Słowo przepraszam

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie są dobre i złe konsekwencje mówienia słowa przepraszam?


Rrodzice nauczyli nas przepraszać, gdy komuś przeszkadzamy lub gdy kogoś urazimy. Bywa jednak tak, że nadużywamy słowa "przepraszam", nawet gdy sytuacja tego nie wymaga.

Jeśli masz problem ze zbyt częstym przepraszaniem, spróbuj się zastanowić, czemu się tak dzieje i jak mogłabyś zmienić ten nawyk. Ciągłe przepraszanie może bowiem sprawić, że sama będziesz czuła się wszystkiemu winna. Ot, z przyzwyczajenia.

Kiedy przepraszasz?


Zwróć uwagę na to, w jakich sytuacjach zaczynasz się tłumaczyć i przepraszać. Czy dzieje się tak, gdy odczuwasz silny stres – na przykład, wobec przełożonego w pracy? Czy może wtedy, gdy chcesz kogoś poprosić o pomoc i czujesz się winna, że mu przeszkadzasz? Jeśli odkryjesz, w jakich momentach zaczynasz kajać się i bić w piersi, łatwiej będzie ci nad tym zapanować.

Zastanów się o co prosisz


Może być i tak, że chcesz, aby postrzegano cię jako osobę delikatną i grzeczną, dlatego przepraszasz za każde głupstwo. Pomyśl jednak przez moment, co kryje się pod słówkiem "przepraszam". W istocie prosisz daną osobę o to, aby podjęła emocjonalny wysiłek i wybaczyła ci drobne niedociągnięcie, jakiego się dopuściłaś. Jeśli zrobisz to raz – nie szkodzi. Jeśli mówisz tak codziennie, możesz wydawać się męcząca. Czy warto narażać się na utratę czyjejś sympatii dla drobiazgów?

Pozwól innym przerzucać mosty

Kobiety z natury dążą do wyciszania konfliktów, są urodzonymi mediatorami – i w rodzinie, i w pracy. To zaleta. Wadą jest fakt, że zbyt często biorą one na siebie całą odpowiedzialność za trudną sytuację. W ten sposób przyzwyczajają otoczenie do tego, że gdy cokolwiek idzie nie tak, można zrzucić na nie winę. Dlatego w sytuacji konfliktowej raczej zrób krok do tyłu, wycofaj się, dając innym pole do działania. Pozwól, by ktoś inny wziął odpowiedzialność za sytuację i zdobył się na przeprosiny. Być może sądzisz, że mąż czy współpracownik nigdy nie powie „przepraszam”? Warto dać mu szansę i sprawdzić!

Wypróbuj różne sposoby pojednania


Mówiąc często "przepraszam", sprawiasz, że słowo to traci na znaczeniu. Użyj czasem innego sformułowania, na przykład: "Popełniłam błąd" albo "Nie miałam racji", lub "Jak mogłabym to naprawić?". Równie skuteczne są przeprosiny... bez słów. Jeśli czujesz, że powinnaś jakoś odkupić swoją winę, spróbuj na przeprosiny wykonać miły gest, nie używając grzecznościowych formułek. Zrób herbatę, daj kwiatek albo po prostu pocałuj w policzek osobę, wobec której czujesz się nieco winna.


 

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Słowo przepra...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |