Ruch realnie przedłuża życia

Naukowcą udało się udowodnić, że odpowiednia aktywność fizyczna jest niczym eliksir  młodości!


 


Aktywność fizyczna wspomaga zdrowie na wiele sposobów, badania pokazały, że dzięki ćwiczeniom nie siwieją myszyale jak się okazuje, lśniące futerko było najmniejszą z korzyści, jakie odniosły ćwiczące gryzonie.Ćwiczenia redukują lub eliminują niemal wszystkie szkodliwe efekty starzenia się myszy, które genetycznie zaprogramowano tak, by w przyspieszonym tempie wchodziły w wiek starczy.


W eksperymencie wykorzystano laboratoryjne gryzonie posiadające genetyczną mutację, która nie pozwalała im dość szybko "naprawiać" wadliwie funkcjonujących mitochondriów. Mitochondrium jest maleńkim organellum w komórce, które łącząc tlen ze składnikami odżywczymi, stanowi źródło energii tej komórki.


Zdaniem wielu naukowców utrata zdrowych mitochondriów jest istotną przyczyną starzenia się ssaków. Kiedy mitochondria zaczynają słabnąć, zasilane przez nie komórki usychają lub umierają. Mięśnie się kurczą, zmniejsza się objętość mózgów, włosy wypadają lub tracą pigment i wkrótce stajemy się starzy, zarówno z wyglądu jak i od wewnątrz.


Myszy z doświadczenia celowo nie posiadały mechanizmu reperacji mitochondriów przez co nie produkowały wadliwie funkcjonujące mitochondria już w wieku 3 miesięcy, co stanowi odpowiednik 20 lat życia człowieka a w wieku 8 miesięcy (odpowiednik 60 lat człowieka) zwierzęta były skrajnie osłabione i zniedołężniałe niczym staruszki.  Wszystkie umierały przed ukończeniem pierwszego roku życia, oprócz myszy, które ćwiczyły.


Połowa ćwiczących myszy biegała na kołowrotku przez 45 minut, trzy razy w tygodniu, począwszy od trzeciego miesiąca życia. Gryzonie-biegacze były zmuszane do utrzymywania dość szybkiego tempa biegu. Dla porównania, był to wysiłek podobny do wysiłku człowieka, który biegnie 10 km przez 50-55 minut. W wieku 8 miesięcy, kiedy wiodące siedzący tryb życia gryzonie łysiały, podupadały na zdrowiu i zdychały, biegające myszy zachowywały młodzieńczą kondycję i stan zdrowia mimo celowych genetycznych ograniczeń. Ich futerka były gęste i ciemne, bez śladów siwizny jak w przypadku mysz nie ćwiczących.  


Winiki zaskoczyły wszystkich a naukowców zadziwiło, w jak poważnym stopniu ćwiczenia ograniczyły proces starzenia się zwierząt mimo, iż jakiegoś wpływu się spodziewano.  Nie spodziewano się jednak, że ćwiczenia poprawią stan wszystkich tkanek i organów, które badano. Wiemy, iż ruch pomaga ale wciąż jednak nie wiadomo, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na proces starzenia się. 


Dr Tarnopolsky nadzoruje teraz kilka eksperymentów, które mogą pomóc w wyjaśnieniu działania pewnych mechanizmów fizjologicznych. Ale jak zaznacza, już z obecnego eksperymentu możemy wyciągnąć jeden ostateczny wniosek: – Ćwiczenia mają wpływ na proces starzenia się – mówi. Choć w eksperymencie wykorzystano ćwiczenia tlenowe o dużej intensywności, Tarnopolsky podejrzewa, że korzystne rezultaty można osiągnąć także dzięki innym typom ćwiczeń. Badania z udziałem starszych osób wskazują, że korzystny wypływ na stan mitochondriów wywiera m.in. podnoszenie ciężarów, a także ćwiczenia o niewielkiej intensywności. Choć im więcej ćwiczeń tym lepsze efekty, to dr Tarnopolsky uważa, że "nawet niewielka ilość ćwiczeń jest lepsza od ich braku". Osobom, które w przeszłości nie były czynne fizycznie, radzi zacząć od pięciominutowych spacerów, a następnie zwiększać dawkę codziennej aktywności.


Dr Tarnopolsky, który sam przez całe życie uprawia sport, zauważył z satysfakcją, że znacznie bardziej niż siwą sierścią myszy jego studenci interesowali się stanem ich gruczołów rozrodczych. Organy rodne ćwiczących myszy przez długi czas pozostawały w znakomitej kondycji. – Myślę, że po dokonaniu tego odkrycia wszyscy moim studenci zaczną ćwiczyć – mówi.


(M. Mikołajska) 


Gretchen Reynolds




Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

Ruch realnie ...
Autor: Albatros1
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |