Capoeira - przyjemne z pożytecznym

Lubisz taniec, ciekawią Cie sztuki walki i interesujesz sie egzotycznymi kulturami? Capoeira jest dla Ciebie.



Kiedy zapisywałam się na capoeirę, byłam przekonana, że na sali treningowej pojawię się jako jedyna bądź jedna z nielicznych kobiet. I że wytrenowani już panowie będą drwić z moich nikłych umiejętności. Nic bardziej mylnego.

Okazało się bowiem, że capoeira jest już bardzo sfeminizowaną sztuką walki. Co najmniej połowa kursantów, od szczebla początkującego po najbardziej zaawansowany, to kobiety. A i panowie nie szydzą z nowicjuszek, wręcz przeciwnie. Można liczyć na dobrą radę i wytłumaczenie poszczególnych ruchów w przerwie albo po zejściu do szatni. To dodatkowy atut trenujących capo. Bo podstawowych jest znacznie więcej.

Po pierwsze – piękna i egzotyczna historia. "Sztuka ta zawsze była bogata i piękna. Doszukać można się w niej wszystkiego – filozofii życiowej, samoobrony, sztuki i kultury" – mawiał o capoeirze jej mistrz – Mestre Joao Pequeno.

Wszystko zaczęło się w Ameryce Południowej. Wówczas Portugalia postanowiła do swoich kolonii na tym kontynencie sprowadzić niewolników, głównie z Afryki. Ale byli tam też inni niewolnicy. Jak głosi legenda, jakiekolwiek walki między nimi były surowo karane, dlatego na plantacjach pojawił się nowy zwyczaj – tańca przy ogniu i dźwiękach bębnów, tańca, który w każdej chwili mógł zamienić się w silne i powalające przeciwnika ciosy, a następnie powrócić do swej płynnej, bezpiecznej i niezwykle widowiskowej postaci.

Capoeira ostatecznie przybrała formę syntezy takich dziedzin jak taniec, sztuka walki, a także śpiew i gra na instrumentach. Trzeba jednak zaznaczyć, iż sztuka ta przeszła długą ewolucję i nie w każdej części Ameryki Południowej przebiegała ona tak samo. W stanie Bahia capo przybrała formę rytuału adaptującego inne elementy kultury afrykańskiej. W dużych miastach z kolei, jak Rio De Janeiro czy Recife, zeszła do podziemnego światka przestępców jako sztuka pełna przemocy. Capoeiristas, czyli trenujący, doczekali się nawet pod koniec XIX wieku rządowych represji, a sama sztuka walki – delegalizacji.

Atmosfera nielegalności sprzyjała jednak powstawaniu legend i fascynacji capoeirą. Na szczęście wiek XX przyniósł rehabilitację tanecznej sztuki walki i dziś można ją trenować niemal w każdym mieście. Dziś jest wiele stylów i praktycznie każda szkoła uczy inaczej.

Podstawy są jednak takie same. Capoeira to sztuka unikania walki. Opiera się na kilkunastu unikach i kilku atakach, od jednego do drugiego elementu przechodzi się bardzo płynnie. Ćwiczenia wykonywane są w kręgu, przy dźwięku bębnów i śpiewie współtowarzyszy (Roda). Podczas treningów ćwiczy się całe ciało, szczególnie aktywnie pracują mięśnie ud, pośladków, grzbietu, brzucha i ramion. I naprawdę, o ile kocie ruchy instruktorów, jeśli widzi się je po raz pierwszy, wydają się niewykonalne, to po dwóch miesiącach porządnego treningu, samemu można pływać w powietrzu. Nawet bez wcześniejszych godzin spędzonych na siłowni czy w klubie fitness.

A za najlepszą rekomendację tej sztuki walki służyć może motto jednego z największych mistrzów capo Mestre Pastinha: "Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą".

Ela Prochowicz



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |