Seks a stres

Seks i stres to fatalne połączenie. Jak wpływa on na życie intymne i do czego to prowadzić?


Z jednej strony, jak wynika z teorii adaptacyjnych, niewielka dawka stresu mobilizuje nas do działania i zwiększa jego efektywność. Z drugiej strony jednak, zbyt duże nasilenie stresu wpływa negatywnie na wszystkie obszary naszego życia, a zatem także na jakość pożycia seksualnego. Jeśli więc martwisz się, iż ostatnio spadło ci „libido”, a jednocześnie wiele spraw zwaliło ci się na głowę, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić czy przypadkiem nie padałaś ofiarą nadmiernego stresu?

Najbardziej stresujące są…


Thomas Holmes i Richard Rahe, naukowcy z Uniwersytetu w Seattle, zajęli się w szczególności badaniem stresu. W efekcie zebrali oni listę najbardziej stresogennych czynników jakie przydarzają się ludziom. Niektóre z wyłonionych stresów to:
- Śmierć współmałżonka,
- Rozwód,
- Ślub (!),
- Utrata lub zmiana organizacji pracy,
- Ciężka choroba,
- Gwałt.
   
Nikogo nie dziwi zresztą fakt, że człowiek zwyczajnie nie ma ochoty na seks, jeśli doświadczył stresującej sytuacji. Prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy okres czasu.
   
Każdy dorosły człowiek na pewno pamięta takie sytuacje, w których po całym dniu uciążliwej pracy wracał do domu i nie miał ochoty na zbliżenie z partnerem. Tak samo, długotrwały smutek związany z utratą bliskiej osoby lub tęsknota nie sprzyja miłosnym igraszkom. Jednakże ciągłe narażenie na stresujące sytuacje i napięcie może w konsekwencji doprowadzić do depresji. Warto nadmienić tutaj, iż jednym z objawów klinicznych tej choroby jest właśnie spadek zainteresowania seksem. Należy zatem bardzo uważać, aby do tego nie doszło!

Szczególnie uważni powinni być również świeżo upieczeni rodzice, gdyż stres związany z sytuacją porodu i połogu powoduje bardzo często niechęć partnerki do zbliżeń.

Stres potrafi doprowadzić do całkowitego lub niemal całkowitego zaniku potencji


Zmniejszony popęd seksualny u mężczyzn objawia się zaburzeniami erekcji (czego nie da się za bardzo ukryć) lub unikaniem seksu (aby to ukryć). U kobiet zaś taki stan przejawia się niechęcią do zbliżeń, wycofywaniem się w trakcie gry wstępnej, unikaniem rozmów na ten temat. Zatem nie tylko niechęć do seksu jest problematyczna, ale również relacja z naszym partnerem.
   
Jeśli nagle tracimy ochotę do zbliżeń, druga osoba może się poczuć odtrącona i nieatrakcyjna, a nawet może podejrzewać, że już jej nie kochamy.  Z kolei jeśli jest się stroną narażoną na stres i nie ma się ochoty na seks, irytuje nas sytuacja, w której musimy tłumaczyć się z naszego zachowania lub próbować zmuszać się do seksu (co często kończy się niepowodzeniem i jeszcze większym konfliktem).
   
Dlatego właśnie tak ważne są szczere rozmowy z partnerem. Sprawy intymne są niezwykle delikatnym zagadnieniem. Jeśli pojawiają się problemy w tej sferze należy wykazać się szczególną delikatnością i zrozumieniem. Okazywanie zniecierpliwienie dodatkowo tylko zestresuje partnera (i obniży jego libido). Jeśli problemy naprawdę leżą poza waszą relacją (stresory zewnętrzne) najlepszym rozwiązaniem jest okazanie sobie nawzajem jak najwięcej troski i miłości. Być może dzięki temu rozładujemy część stresującego bagażu partnera.

Z drugiej strony jednak, są ludzie, którzy na silny stres reagują dokładnie odwrotnie – czyli zwiększonym libido i zapotrzebowaniem na seks. Takie osoby, po ciężkim tygodniu pracy lubią, a wręcz potrzebują, odreagować trudne dni właśnie seksem. I nie ma w tym nic złego, o ile partner/partnerka podzielają ten typ temperamentu seksualnego. Jeśli nie, tu również pojawią się problemy w relacji.
   
Podsumowując, długotrwały, silny stres wywiera znaczny wpływ na nasze życie seksualne. Jeśli problem pojawia się sporadycznie po męczącym dniu, nie ma powodu do obaw – takie sytuacje zdarzają się każdemu. Jeśli jednak sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu warto rozważyć wizytę u seksuologa lub psychoterapeuty. Bowiem silny stres nie tylko obniża jakość twojego pożycia intymnego, ale wywiera także negatywny wpływ na twoje zdrowie i relacje z ludźmi.

Być może potrzebujesz jednie nauczyć się jak radzić sobie ze stresem inaczej. Może zamiast chować wszystko w sobie i unikać partnera lepszym sposobem byłaby rozmowa z nim? W końcu ze stresem lepiej jest radzić sobie we dwoje, zwłaszcza, że wspólne rozwiązywanie kłopotów wzmacnia poczucie bliskości!





Źródło: www.fitness.wp.pl

Seks a stres
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |