Medycyna równowagi

Okazuje się że wiedza naszych przodków i dawna medycyna coraz częściej powracają.


 


Po latach fascynacji zachodnimi metodami leczenia Hindusi wracają do ajurwedy: tradycyjnej techniki medycznej traktującej pacjenta jako niepowtarzalną jednostkę. Wiedza sprzed tysiąca lat bywa skuteczniejsza od najnowszych zdobyczy medycyny.

Prachiti Kinikar-Patwardhan o sobie: Mam 37 lat. Urodziłam się w Bombaju, a mieszkam w Pune, gdzie mam klinikę ajurwedyjską. Udzielam także porad w Japonii, Australii i Hiszpanii oraz nauczam medycyny ajurwedyjskiej. Jestem mężatką i mam 10-letniego syna. Opowiadam się za równością i przeciwko kastom. Jestem hinduistką.

La Vanguardia: Pochodzi pani z lekarskiej rodziny?

Nie, mój ojciec jest bankierem, a matka – panią domu. Wychowywałam się pod troskliwą opieką w zamożnej rodzinie.

Dlaczego więc zajęła się pani tradycyjną medycyną indyjską?

Mój wujek był bardzo znanym w Pune lekarzem i w szkole wciąż mnie pytano, czy jestem jego córką. Było w tym zainteresowaniu tyle entuzjazmu, że od małego postanowiłam być taka jak on.

Czyli lekarzem ajurwedyjskim?

Na uniwersytecie po dwóch latach wspólnej nauki wybiera się między medycyną alopatyczną (zwaną też medycyną zachodnią lub naukową – przyp. Onet) a ajurwedyjską. Wybrałam tę pierwszą. W tamtym czasie w społeczeństwie poważniej traktowano medycynę zachodnią.

I co się stało?


Poznałam ajurwedyjskiego lekarza, który zaproponował mi, bym po zakończeniu studiów poszła do jego kliniki poobserwować i posłuchać. Udzielał darmowych lekcji. Zobaczyłam, jak działa połączenie filozofii z praktyką. Złapałam bakcyla.

Jaka jest filozofia ajurwedy?


Człowiek jest tylko pyłkiem we wszechświecie. Żyje, rozwija się oraz umiera w sobie i jako on sam. Trzy energie istniejące we wszechświecie: vata (powietrze), pitta (ogień) i kapha (ziemia/woda) funkcjonują we wszystkim, co żyje.

Rozumie pani energię wszechświata?

Wystarczy obserwować: energia słoneczna, czyli ogień, jest odpowiedzialna za wszystkie zmiany. To ona sprawia, że owoc dojrzewa, a spożywany pokarm dociera w ciele do wszystkich komórek.

Czy wszystkie ciała funkcjonują tak samo?


Te trzy energie istnieją w każdym z nas w różnych proporcjach i dlatego każdy człowiek potrzebuje własnej diety. Dowolna dolegliwość, na przykład zapalenie jelita grubego czy ból w kościach, u każdej osoby powinna być w specyficzny sposób leczona.

A kiedy atakuje nas wirus?

W każdym organizmie zachowuje się on inaczej. Medycyna ajurwedyjska podchodzi do człowieka kompleksowo i jest przede wszystkim medycyną prewencyjną.

Czyli jest to sposób życia?

Właśnie. Codziennie należy żywić się tym, co jest dobre dla organizmu jednostki zgodnie z jej osobistym rozkładem vata, pitta i kapha. Trzeba używać olejków i wykonywać serię konkretnych ćwiczeń przeznaczonych tylko dla siebie. Generalnie należy wstawać ze słońcem i wcześnie jeść kolację, aby uniknąć amy.

Amy?

Amę można zdefiniować jako pochodną złego trawienia, które prowadzi do toksyczności w ciele i umyśle.

W umyśle?

Dobre albo złe trawienie zależy nie tylko od spożywanego pokarmu, ale także od tego, jak go spożywamy. Jeśli jemy szybko, nieobecni i pełni negatywnych myśli, wytwarzamy amę, która rozstroi funkcje fizjologiczne naszego ciała, wywołując jakąś chorobę. Złość może być dla naszej wątroby równie szkodliwa co nadmiar alkoholu.

Brzmi logicznie.

Zależnie od tego, z jakiej energii korzystamy, zjedzony przez nas pokarm wywrze taki lub inny skutek.

Lepiej jeść uśmiechniętym.

Negatywne myśli to także energia, mają one zdolność zmieniania biochemii naszej skóry. Suche i zimne albo spocone i ciepłe ręce wywrą odmienny skutek energetyczny na spożywany przez nas pokarm.

To zaskakująca teza.

Jeśli zaczniemy zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które wysyła nam ciało, stwierdzimy, że wpływają na nasz humor, zachowanie, gusta, sposób postrzegania, talenty… Każdemu wydarzeniu w naszym umyśle odpowiada wydarzenie w naszym ciele.

Czyżby zdrowie było kwestią energii?


Tak. Energii zrównoważonych dzięki odżywianiu, jodze, medytacji, masażowi, wykorzystaniu ziół, diecie, detoksykacji i oczyszczeniu oraz panczakarmie.

Na czym polega panczakarma?

Jest to najważniejsza ajurwedyjska metoda odmłodzenia i detoksykacji. Tradycyjnie obejmuje lewatywy i wymioty, ale na Zachodzie stosujemy techniki masażu różnymi ziołowymi olejkami leczniczymi.

Czy te masaże mają skutki lecznicze?

Poprawiają krążenie i usuwają z tkanek odpadki, zwiększając ich odżywienie. Uspokajają osoby cierpiące na bezsenność i poprawiają wzrok. Odmładzają, relaksują i ożywiają mięśnie, włókna, ścięgna, kości i skórę. Stymulują system immunologiczny i podnoszą samoocenę.

To masaż ma wpływ na samoocenę?

Badania poważnych uniwersytetów wskazują, że istnieje interakcja między umysłem, mózgiem i ciałem na poziomie molekularnym i organicznym, co ma wpływ na zdrowie i jakość życia jednostek.

Stanowimy zintegrowaną całość.

Tak, i dlatego masaż poszerzający świadomość o ciało poprawia koncentrację i stanowi emocjonalne oczyszczenie, uwalniając zablokowane emocje.

Które okopały się w ciele?

…pod postacią toksyn w tkance łącznej. Rozkwitają one dzięki masażowi z użyciem odpowiednich olejków. Wiele osób podczas masażu wybucha niepowstrzymanym płaczem pozornie bez żadnego powodu. Kiedy tak się dzieje, bardzo się z tego cieszę.

?


Dzięki temu odblokowaniu wynurza się z wnętrza uczucie szczęścia. Równowaga ciała i umysłu to tajemnica szczęścia. Kiedy w Indiach minął szał na medycynę alopatyczną, powrócono do własnej medycyny, liczącej tysiąc lat. Dziś ludzie szukają dobrego lekarza rodzinnego, który wie, ile godzin pacjent śpi, jaki kolor mają jego odchody i w którym miejscu boli go dusza.

Ajurweda to najstarszy naturalny system leczniczy na świecie. Według badań północnoamerykańskich, ajurwedyjskie procesy detoksykacji i przywracania równowagi za pomocą diety obniżają poziom cholesterolu i niepokój u chorych na serce oraz pomagając osobom z wrzodami żołądka, astmą, alergiami oddechowymi, zmianami skórnymi, żółtaczką, stanami lekowymi i bezsennością. Prachiti prowadzi kursy i odwiedza swoich pacjentów w Japonii, Australii i Hiszpanii.

Ima Sanchis



Źródło: wwww.zdrowie.onet.pl

Medycyna równ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |