Czy telefony komórkowe szkodzą?

Jakiś czas temu wiele mówiło się o złym wpływie telefonów komórkowych na zdrowie człowieka. Dziś trochę to przycichło. Czy słusznie?


 


 


Telefonia komórkowa jest z nami już od lat, to jednak naukowcy wciąż głowią się nad kwestią, czy używanie telefonów przenośnych jest bezpieczne. Póki co brak przekonujących dowodów na to, że te wszechobecne dziś urządzenia mogą powodować problemy zdrowotne. 


Nowe badania, przeprowadzone na zlecenie władz USA, mogą przyczynić się do ponownego rozpalenia debaty, mimo, że wnioski, jakie z nich płyną, są po raz kolejny niejednoznaczne. Rośnie liczba stawianych pytań, ale nie odpowiedzi. Dla potrzeb badania Nora Volkov z Państwowego Instytutu Zdrowia i jej współpracownicy przy użyciu techniki PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) obserwowali przez większość 2009 roku czynności mózgowe 47 ochotników. Ci losowo przykładali do prawego lub lewego ucha telefon komórkowy, nieraz trzymając go w tej pozycji nawet przez 50 minut. Czasem telefony były włączone (bez funkcji prowadzenia rozmowy), czasem wyłączone.


Coś w tym jest gdyż zauważono, że obszary mózgu najbliższe antenie przykładanego do ucha telefonu, przejawiały wyraźnie większą (o 7 proc.) aktywność w sytuacjach, gdy telefon był włączony, emitując tym samym promieniowanie w większym stopniu. "Wzrost aktywności, mierzonej przy użyciu różnych wskaźników metabolicznych, był znacząco skorelowany z domniemanymi zmianami pola elektromagnetycznego (generowanego przez czynną komórkę)". Takie wyniki są dowodem, że ludzki mózg jest wrażliwy na wystawianie go na nadmierną ilość bodźców wytwarzanych przez telefony komórkowe".


Nie za wiele jednak można wywnioskować z tych wyników, jak deklarują ich autorzy: "wyniki w żaden sposób nie dostarczają wiążących danych w kwestii znaczenia oddziaływań elektromagnetycznych, spowodowanych notorycznym używaniem telefonu, jako czynnika potencjalnie rakotwórczego. Nie dostarczają jednak również dowodów zaprzeczających tej tezie. Konieczne są dalsze badania, które pozwolą ocenić, czy oddziaływania te mogą pociągać za sobą długofalowe, niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje".


Choć ustalenia badaczy są niejednoznaczne, to mogą stanowią ważną przesłankę na rzecz dalszych badań. "Istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy metabolizm glukozy w mózgu może trwale wzrosnąć w następstwie regularnego posługiwania się telefonem komórkowym o większej mocy emitowanego sygnału niż modelem używanym w omawianym badaniu. Koniecznie należy ustalić możliwe konsekwencje dla zdrowia – zarówno o charakterze urazowym, jak i przewlekłym bądź trwałym. Pełne zrozumienie osiągniętych wyników wymaga dalszych badań" – stwierdzili.


Wyniki mogą jednak ich zdaniem wskazywać na fakt, że oddziaływanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez nadajnik może spowodować również inne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. "Gdyby tak się działo, użycie telefonu komórkowego może mieć wpływ również na inne narządy, powodując niepożądane reakcje psychologiczne. Niewątpliwie potrzebne są dalsze badania nad objawami funkcjonalnych zmian dokonujących się w mózgach pacjentów, poddanych działaniu fal, emitowanych na falach częstotliwości radiowej" – zadeklarowało dwóch badaczy.


Rob Stein 




Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

Czy telefony ...
Autor: Albatros1
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |