Jaką saune wybrać? Rodzaje saun.

Cudowne zdrowotne właściwości sauny znane są od wieków ale jaką saune wybrać?


Pobyt w saunie to nie tylko inwestycja w urodę, ale też we własne zdrowie. A wszystko dzięki działaniu specyficznych warunków, jakie mają miejsce w tym przybytku relaksu. Jaką saunę wybrać, by najpełniej cieszyć się jej właściwościami? Wybór saun w większych ośrodkach odnowy biologicznej jest naprawdę spory. Czym różnią się od siebie poszczególne sauny i jakie są ich właściwości? Oto krótka charakterystyka tych najbardziej popularnych saun. Zasadniczo dzieli się je na mokre oraz suche. Do saun suchych należą:

Sauna fińska (zwana też suchą)


Temperatura w tej saunie utrzymywana jest zwykle na poziomie ok. 80 do 100 °C przy wilgotności jedynie 3 – 10%. Pobyt w takiej saunie pozwala nam pozbyć się toksyn z organizmu, uodparnia organizm i daje uczucie odprężenia. Po każdorazowej sesji w saunie należy następnie zażyć zimnej kąpieli . Warto pamiętać, że im wyższa temperatura w saunie, tym bardziej należy skracać czas pobytu w niej, a wydłużać czas schładzania ciała. 

Sauna aromatyczna


Ma nieco niższą temperaturę niż sauna fińska. Temperatura w saunie aromatycznej sięga od 70 do 80°C, przy wilgotności ok. 10 %.  Dodatkowym czynnikiem działającym w saunie są kombinacje zapachów olejków eterycznych. Świetnie wpływają one na układ oddechowy, ponieważ inhalują drogi oddechowe. Czasami olejki mają na celu wprowadzenie użytkownika sauny w stan głębokiego relaksu.

Biosauna


Ma najniższą temperaturę spośród wszystkich saun suchych, która kształtuje się na poziomie około 65 °C, przy wilgotności ok. 30%. To dobry wybór dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z sauny, albo po prostu nie czują się dobrze w klasycznej saunie fińskiej ze względu na panującą tam temperaturę. Z biosauny mogą też korzystać osoby z nadciśnieniem oraz nadwrażliwością naczynek krwionośnych.

Z kolei sauny parowe charakteryzują się dużo wyższą wilgotnością powietrza. Należą do nich:

Laconium


To sauna o względnie wysokiej wilgotności, która sięga nawet 40 proc, przy temperaturze około 60 °C. Już po 15 minutach spędzonych w tej saunie ciepło zaczyna rozchodzić się po całym organizmie, oczyszczać się i stymulować krwioobieg. Po wizycie w tej saunie (która trwać może nawet godzinę) konieczne jest dokładne schłodzenie ciała.

Caldarium


To rodzaj sauny o 100% wilgotności, gdzie temperatura sięga zaledwie 45°C. Coraz popularniej stosuje się ten rodzaj sauny jako zabieg kosmetyczny świetnie regenerujący stan skóry oraz włosów. Caldarium znane jest też z dobrego wpływu na wydolność oddechową.  Czasami w tego typu saunach stosuje się też olejki aromaterapeutyczne.

Sauna Błotna


Panują tu podobne warunki jak w Caldarium. Wilgotność wynosi nawet 100%, a temperatura sięga do max. 45 °C. W trakcie pobytu w saunie na twarz oraz ciało nakłada się błoto. Otrzymuje się je przed wejściem do sauny w 6 różnych kolorach. Każdą z błotnych kul nakłada się na inną część ciała. To świetny pomysł na wspólny relaks z bliską osobą. Po pobycie w saunie konieczny jest ciepły prysznic, który pozwala na usunięcie resztek kosmetyków z powierzchni ciała.

O czym należy pamiętać?


Z sauny można korzystać nawet kilka razy w tygodniu. Każdorazowo konieczne jest skorzystanie z kilku seansów. Pobyt w saunie powinien trwać nie dłużej niż 15 minut, następnie następuje schłodzenie (metody są różne – zimny prysznic, miska z lodem, beczka z zimną wodą, a nawet wyjście na śnieg, jeśli korzystamy z sauny zimą), zawsze warto wyjść zaczerpnąć świeżego powietrza przed kolejnym seansem w saunie. Trzeba zabrać ze sobą klapki oraz dwa ręczniki (jeden kąpielowy, drugi, którego używać będziemy w saunie). Pomiędzy kolejnymi seansami powinniśmy też pamiętać o uzupełnianiu płynów.







Źródło: www.fitness.wp.pl

Jaką saune wy...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |