Jak przyjmować leki

Kiedy zażywasz lekarstwa, zwróć uwagę na to, czy powinny być połykane przed czy po jedzeniu, a także, czym je popijać.

Rozgryźć kapsułkę czy połknąć ją w całości? Popić sokiem czy mlekiem? Takich informacji raczej nie znajdziesz w ulotce dołączonej do lekarstwa, a mają duże znaczenie.

- Wszystkie leki najlepiej popijać wodą. Inne napoje mogą osłabić lub wzmocnić ich działanie. Np. antybiotyków nie wolno popijać mlekiem, ponieważ tracą swoją bakteriobójczą moc. Z kolei preparatów na nadciśnienie czy kardiologicznych nie należy łączyć z sokiem z grejprfuta, bo wzmacnia ich działanie, czego skutkiem bywają zaburzenia rytmu serca lub gwałtowny spadek ciśnienia krwi.

- Przestrzegaj zaleceń dotyczących pory przyjmowania leków i spożywania posiłków. Niektóre z nich najlepiej przyjmować podczas jedzenia, inne zaś przed lub po posiłku. Zalecenie "przed jedzeniem" oznacza, że lek zadziała optymalnie, jeśli zażyjesz go na 30-60 minut przed posiłkiem. "Podczas posiłku" - preparat należy zażyć najpóźniej 5 minut po rozpoczęciu jedzenia. "Po jedzeniu" - lek przyjmujemy 30-60 minut po zakończeniu posiłku.

- Zwracaj uwagę na to, co jesz. Jeśli np. przyjmujesz preparaty zawierające żelazo, nie jedz po ich zażyciu rabarbaru i szpinaku przez dwie godziny. Zawierają kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie żelaza w jelicie. Zwiększa go natomiast witamina C, w którą bogate są owoce cytrusowe.

- Nie zażywaj jednocześnie kilku leków przeciwbólowych lub na przeziębienie. Jeśli zawierają tę samą substancję, możesz ją przedawkować. Ponadto niektórych składników takich preparatów nie należy łączyć, np. paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego.

- Nie rozgryzaj drażetek i kapsułek. Po to zawierają osłonkę, żeby lek rozpuścił się dopiero w jelicie cienkim. Natomiast możesz rozgryzać tabletki, jeśli są trudne dla ciebie do połknięcia, bo i tak mają rozpuścić się w żołądku.

- Jeśli zażywasz antybiotyki, stosuj w czasie kuracji, a także po jej skończeniu, preparaty zawierające bakterie probiotyczne , żeby przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

- Preparaty w kroplach zażywaj na łyżeczce cukru lub w niewielkiej ilości wody. Ich ilość precyzyjnie odmierz kroplomierzem.

- Sprawdzaj w ulotce, czy nie ma informacji, że lek może spowodować fotouczulenie (obrzęk, pokrzywka). Powodują je nie tylko preparaty z dziurawcem, ale także np. niektóre antybiotyki, sulfonamidy, leki obniżające cholesterol.

- Leki w czopkach działają szybciej i silniej niż preparaty doustne. Zawarta w nich substancja aktywna trafia do krwiobiegu, omijając układ pokarmowy. Nie należy ich jednak przyjmować dłużej niż przez miesiąc. Potem trzeba zrobić tygodniową przerwę.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Jak przyjmowa...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |