Akupunktura

Czym jest akupunktura?


 


Akupunktura to "system" medycyny, który przywraca i podtrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle okreslone miejsca na ciele ludzkim. Nakłucia działają na organizm, pobudzając go powodują powrót do równowagi i aktywację mocy regeneracji samouzdrawiania. Siła życiowa, albo inaczej energia "życiowa" organizmu, Qi zajmuje centralne miejsce w teorii akupunktury - jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. Według Chińczyków Qi przepływa przez ciało kanałami zwanymi meridianami, które są powiązane z ważniejszymi narządami ciała. Warto zaznaczyć, że w medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Wzdłuż każdego z dwunastu meridianów znajdują się punkty, których nakłucie pozwala wpływać na Qi. Oprócz dwunastu klasycznych meridianów istnieją też meridiany cudowne. Na ciele ludzkim istnieją też punkty o znaczeniu terapeutycznym nie leżące na meridianach - są to tzw. punkty pozakanałowe (nowe i extra).


W teorii akupunktury występują jeszcze dwa pojęcia energia YANG (dodatnia, wszystko co jest YANG jest: jasne, solidne, szybkie, męskie, ciepłe) oraz energia YIN (ujemna, wszystko co jest YIN jest: zimne,kruche, powolne, kobiece, mroczne). Yin zawsze przekształaca się w Yang i na odwrót. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.


 


Wizyta i leczenie


 


Pierwsza wizyta trawa zwykle około godziny. W tym czasie akupunkturzysta zbiera szczegółowy wywiad - rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu ustnego z pacjentem, obserwowaniu pacjenta, jego odruchów i sposobu poruszania się, a także na podstawie wyglądu języka pacjenta. Samo leczenie polega na wkłuciu bardzo cienkich igieł w określone punkty na ciele na kilka lub kilkanaście minut. Ilość igieł oraz sposób ich stosowania zależą od rozpoznania, a także od stylu pracy akupunkturzysty. W czasie wbijania igieł pacjenci mogą odczuwać mrowienie, które oznacza jedynie, ze igła została poprawnie wbita we właściwy punkt. Igły używane w czasie zabiegu są sterylizowane, obecnie coraz częściej stosuje się igły jednorazowe. Akupunkturzysta może również zastosować inne sposoby leczenia: ogrzewanie, masowanie, ugniatanie punktów akupunkturowych, a także działanie prądem elektrycznym celem delikatnej stymulacji.


Efekty terapeutyczne występują zazwyczaj krótko po zabiegu. Jednak wiele chorób wymaga dłuższego leczenia, a poprawa samopoczucia może być odczuwana dopiero po kilku zabiegach.


 


Kiedy stosować akupunkturę?


 


Ważniejsze wskazania do stosowania akupunktury:



  • Różnego rodzaju nerwice

  • Choroby narządu ruchu (dyskopatie, zespół bolesnego barku, ostre i przewlekłe mięśniobóle)

  • Choroby układu nerwowego (bóle głowy, różne nerwobóle a zwłaszcza zapalenie nerwu trójdzielnego czy kulszowego, porażenia i niedowłady do 1 roku po przebytym incyden-cie, porażenie nerwu twarzowego)

  • Choroby wewnętrzne (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, choroba nadciśnieniowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy)

  • Położnictwo i ginekologia (nieregularne krwawienia miesięczne, bolesne miesiączki, wymioty ciężarnych)

  • Choroby uszu, nosa i gardła ( ostra głuchota i niedosłuch,Choroba Meniera, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa)

  • Choroby oczu (przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego)

  • Medycyna sportowa (trema przedstartowa, urazy sportowe)

  • Nałogi zwłaszcza palenia tytoniu



Ważniejsze przeciwwskazania do stosowania zabiegów akupunktury:



  • Choroby nowotworowe

  • Choroby psychiczne

  • Uogólnione choroby zapalne skóry

  • Hemofilia

  • U osób z wszczepionym rozrusznikiem serca



Względne przeciwwskazania:



  • Okres miesiączki (szczególnie pierwszego dnia)

  • Ciąża

  • Stan wyczerpania fizycznego i psychicznego

  • Stan upojenia alkoholowego

  • Stan silnego podniecenia psychicznego

  • Złe warunki atmosferyczne (burza, pogoda sztormowa, obfite opady, silne mrozy, duże upały a także pełnia księżyca)


 


Źródło: www.akupunktura.com.pl


 

Autor: olinka1988
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |