Na czym polega akupunktura

Jak wbijanie igieł w ciało może być zdrowe? Okazuje sie, że nie tylko może ale i jest. To właśnie akupunktura.


Akupunktura to metoda lecznicza, która rozwinęła się na bazie tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzisiaj akupunktura znana jest powszechnie ma całym świecie. Wciąż jednak pozostaje sztuką po trosze tajemniczą, ale też wiele wskazuje na jej skuteczność.

Spróbujmy zatem ukazać choć rąbek tej tajemnicy i przyjrzyjmy się podstawowym założeniom akupunktury i medycyny chińskiej.
   
Tradycyjna medycyna chińska powstała na kanwie filozofii taoistycznej. System ten w całości opiera się na energii. Uważa się, że każda osoba rodzi się z określonym zasobem energii, a kiedy się on wyczerpie nadchodzi śmierć. W medycynie chińskiej bardzo ważne jest też pojęcie Tao, czyli czegoś, co wszystko przenika, ale czego nie można określić.

Medycyna ta zakłada, że jeśli człowiek będzie żył w harmonii z Tao, to będzie zdrowy przez cały czas trwania jego życia. Poza tym, w TMC (tradycyjna medycyna chińska) zakłada się  też dualistyczną naturę świata. Koncepcja ta mówi, że wszystko składa się z dwóch przeciwstawnych, lecz zarazem wzajemnie przenikających się elementów – yin i yang.
   
Akupunktura, obok ruchu i ziołolecznictwa stanowi podstawę TMC. Fundamentem akupunktury zaś jest teoria meridianów. Meridiany określić można jako kanały energetyczne, którymi przemieszcza się w naszym ciele energia. Uważa się, że istnieje 12 meridianów podstawowych.

Sześć z nich podlega naturze yang i nazywane bywają meridianami trzewnymi. Reszta meridianów jest yin. Kanały te łączą związane z nimi narządy z powierzchnią ciała. Energia płynie w okrężnych cyklach, które są związane z pięcioma elementami (ogniem, ziemią, metalem, wodą i drewnem). W kolejnych cyklach elementy te tworzą się wzajemnie lub też niszczą. Warunkiem zaś zdrowia jest utrzymanie równowagi w systemie meridianów i pośród elementów. I tu właśnie wkracza akupunktura.

Leczenie w TMC polega na regulacji energii w ciele. Filozofia, która się za tym kryje, mówi o tym, że ciało ma wrodzoną tendencję do samoleczenia, co oznacza, że gdy energia się zbalansuje, człowiek powinien powrócić do zdrowia. Akupunktura polega na wkłuwaniu metalowych igieł w odpowiednich miejscach w ciele człowieka. Miejsca wkłucia wyznaczone są właśnie przez kanały energetyczne (meridiany). Celem akupunktury jest pobudzenie bądź rozproszenie energii.
   
Zanim jednak lekarz rozpocznie właściwy zabieg, musi najpierw zebrać wywiad medyczny, a czasem przeprowadzić także badanie lekarskie. Dodatkowo, ważnym elementem TMC jest badanie tętna i języka. Na podstawie tego lekarz określa właściwe punkty wkłucia. Do zabiegu używa się bardzo cieniutkich igieł o grubości do 0,45 mm. Lekarz może wbić tylko jedną igłę lub nawet 20.

Moment wbicia igieł bywa bardzo różnie odczuwany. Zdarza się, że pacjent niczego nie czuje, innym razem zaś odczuwa jakby delikatne porażenie prądem, niewielki dyskomfort czy ból. Igły wyjmowane są najczęściej po kilku minutach, ale to również jest sprawa indywidualna. Do każdego zabiegu powinno się używać jednorazowych igieł lub bardzo dokładnie sterylizowanych, co wyklucza możliwość zarażenia się wirusami takimi jak HIV czy WZW. 
   
Warto dodać także, jako iż akupunktura opiera się na koncepcji przepływu energii w naszym ciele, że punkty właściwe do wkłucia mogą się zmieniać z wizyty na wizytę. Dlatego też lekarz powinien za każdym razem bardzo dokładnie zbadać, jakie punkty są właściwe w danym miejscu i czasie. Bowiem punkty, które nakłuwane były na początku terapii, po kilku dniach mogą okazać się już niewłaściwymi. Jak widać zatem w TMC leczenie jest traktowane jako dynamiczny proces.

Oczywiście, jak każdy rodzaj medycyny, także akupunktura ma swoje przeciwwskazania. Na pewno trzeba zachować wzmożoną czujność, jeśli pacjent ma problemy związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, z ciśnieniem tętniczym lub ogólnie problemy z sercem. Akupunktura jest zaś niezwykle przydatna w leczeniu bólu różnego pochodzenia, chorób oczu, alergii, problemów oddechowych, neurologicznych i wielu innych.

Obecnie, akupunktura, jako jednak z nielicznych alternatywnych metod leczenia, uważana jest za uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Także w Polsce powstaje coraz więcej ośrodków kształcenia lekarzy w tej metodzie, a popularność akupunktury rośnie. I mimo, iż nadal pozostaje nieco tajemnicza i nie do końca zrozumiała dla zwykłego człowieka zachodu, jej założenia i efekty lecznicze przyciągają ludzi.

Z pewnością bowiem akupunktura daje nadzieję tym, którzy utracili ją nie mogąc wyleczyć się w sposób konwencjonalny. Zatem jeśli dokuczają ci jakieś dolegliwości, z którymi w zwykły sposób nie za bardzo można sobie dać radę, być może nadszedł czas, by sięgnąć do metod  niezwykłych o alternatywnych.




 
 
Źródło: www.fitness.wp.pl

Na czym poleg...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |