Przeciwbólowe leki bez recepty

Czy bez recepty oznacza, że lek jest zupełnie bezpieczny? Dowiedz się czegoś więcej nim zażyjesz bo dostępność nie idzie czasem z bezpieczeństwem.


Jak się okazuje, wiele popularnych i łatwo dostępnych środków przeciwbólowych wykazuje silne działania uboczne.

Coś łupie w biodrach, strzyka w kolanie, łamie w kręgosłupie. 25% dorosłych osób odczuwa ból z różnych powodów i w różnych częściach ciałą. W takich sytuacjach większość z tych osób regularnie sięga po tabletki z grupy NSAR (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które łagodzą dolegliwości i choć są ogólnie dostępne to jednak nie znaczy, że nie szkodzą

Badania te zostały opisane na łamach czasopisma "British Medical Journal". Wynika z nich, że siedem badanych substancji obecnych w tych środkach zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru czy innych chorób krążenia, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Zespół pod kierownictwem epidemiologa z Berna Petera Jüniego przeanalizował 31 testów klinicznych przeprowadzonych na ponad 116 tysiącach pacjentów zażywających regularnie leki przeciwbólowe. Pod lupę wzięto takie substancje jak naproksen, ibuprofen, diklofenak, celekoksyb, rofekoksyb i lumirakoksyb. Dwie ostanie w Niemczech zostały już wycofane z rynku.

Co prawda, jeśli spojrzeć bardzo ogólnie, niewielu badanych miało za sobą zawal serca bądź udar czy też zmarło z powodu skutków choroby wieńcowej, ci jednak, którzy systematycznie przyjmowali na przykład ibuprofen, zwiększali trzykrotnie ryzyko, że dostaną udaru. Podobne działanie wykazywał również diklofenak. Grupa kontrolna natomiast otrzymywała środek przeciwbólowy paracetamol.

Z kolei rofekoksyb i lumirakoksyb podwyższały o 100 proc. wystąpienia zawału serca, ibuprofen zaś zwiększał to zagrożenie o wskaźnik 1,3. Diklofenak natomiast podwyższał aż czterokrotnie ryzyko śmierci na skutek zawału. Najmniej szkodliwy okazał się naproksen, znany jednak z tego, że szczególnie niekorzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy.

Wniosek autorów owej analizy brzmiał więc: nie ma żadnych przesłanek pozwalających stwierdzić, że któryś z przebadanych leków jest bezpieczny dla pacjentów cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Obecne badanie jest doskonałym podsumowaniem dotychczasowej wiedzy na ten temat – chwali szwajcarski zespół farmakolog Kay Brune z uniwersytetu w Erlangen. – Moim zdaniem nie ma jednak uzasadnienia dla tworzenia rankingu szkodliwości siedmiu substancji. Wszystkie one niszczą naczynia krwionośne, w każdym przypadku jednak decydująca jest wysokość dawki.

Dlatego właśnie na spore ryzyko narażają się również te osoby, które regularnie stosują dostępne bez recepty leki z grupy NSAR – uważa Peter Jüni. Nie wiadomo w dodatku, jakie właściwości chemiczne sprawiają, że owe specyfiki są tak niebezpieczne. Na razie wiemy tylko, że niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują wydzielanie określonych rodzajów enzymu o nazwie cyklooksygenaza, który odgrywa rolę w powstawaniu stanów zapalnych.

Choć badania były przeprowadzone szczegółowo i obiektywnie to jednak nasówa się dość znany już wcześniej wniosek, że mimo wszystko kto musi, powinien zażywać owe leki tyle, że w najmniejszych z działających dawek. Sytuację komplikuje także fakt, iż nie ma inne farmaceutycznej alternatywy.

Co więc pozostaje? – Najlepszą metodą terapii jest ruch – zaleca Peter Jüni.

Katrin Blawat



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Przeciwbólowe...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |