Jak mierzyć sobie ciśnienie?

Umiejętność samodzielnego zmierzenia sobie cisnienia w warunkach domowych jest bardzo ważna zwłaszcza gdy ma się problemy z ciśnieniem.

Masz kłopoty ze skaczącym ciśnieniem? Naucz się je mierzyć samodzielnie w domu.

Samodzielne pomiary w domu wykonywane przez pacjenta lub kogoś z jego otoczenia umożliwiają bardzo skuteczną ocenę wartości ciśnienia tętniczego. Bywają cenniejsze niż pomiary w gabinecie lekarza, bo nie są obarczone zjawiskiem tzw. „białego fartucha”, czyli wzrostu ciśnienia pod wpływem emocji związanych z wizytą u lekarza.

Czasem te wartości znacznie się różnią: jeden z moich pacjentów w domu ma ciśnienie ok. 120/80 mmHg, a w gabinecie nawet 160/100 mmHg. Aby domowy pomiar był wiarygodny, trzeba odpowiednio go wykonać. Najpierw należy odsłonić ramię. Pod mankietem ciśnieniomierza nie powinno być żadnych części garderoby. Ciśnienie mierzy się po 10 minutach odpoczynku.

Nie należy tego robić bezpośrednio po wysiłku, np. odkurzaniu dywanu lub wchodzeniu po schodach. Proszę unikać pomiarów również w chwilach zdenerwowania i zaraz po posiłku. Mankiet ciśnieniomierza powinien być założony na wysokości serca tak, aby jego dolny brzeg znajdował się 2–3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Mięśnie ręki powinny być rozluźnione i nie należy nią poruszać. Przed sprawdzeniem wysokości ciśnienia proszę się upewnić, czy aparat wskazuje wartość 0 mmHg. Jeśli zaistnieje konieczność powtórzenia pomiaru, można to zrobić nie wcześniej niż po 2 minutach. Gdy po spełnieniu tych wymogów ciśnienie nadal mocno się waha, proszę zgłosić się do lekarza. Być może trzeba będzie wykonać całodobowy pomiar ciśnienia.

Lek. med. Anna Jaworska



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Jak mierzyć s...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |