Parwowirus B19 a ciąża

Lekceważony dotąd parwowirus, może okazać się bardziej szkodliwy niż przypuszczano, zwłaszcza dla kobiet w okresie ciąży.


Jeszcze do niedawna uważano, że parwowirus B19 nie wywołuje żadnej choroby. Obecnie wiadomo, że może być przyczyną szeregu schorzeń, z pośród których wiele jest niebezpiecznych dla zdrowia. Wirus może spowodować m. in. rumień zakaźny (występujący głównie u dzieci), niedokrwistość, atropatię, małopłytkowość oraz leukopenię. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową lub poprzez przetoczenie zakażonej krwi. Najwięcej zakażeń wirusem notuje się w okresie wiosennym.

Przebieg zakażenia

W początkowej fazie, w około 50% przypadków, zakażenie przebiega w postaci skąpoobjawowej, manifestuje się objawami grypopodobnymi, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy. W kolejnym etapie wirus może powodować zapalenie stawów, naczyń krwionośnych, nerwów obwodowych, mięśnia sercowego, nerek lub pancytopenię (zaburzenie hematologiczne). U osoby dorosłej przebieg infekcji jest ostrzejszy, niż w przypadku dzieci.

Parwowirus B19 a ciąża

Podejrzewa się, że zakażenie parwowirusem B19 jest powiązane z chorobami tkanki łącznej u dorosłych oraz dzieci (reumatoidalne i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów). Przede wszystkim jednak diagnostyka zakażenia tym wirusem jest istotna w przypadku pacjentek w ciąży, ponieważ zbyt późne rozpoznanie może doprowadzić do anemii, niedotlenienia oraz obrzęku płodu. Parwowirus B19 przenikając przez łożysko może zakazić płód, spowodować niedokrwistość, co skutkuje wodobrzuszem oraz obrzękiem i prowadzi do poronienia. Około 27% ciąż kończy się poronieniem, w przypadku kiedy kobieta była zakażona wirusem. Najwięcej przypadków notowano w pierwszym trymestrze ciąży.

Diagnostyka

Ze względu na mało specyficzne objawy, badanie wykrywające zakażenie parwowirusem powinno być wykonywane profilaktycznie u każdej kobiety planującej zajście w ciąże oraz u każdej kobiety w ciąży. Badanie w kierunku parwowirusa B19 polega na wykryciu specyficznych dla tego zakażenia przeciwciał w klasie IgM oraz IgG metodą ELISA. Pozytywny wynik badania w klasie IgM przemawia za świeżą infekcją i jest bezwzględnym wskazaniem do monitorowania ciąży i częstego wykonywania badań USG w celu obserwacji płodu.

Parwowirus B1...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |