Gdy bolą piersi

Piersi to jedne z najdelikatniejszych narządów w organiźmie kobiety. Co oznacza ich ból?


Niekiedy piersi potrafią boleć bardzo dotkliwie, podbiegnięcie do autobusu czy zwykłe wejście po schodach może być drogą przez mękę. Przekonała się o tym większość kobiet, bo prawie wszystkie przynajmniej raz w życiu doświadczyły tego nieprzyjemnego uczucia. Istnieją dziesiątki przyczyn bólu w piersiach, nie trzeba więc od razu przejmować się, że to może być nowotwór. Czasem źle dobrany stanik wystarczy, by wywołać ból. Jakie są najczęstsze powody bólu piersi?

Cykl miesięczny


Bardzo wiele kobiet doświadcza bólu i obrzęku piersi na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Stają się one napięte i twardsze, a brodawki obrzmiałe. Jest to jeden z objawów wszystkim znanego PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zanika on tuż po rozpoczęciu menstruacji. Dolegliwości spowodowane są gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej sutka. U większości kobiet bóle te nie są bardzo dokuczliwe ani zbyt długotrwałe. Nie wymagają one leczenia.

Hormonalna antykoncepcja


W źle dobranej antykoncepcji hormonalnej zbyt wysoka dawka estrogenu może powodować ból i obrzęk gruczołu sutkowego. Jedynym rozwiązaniem na zniesienie bólu jest zmiana tabletek na inne - o niższej dawce hormonu lub zmiana antykoncepcji na inną- mówi dr A. Chojnacka, ginekolog- położnik.

Ciąża i okres karmienia piersią


Za dotkliwe bóle piersi w czasie ciąży odpowiedzialny jest fizjologiczny wzrost objętości piersi oraz wzrost wyrzutu hormonów przygotowujących gruczoł do produkcji pokarmu. Podczas laktacji może pojawić się nagła tkliwość, obrzęk i zaczerwienienie gruczołu sutkowego. Jest to prawdopodobnie spowodowane torbielką wypełnioną płynem, która utrudnia odpływ pokarmu na zewnątrz gruczołu. Należy zgłosić się do lekarza, który usunie zawartość torbieli.

Włókniaki i inne zmiany łagodne


Włókniaki, torbiele czy gruczolaki przebiegające w pobliżu nerwów mogą je uciskać, powodując nieraz bardzo nieprzyjemne doznania bólowe. Dodatkowo włókniaki i gruczolaki często powstające po stosowaniu egzogennych hormonów mogą osiągać znaczne rozmiary i być wyczuwalne przez powłoki. Biopsja cienkoigłowa (BAC) takiej zmiany i ocena mikroskopowa pobranych komórek jest wystarczająca do potwierdzenia charakteru zmiany. Kilka procent kobiet ma budowę guzkową gruczołu sutkowego. Mają one tendencję do powstawania wyczuwalnych guzków. Guzki takie znikają samoczynnie a w innym miejscu pojawiają się nowe

Bóle pomenopauzalne


Po menopauzie hormony płciowe wyciszają się, znacznie spada poziom estrogenów i zanika budowa gruczołowa sutka na korzyść tkanki tłuszczowej. Zmiany te mogą być bolesne, jednak kobiety po 50. roku życia powinny o takich dolegliwościach informować lekarza i regularnie wykonywać bezpłatną mammografię i USG piersi.

Objawy alarmujące


Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdy ból dotyczy tylko jednej piersi i towarzyszy mu wyciek z brodawki sutkowej. Krwisty wyciek często świadczy o rozwoju nowotworu złośliwego. Gdy bólowi nie towarzyszy wyciek, ale dolegliwości trwają długo i nieprzerwanie nie powinniśmy tego lekceważyć. Pamiętajmy o samokontroli - pojawienie się jakiejkolwiek nowej, wcześniej niediagnozowanej zmiany na piersi i w okolicy pachowej obliguje nas do wizyty u lekarza.

Dziedziczny rak sutka


Jeśli w naszej rodzinie krewne pierwszego stopnia chorowały na raka sutka lub jajnika, należy poinformować o tym lekarza i zrobić badania genetyczne w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2. Nie czekaj na ból, bo może pojawić się za późno.








Źródło: www.fitness.wp.pl

Gdy bolą piersi
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |