pokrzywce zmiany na skórze brzdąca wyskakują wyjątkowo szybko (po podaniu uczulającego leku – w ciągu zaledwie kilku minut) i zwykle znikają po kilku lub kilkunastu godzinach. Za to wyprysk kontaktowy pojawia się dopiero po 12-24 godzinach (wystarczy tylko „odciąć” alergen od malucha, żeby wysypka ustąpiła).

Gdzie się lokuje?

Zmiany alergiczne na skórze mogą pojawić się wszędzie. W skrajnych sytuacjach potrafią objąć nawet całe ciało, łącznie ze skórą głowy. Gdy dziecko ma AZS, zmiany są zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i kolan. U kilkulatków mogą też zejść na kark, grzbiety dłoni i stóp. Wyprysk kontaktowy pojawia się tam, gdzie skóra malucha dotyka bezpośrednio alergenu (np. metalowego guziczka). Wysypka spowodowana pieluszkowym zapaleniem skóry lokuje się natomiast na pupie dziecka. Pokrzywka jest nieprzewidywalna i wyskakuje w różnych miejscach ciała.

Co sprzyja jej zaostrzeniu?

Alergiczną wysypkę najłatwiej wywołuje kontakt dziecka z uczulającą substancją. Ale zmiany mogą się zaostrzać pod wpływem różnych, zdawałoby się całkiem niegroźnych i nie związanych z alergią czynników – np.: jakiejś infekcji, podróży, zmiany miejsca pobytu lub po zastosowaniu nowego kosmetyku. Wysypka alergiczna może też dać o sobie znać, kiedy założysz dziecku nowe, nie prane ubranko.

Źródło: www.rodziceonline.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |