Co robić, gdy okaże się, że jesteś w ciąży?

Jeżeli czekasz na miesiączkę już ok. 2 razy dłużej niż zazwyczaj, to być może jesteś w ciąży. Aby to potwierdzić, wykonaj test ciążowy. Jeśli okaże się pozytywny, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa-położnika. Zbyt długie zatrzymanie miesiączki mimo negatywnego wyniku testu również jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Wybór lekarza

Przed tobą bardzo poważna decyzja - wybór lekarza, który dopilnuje, byś bez niepotrzebnych komplikacji dotrwała do szczęśliwego porodu. Aby dokonać dobrego wyboru, powinnaś uwzględnić kilka ważnych spraw:

Zrób rozeznanie wśród swoich przyjaciół i znajomych. Być może ktoś będzie Ci mógł polecić wypróbowanego położnika;

Abyś mogła mieć potrzebne poczucie bezpieczeństwa, wybierz lekarza, który będzie miał dla Ciebie wystarczającą ilość czasu, aby wysłuchać Twoich pytań, rozwiać wątpliwości, wytłumaczyć, co właśnie robi. Bądˇˇ raczej ostrożna wobec zatłoczonych gabinetów w przychodniach jak i gabinetów utytułowanych ordynatorów czy dyrektorów;

Lekarz prowadzący Twoją ciążę powinien mieć swój gabinet niezbyt daleko od Twojego mieszkania. A to zarówno ze względów bezpieczeństwa (w razie kłopotów) jak i wygody. Długie wyprawy w ostatnich tygodniach ciąży mogą być uciążliwe i męczące. Dobrze jest, gdy możesz zadzwonić do niego "w razie czego" o każdej porze;

Dobrze jest, aby lekarz prowadzący Twoją ciążę był w jakiś sposób związany ze szpitalem, gdzie chciałabyś rodzić. Jeśli nawet nie będzie obecny przy Twoim porodzie, pomoże lepiej przygotować Ci się do tego wydarzenia. Jeśli w razie komplikacji w czasie ciąży znajdziesz się w szpitalu, być może będziesz mogła liczyć na jego pomoc;

Upewnij się czy będzie akceptował podczas wizyt obecność Twojego partnera;

Ważne są Twoje oczekiwania wobec lekarza. Niektóre kobiety potrzebują całkowitego oddania się w ręce lekarza („róbta ze mną, co chceta”) ale inne chcą współuczestniczyć w podejmowanych decyzjach ( przy zachowaniu decydującego głosu przez lekarza w sprawach najistotniejszych). Weˇ to pod uwagę wybierając dla siebie lekarza - nie każdy będzie chciał widzieć Ciebie jako partnera w osiągnięciu określonego celu - szczęśliwego porodu.

Jeśli, np. w połowie ciąży, stwierdzisz, że Twój obecny lekarz nie spełnia pokładanych przez Ciebie nadziei lub stosunki między wami uległy znacznemu pogorszeniu, nie wahaj się zmienić lekarza na innego.

Jeżeli już wybrałaś swojego ginekologa-położnika, przed pierwszą wizytą przygotuj sobie listę pytań i wątpliwości, które pozwolą ostatecznie upewnić się, co do trafności wyboru. Ponadto przygotuj się do rozmowy na temat Twojego zdrowia i przeszłości położniczej. Przypomnij sobie dokładną datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość Twoich cyklów, przebyte choroby, operacje, itd.

Już od samego początku ciąży bardzo istotną sprawą jest przyjmowanie kwasu foliowego w celu zapobiegania wadom układu nerwowego. Obecnie przyjmuje się, że odpowiednią jest dawka ok. 800 - 1000 mikrogramów na dobę. Zawsze jednak stosuj się do zaleceń Twojego lekarza

Podczas pierwszej wizyty lekarz założy Ci Kartę Przebiegu Ciąży, którą, wraz z numerem telefonu lekarza i najbliższej rodziny, powinnaś odtąd stale nosić przy sobie.

Do następnych wizyt również powinnaś być podobnie przygotowana, najlepiej sporządzając sobie listę z pytaniami i problemami zaistniałymi w ostatnim czasie. Unikniesz przeoczenia ważnych problemów i straty czasu podczas rozmowy z lekarzem. Podobnie, zapisuj sobie wszystkie szczegółowe zalecenia lekarza, aby ich nie zapomnieć i nie przeinaczyć.



 




Źródło: www.podsercem.webpark.pl

Co robić, gdy...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |