Gdy rodzic manipuluje dzieckiem

Dzieciństwo to ważny okres w życiu każdego człowieka ponieważ w największym stopniu kształtuje jego osobowość na całe życie.


 


Manipulacja, której doświadczyliśmy w dzieciństwie, to balast na całe życie. Utrudnia nawiązanie zdrowych relacji z innymi ludźmi – zarówno w domu, jak i w pracy, dlatego wypacza wiele spraw z których normalnie człowiek powinien się cieszyć. 


Pewne konsekwencje widać dość szybko i wyraźnie. Kiedy pracuję z kimś, kto cierpi z powodu braku dobrej komunikacji w relacjach z rodzicami, z mężem, żoną, a w konsekwencji także z innymi osobami, zawsze pojawia się problem manipulacji. "Uważam się za inteligentną osobę, tyle już czytałam/czytałem o komunikacji, a okazuje się, że ciągle manipuluję. Dlaczego to robię, dlaczego tak mi trudno z tego zrezygnować? I widzę też, że pozwalam, by inni mną manipulowali".


Marcie wydawało się, że jej relacje z mamą układają się w miarę dobrze, będąc w środku określonego układu zazwyczaj nie zauważamy jak wygląda on z boku. Marta jednak często czuła, że to potrzeby mamy są na pierwszym miejscu i to nie było wporządku.


Spełniała jej oczekiwania, bo ją kochała tyle, że miłość to nie tylko służenie innym ale i czerpanie z tego. Marta długo nie zdawała sobie sprawy, że mama nie była zainteresowana jej uczuciami ani potrzebami. Często powtarzała jej, że tylko ona wie co jest dla niej dobre i co gorsza -  Marta w to wierzyła. Podobnie jak w to, że jest dla swej matki wszystkim a wyraźnie nie była a mama żyć chiała jej życiem. Innym matka mówiła, że jest dumna z córki. Każda niższa ocena, nawet na studiach (czwórka była katastrofą), powodowała manifestowanie bólu i zawodu: - Nie bądź niewdzięczna, przecież tyle dla ciebie robię. Za mało się starasz. Wywoływało to w Marcie poczucie winy, panikę, bezradność i lęk. Gdy zaczęła spotykać się z mężczyzną swojego życia, bała się reakcji matki. Odkryła w sobie nienaturalną potrzebę jej aprobaty i koncentrację na tym, "co mama pomyśli".


Manipulacje czasem pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie i wynika po pierwsze z naturalnego faktu iż jako dzieci nie mogliśmy naszych rodziców czy opiekunów poprosić wprost: "Mamo, przytul mnie", "Tato, weź mnie na kolana", "Pomóż mi odrabiać lekcje" a po drugie z błędów rodzicielskich w wychowaniu. Rodzice często nie nadążają za rozwojem dziecka i nie potrafią nie żyć za nie i mówić mu co ma robić. W konsekwencji w dorosłym życiu próbujemy dostosowywać się do oczekiwań innych, które mają zaspokoić tylko potrzeby tych osób, a lekceważymy przy tym nasze własne pragnienia. Głód miłości i akceptacji jest tak wielki, że zrobimy wszystko, byle na nie zasłużyć. A jeśli młody człowiek słyszał wielokrotnie: "Tylko ja wiem, co jest dla ciebie dobre, więc powinieneś słuchać mnie bez sprzeciwu" lub "Ja dla ciebie żyły sobie wypruwam, ale cóż, trudno oczekiwać wdzięczności od dzieci" – wtedy każda próba poproszenia o cokolwiek wywołuje poczucie winy. Spowodowane tym, że w ogóle mam jakieś potrzeby, że zabieram innym czas. Jeżeli jako dzieci zostaliśmy zmanipulowani (złapani w pułapkę) często powtarzanymi słowami: "Już mnie nie kochasz, gdybyś mnie kochał, zrobiłbyś to i tamto" (czyli: "Musisz zasłużyć na miłość i uwagę"), łatwo możemy w dorosłym życiu stać się ofiarami przemocy słownej, emocjonalnej, moralnego uwikłania – zarówno w relacjach z rodzicami czy ze współmałżonkiem, jak i społecznych czy zawodowych.


Wiesława Stefan 


 






Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

Gdy rodzic ma...
Autor: Albatros1
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |