Jak hormony wpływają na nasz dzień

Hormony zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, choć w odmienny zazwyczaj sposób, decydują w trakcie dnia o naszych możliwościach do działania.


Nasz rytm dobowy jest ściśle ustalony przez tzw. zegar biologiczny. Ogromny wpływ na jego funkcjonowanie ma wydzielanie hormonów przez układ wewnątrzwydzielniczy. Hormony w dużej mierze oddziałują na nasze życie - to one mówią nam, o której godzinie wstać, o której zjeść posiłek, a nawet decydują o poziomie naszego libido.

Rano- wstawaj i walcz


Od setek tysięcy lat jesteśmy zaprogramowani na wczesne wstawanie. Odpowiedzialny jest za to dobowy rytm wydzielania kortyzolu- hormonu stresu i przetrwania. Kortyzol to glikokortykosteryd wydzielany przez malutki, parzysty narząd- nadnercze. Jego najwyższe stężenie w krwi występuje we wczesnych godzinach rannych, wieczorem jest o ponad 50% niższe. Działa on jak nasza wewnętrzna bateria dodająca energię potrzebną rano ale i na cały dzień! Dzięki kortyzolowi jesteśmy w stanie wstać z łóżka, to on przygotowuje nasz organizm na długi i pracowity dzień. Ta substancja to jednak nie wszystko dlatego zadbać należy o prawidłowy posiłek. Najlepiej, jeśli posiłek będzie złożony z białka i pełnowartościowych zbóż. Zapewni to kilkugodzinny, stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi. Jeśli dostarczymy naszemu organizmowi tylko węglowodanów - poziom cukru szybko wzrośnie, ale też szybko spadnie - co z kolei sprawi, że za chwilę znów poczujemy głód.

Przerwa na lekki posiłek


Brak pokarmu to brak cukru a brak cukru to brak energii, brak energii to brak sił do działania. Około godziny 12-13 poziom cukru spadnie na tyle, że znów poczujemy się głodni więc sięgnij po posiłek. Doskonała będzie na przykład porcja sałatki z dodatkiem kurczaka, bogata w witaminy, minerały oraz błonnik i białko. Dzięki częstemu dostarczaniu organizmowi regularnych, małych porcji pożywienia, utrzymujemy nasz metabolizm na najwyższych obrotach i co najważniejsze nie odczuwamy głodu. Bardzo ważne, by o tej porze nie przejadać się. Może to doprowadzić do ospałości, zmniejszyć koncentrację i spowolnić organizm.

Coś dla ciała- dawka serotoniny


Serotonina nazywana jest hormonem radości i szczęścia. To od niej zależy nasze szczęście? W dużej mierze... tak. Reguluje między innymi procesy snu i czuwania oraz zachowania seksualne. Warto po południu zafundować sobie zastrzyk serotoniny w postaci spaceru, tańca czy innej formy aktywności ruchowej, w tym także seksu. Serotoniny brakuje szczególnie zimą, gdy występuje niedobór światła słonecznego, potrzebnego do jej produkcji stąd częste stany depresyjne u wielu ludzi.

Spadek testosteronu- spadek libido


To ten hormon i jego poziom decyduje o ochocie na seks a najwięjszy jest nad ranem choć utarło się, że wieczór jest najlepszą porą na uprawianie seksu. Nie dziwmy się więc, że mężczyźni często wieczorem tracą ochotę na seks, zwłaszcza jak pracują w ciągu dnia tracąc siły na inne czynności. Większość jest zbyt zmęczona, by myśleć o tej części życia, szczególnie po 55 roku życia, kiedy poziom testosteronu fizjologicznie zaczyna spadać. Zamiast więc czekać do wieczora, lepiej jest zdecydować się na seks w godzinach porannych, kiedy poziom testosteronu jest najwyższy.

Po dobranocce dzieci idą spać


Czy zastanawialiście się czemu przyjęte jest, że dzieci kładzie się spać ok 8 godziny wieczorem? Dobranocka nie bez powodu jest nadawana o godzinie 19, po niej dzieci powinny zbierać się do łóżka, bo około godziny 21 rozpoczyna się wyrzut hormonu wzrostu, tak więc znów nasz cykl dobowy wyznacza hormon. Następuje on w fazie REM snu, więc aby doszło do wyrzutu hormonu, dziecko musi spać. Jeśli nie pomyślimy o tym i pozwolimy, by dzieci chodziły spać później, bardzo możliwe, że nie osiągną zaprogramowanego genetycznie wzrostu.

Melatonina wkracza do akcji


Wraz ze spadkiem naturalnego światła, następuje wzrost wyrzutu melatoniny. Ponieważ dni zimą są krótsze niż latem, naturalną koleją rzeczy byłoby wcześniejsze kładzenie się spać właśnie w tej porze roku, niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Na szczęście sztuczne światło hamuje uwalnianie hormonu snu, dzięki temu jesteśmy w stanie funkcjonować do późnych godzin nocnych. Nie należy jednak tego nadużywać, ponieważ sen jest bardzo ważną częścią naszego rytmu dobowego. Aby był jak najlepszej jakości, należy zadbać o to, żeby nic go nie zakłócało. Warto pamiętać, że nawet lampka nocna może zakłócić rytm wydzielania melatoniny, co może prowadzić do wystąpieniu depresji.

Źródło: www.fitness.wp.pl

Jak hormony w...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |