Zrozum swoje ciało

Nasze ciało to wielki skomplikowany mechanizm współpracujących ze sobą wielu organów.


Wstajemy, siadamy, sięgamy po coś ręką, obcinamy włosy... Każdego dnia wykonujemy tysiące niezauważalnych czynności. Nasze ciało nieustannie pracuje. To normalne. Nie zastanawiamy się jak to wszystko działa, bo i po co. Przyzwyczajeni do nudnych lekcji biologii, zamęczani trudną medyczną terminologią - tracimy zainteresowanie dla tematu, który powinien interesować nas jak nic innego. W końcu to nasz organizm - to my. Skoro jednak do studiowania własnego ciała nie zachęcają nas długie wykłady, to może garść ciekawostek?

Zacznijmy od największego organu ludzkiego ciała. Co nim jest? Skóra. Ma powierzchnię około 2 m² i stanowi około 15 proc. całkowitej masy ciała. Ten wielki organ ma liczne funkcje: chroni nas przed szkodliwymi substancjami, reguluje temperaturę. Jej struktura różni się zależnie od miejsca na ciele. Np. najmniej wrażliwym fragmentem skóry jest jej część na łokciu. Co ciekawe, skóra nie została nam dana raz na zawsze. Średnio co 27 dni dochodzi do całkowitej wymiany naskórka. Co oznacza, że w ciągu całego życia "zmieniamy" skórę około tysiąca razy.

Zacznijmy od największego organu ludzkiego ciała. Co nim jest? Skóra. Ma powierzchnię około 2 m² i stanowi około 15 proc. całkowitej masy ciała. Ten wielki organ ma liczne funkcje: chroni nas przed szkodliwymi substancjami, reguluje temperaturę. Jej struktura różni się zależnie od miejsca na ciele. Np. najmniej wrażliwym fragmentem skóry jest jej część na łokciu. Co ciekawe, skóra nie została nam dana raz na zawsze. Średnio co 27 dni dochodzi do całkowitej wymiany naskórka. Co oznacza, że w ciągu całego życia "zmieniamy" skórę około tysiąca razy.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że człowiek ma kości. Zazwyczaj jest ich 206. Choć nie zawsze. Dzieci, przychodząc na świat, mają ich nawet 300. Kości oczywiście nie znikają. Ich liczba maleje ze względu na zrastanie się poszczególnych elementów naszego "stelażu". Co ciekawe najwięcej kości posiadamy w... stopach. Aż 26 w każdej, czyli w dwóch 52. Łatwo obliczyć, że to ponad 25 proc. wszystkich kości w ciele człowieka. Dzielimy je na trzy grupy główne: kości stępu (siedem), kości śródstopia (pięć) i paliczki (czternaście). Co ciekawe, choć te ostatnie są bardzo małe, mają ogromne znaczenie dla naszej postawy i poruszania się. Dlatego utrata choćby najmniejszego palca u stopy będzie dla nas mocno odczuwalna. A skoro o kościach mowa. Tylko jedna z nich nie jest połączona z żadną inną. Jaka? Kość gnykowa, która znajduje się poniżej żuchwy.

Wiele ciekawostek kryją też w sobie, z pozoru zupełnie "nietajemnicze" włosy. Każdy z nas ma ich około 120 tys. na głowie i 20 tys. w innych miejscach - na nogach, rękach, łonie... Każdego dnia tracimy średnio od 40 do 120 włosów, co daje około 30 tys. włosów rocznie. W ich miejsce odrastają nowe, więc nie ma powodu do zmartwień. Włosy rosną z prędkością około 1,25 cm miesięcznie, czyli 15 cm rocznie. Gdybyśmy nigdy ich nie ścinali w wieku 78 lat mielibyśmy blisko 12 metrowy tren z włosów. Najszybciej jednak rosną włosy na brodzie. Ponoć mogą osiągnąć nawet 10 metrów, a przecież rosną o kilkanaście lat krócej niż włosy na głowie

W naszym organizmie w każdej chwili zachodzą dziesiątki procesów. Większość z nich niezwykle szybko. Rekord w prędkości biją impulsy nerwowe, które "lecą" do mózgu z prędkością 280 km na godz. Szybko też śnimy... choć nam się wydaje, że w krainie marzeń sennych spędzamy całe godziny, zdaniem naukowców większość snów trwa około... 23 sekund. Trochę wolniej, ale też błyskawicznie, nasz nos wyrzuca z siebie cząsteczki podczas kichania. Robi to z prędkością 167 km na godzinę. Na szczęście nos zajmuje się nie tylko kichaniem. Przede wszystkim ma wąchać i rozróżniać zapachy. Co ciekawe jest (nie sam, ale dzięki mózgowi) w stanie rozróżnić ich ponad 50 tys.
 
Wiele tajemnic kryje się też w naszych ustach. Jedną z nich jest język, a raczej jego możliwości. Z pewnością mało kto zdaje sobie sprawę, że to nasz najsilniejszy mięsień. Oczywiście uwzględniając proporcję siły do wielkości. Niezwykły jest też układ kubeczków smakowych na języku. Podobnie jak w przypadku linii papilarnych, jest on unikatowy u każdego z nas. Mniej oryginalna jest ślina - choć gdy ją przebadamy, poznamy DNA, a co za tym idzie - jej właściciela. Ale nie to jest najbardziej niezwykłe. Większe wrażenie robi fakt, że w ciągu całego życia produkujemy taką ilość śliny, że starczyłoby jej na wypełnienie dwóch basenów.

I jeszcze dwa słowa o długościach. Większość z nas widziało pewnie film "Pretty Woman". Jest w niej scena, w której Julia Roberts mówi do Richarda Gere'a, że długość między nadgarstkiem a łokciem jest równa długości stopy. To prawda. Z kolei długość stopy mężczyzny jest często analizowana jako dobry (albo nie) sygnał tego, jak długi organ znajdziemy niespełna metr wyżej. Niestety, wróżenie z rozmiaru butów, nie musi się sprawdzić. Gdyby tak było jakie stopy musiały mieć posiadacz najdłuższego jak dotąd penisa (33 cm we wzwodzie), albo najkrótszego o długości niewiele przekraczającej 4 cm? Centymetry są ważne nie tylko dla panów. Większość z nas chciałaby być wysoka. Jeśli chcemy by w rubryczkę wpisano nam więcej centymetrów niż mamy, mierzmy się rano. Po wstaniu jesteśmy wyżsi o blisko 2 cm, niż wieczorem. To wszystko jednak nic, w porównaniu z całkowitą długością naczyń krwionośnych u dorosłego człowieka. Okazuje się, że osiągają one długości 160 tys. km!






Źródło: www.fitness.wp.pl

Zrozum swoje ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |