Fitoterapia czyli leczenie kwiatami

Kwiaty nie tylko cieszą nasze oczy barwą i nos pięknem zapachów lecz także mogą skutecznie leczyć. Na czym to polega?


Fitoterapia to dziedzina współczesnej medycyny wywodząca się z ziołolecznictwa. Przez tysiące lat rośliny były głównym źródłem leków terapeutycznych dla kultur całego świata. W XX wieku nastąpił rozwój technik syntetyzacji, weszły na rynek całkowicie syntetyczne leki, co spowodowało spadek popularności fitoterapii. Jednak rośliny nadal zajmują bardzo ważne miejsce w medycynie i raczej się to nie zmieni również w najbliższej przyszłości.

Lecznicze działanie roślin potwierdzone naukowo


W ciągu ostatnich lat wyciągi z roślin były przedmiotem ścisłych analiz naukowych. Na podstawie tych badań udowodniono, że naturalne rośliny lecznicze, które były używane w przeszłości, faktycznie działają w walce z chorobami. Fitoterapia to dziedzina, która w przyszłości jeszcze będzie się rozwijać. Potencjał jest duży, biorąc pod uwagę fakt, że na świecie istnieje ponad 450 000 gatunków roślin. Póki co do grupy roślin leczniczych zakwalifikowano do jedynie ok. 2000, z czego w Europie 400, a w Polsce 250. Liczby te obrazują jak wiele istnieje jeszcze nie zbadanych roślin, które mogą stanowić źródło cennych substancji z punktu widzenia farmakologii.

Fitoterapia w leczeniu chorób przewlekłych


Nowoczesne leki roślinne, którymi posługuje się fitoterapia są sporządzane przez osoby wykwalifikowane, z atestowanych surowców i półproduktów. Stosuje się je w profilaktyce różnych schorzeń oraz w leczeniu chorób przewlekłych, kiedy długotrwałe stosowanie farmakoterapii lekiem syntetycznym może wywoływać skutki uboczne. Np. przewlekła kuracja antybiotykowa może prowadzić do silnego osłabienia organizmu, wyniszczenia flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, uszkodzenia wątroby oraz zaburzenia zdolności przyswajania witamin, podczas gdy zastosowanie produktów roślinnych nie wywołuje tak silnych skutków ubocznych.

Poza walorem bezpieczeństwa, warto wspomnieć o wysokiej skuteczności ziół. I tak na przykład antydepresyjne preparaty otrzymane z ziela dziurawca wykazują podobną aktywność jak większość syntetycznych środków stosowanych w leczeniu depresji.
 
Fitoterapia w profilaktyce

Mówiąc o fitoterapii trzeba wspomnieć o zastosowaniu roślin leczniczych w profilaktyce. Niewątpliwą zaletą specyfików pochodzenia naturalnego jest fakt wysokiej biodostępności. Zioła są w naturalny sposób bardziej dostępne niż substancje pochodzenia syntetycznego. Poza składnikami aktywnymi wywołującymi określone działanie farmakologiczne, rośliny lecznicze zawierają witaminy oraz makro- i mikroelementy. Regularne stosowanie odpowiednich mieszanek ziołowych pozytywne wpływa na przemiany metaboliczne.

Łączenie leków syntetycznych i roślinnych


Wątpliwości pacjentów często dotyczą tzw. terapii łączonej, czyli jednoczesnego stosowania leków syntetycznych i roślinnych. Jednak preparaty te zwykle nie mają działania antagonistycznego. Nie stwierdzono więc, by takie połączenie było niekorzystne. Są schorzenia, w których lek syntetyczny może być stosowany jako lek podstawowy, a lek roślinny jako pomocniczy, a są też przypadki, w których może być odwrotnie.

W początkowej, ostrej fazie choroby, częściej stosuje się lek syntetyczny, żeby wywołać szybką poprawę, natomiast w stanach przewlekłych zwykle stosuje się leki na bazie roślin. Często również stosowane są oba rodzaje leków równocześnie lub naprzemiennie. Wykorzystuje się w ten sposób fakt, że ochronne działanie roślin zmniejsza występowanie i natężenie objawów niepożądanych po leku syntetycznym.

Samoleczenie niewskazane


Podobnie jak przypadku stosowania leków syntetycznych, zastosowanie kuracji ziołowej powinno być poprzedzone diagnozą lekarską. Należy pamiętać, że poza efektem leczniczym, w przypadku niewłaściwego stosowania lub przedawkowania, mogą one wywołać efekt toksyczny. Niewskazane jest więc tzw. samoleczenie. W składzie niektórych leków roślinnych znajdują się związki silnie działające, które mogą wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne.

Substancje ziołowe mogą ponadto wchodzić w interakcje z innymi lekami a nawet z niektórymi składnikami żywności. Dlatego też ich dawkowanie powinno odpowiadać zasadom ustalonym dla danego leku, które zostały opisane w treści ulotki informacyjnej dla pacjenta. Leczenie powinno być kontynuowane pod stałą kontrolą lekarza.





Źródło: www.fitness.wp.pl

Fitoterapia c...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |