Zdrowe przyzwyczajenia

Istnieje szereg prostych czynności które gdy staną się przyzwyczajeniami korzystnie wpływają na zdrowie.


Terminy wizyt lekarskich i badań zapisujemy w notesie. Ale ważne są też codzienne nawyki. Choć wydają się błahe, decydują o naszym zdrowiu. Warto o nich pamiętać, by być w formie.

Spotkania z przyjaciółmi

Jak często? - Kilka razy w tygodniu


Dlaczego? Gdy mamy stały kontakt ze znajomymi, dbamy nie tylko o swoje zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Naukowcy z University of Chicago sugerują, że częste umawianie się z przyjaciółmi lub codzienne pogawędki przez telefon mogą obniżać ciśnienie krwi w podobnym stopniu, jak zrzucenie kilku kilogramów lub odpowiednio dobrany program ćwiczeń. Badacze udowodnili również, że codzienne rozmowy z koleżanką lub sąsiadem przez 10 minut mogą poprawić naszą pamięć tak, jak rozwiązywanie krzyżówek.

Zmiana ręczników

Jak często? - Dwa razy w tygodniu


Dlaczego? Na wilgotnym materiale w szybkim tempie mnożą się bakterie. Ręczniki warto prać w temperaturze 60 st. C, bo wtedy mamy pewność, że zostaną z nich usunięte drobnoustroje. Trzeba też pamiętać, by ręcznik kąpielowy po umyciu był rozwieszony w taki sposób, aby mógł wyschnąć. Każdy z domowników powinien mieć własny. Dobrym wyjściem jest też używanie dwóch ręczników kuchennych: jeden ma służyć do wycierania naczyń, drugi – do osuszania rąk. W ten sposób zapobiegamy przenoszeniu się bakterii. A najlepszym rozwiązaniem jest używanie ręczników papierowych.

Mycie rąk


Jak często? - Co najmniej pięć razy dziennie


Dlaczego? To najprostszy sposób ochrony przed infekcjami. Absolutne minimum to mycie dłoni przed jedzeniem, przygotowywaniem posiłków, po wyjściu z toalety, kasłaniu i kichaniu. Jeśli nawet nie mamy możliwości umycia rąk wodą, można je oczyścić "na sucho", używając preparatów na bazie alkoholu.

Zmiana prześcieradeł


Jak często? - Raz w tygodniu


Dlaczego? Na bieliźnie pościelowej żyją miliony niewidocznych gołym okiem pajęczaków. To roztocza, żyjące w kurzu domowym. Ich odchody mają bardzo silne działanie alergizujące, dlatego pościel trzeba często zmieniać i prać w temp. 60 st. C. Do prania w niższych temperaturach warto dodawać olejki z drzewa herbacianego lub eukaliptusa, które pomagają eliminować nieproszonych gości.

Jedzenie ryb


Jak często? - Trzy razy w tygodniu


Dlaczego? Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zwiększają odporność, poprawiają pamięć i pracę układu krążenia. To dzięki rybnym posiłkom mamy też szansę schudnąć, bo dobre tłuszcze z ryb podkręcają przemianę materii. Ważny jest tylko sposób przygotowania ryb. Najlepsze są te gotowane na parze lub pieczone w folii.

Paluszki rybne i filety smażone w grubej panierce nie dostarczą nam odpowiedniej ilości kwasów omega-3, za to przyspieszą odkładanie się wałeczków w talii i na biodrach.

Porządki domowe


Jak często? - Raz do trzech razy w tygodniu

Dlaczego? Brytyjscy naukowcy udowodnili, że 20-minutowe krzątanie się po domu, np. wycieranie kurzu, odkurzanie lub przesadzanie kwiatków może zmniejszyć o 25 proc. nasze skłonności do chandry. Jednak aby osiągnąć taki skutek, porządki domowe powinnyśmy wykonywać z wigorem, a nie ociągając się i z przymusu.

Wymiana szczoteczki do zębów


Jak często? - Co trzy miesiące

Dlaczego? Na włosiu szczoteczki mnożą się bakterie, które mogą przenieść się do ust. Od czasu do czasu - zwykle co pół roku - trzeba też wymienić końcówki szczoteczki elektrycznej. Osoby, które przeszły właśnie infekcję, powinny kupić nową szczoteczkę. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że wirusy, które przetrwają na włosiu, mogą być przyczyną kolejnego przeziębienia. Częściej też trzeba zmieniać szczoteczkę (zwykle co cztery-sześć tygodni), gdy cierpimy na choroby przyzębia, gdyż możemy przenosić bakterie ze szczoteczki na dziąsła i w ten sposób przeciągamy terapię.

Czyszczenie lodówki

Jak często? - Raz w tygodniu

Dlaczego? Chodzi o to, by nie dopuścić do namnażania się bakterii. Po wyjęciu wszystkich rzeczy z lodówki, należy umyć ją ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Co siedem dni trzeba też sprawdzić daty przydatności do spożycia produktów, które trzymamy w chłodziarce.

Wynoszenie śmieci


Jak często? - Codziennie

Dlaczego? Kubełek na odpadki to prawdziwa wylęgarnia chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego śmieci należy wrzucać do worka, który można szybko wyrzucić. Warto kupić kosz na śmieci, otwierany za pomocą pedała, bo nie trzeba go dotykać dłońmi i w ten sposób zmniejsza się ryzyko przeniesienia bakterii na ręce. Przyda się też drugi kosz na makulaturę, szkło i plastik. W ten sposób możemy zastosować w praktyce idee ekologiczne.

Jedzenie warzyw i owoców

Jak często? - Pięć razy dziennie

Dlaczego? Do tego zachęcają nas dietetycy oraz lekarze. Udowadniają, że jedzenie pięciu porcji zieleniny w ciągu dnia dostarcza nam najlepiej przyswajalnych witamin i minerałów. Dzięki temu możemy się ustrzec przed infekcjami, chorobami serca, a nawet zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Warto zjadać każdego dnia np. jedno jabłko, paprykę, surówkę z kapusty kiszonej czy wypić szklankę świeżo wyciskanego soku z pomarańczy lub pomidorów.

Pozbycie się starego zmywaka

Jak często? - Co najmniej raz w tygodniu

Dlaczego? Stale wilgotne gąbki do mycia naczyń do doskonała pożywka dla bakterii. Ścierki te trzeba regularnie wymieniać, a przedłużyć ich żywotność może wygotowanie ich w kuchence mikrofalowej.

Sjesta w ciągu dnia

Jak często? - Dwa do trzech razy w tygodniu

Dlaczego? Badania, przeprowadzone na mieszkańcach południowej Europy dowiodły, że osoby, ucinające sobie półgodzinną drzemkę co najmniej trzy razy w tygodniu, zmniejszyły u siebie ryzyko pojawienia się choroby serca.

Ważenie się

Jak często? - Raz w tygodniu

Dlaczego? Regularne ważenie się pomaga utrzymać idealną wagę, a także szybko zareagować, gdy pojawiają się dodatkowe kilogramy. Nie warto jednak robić tego częściej, bo w ten sposób można zniechęcić się do odchudzania. Codzienne wahania wagi mogą sięgać dwóch kilogramów, co może nasilać frustrację oraz zniechęcać do diety. Raz w tygodniu da się już zauważyć wymierne różnice, co zachęca do wytrwania w dietetycznych postanowieniach.

Mycie toalety


Jak często? - Codziennie


Dlaczego? Zbierają się w niej bakterie chorobotwórcze. Najlepiej wyczyścić klozet płynem antybakteryjnym. Jeszcze częściej trzeba myć toaletę, jeśli któryś z domowników cierpi na biegunkę lub wymiotuje. Wtedy na ściankach muszli mogą pozostać miliony bardzo niebezpiecznych drobnoustrojów, np. salmonella. Trzeba też dezynfekować spłuczkę, gdyż z reguły dotykamy jej przed umyciem rąk.

Przetarcie klawiatury i słuchawki telefonu


Jak często? - Raz w tygodniu

Dlaczego? Na biurku w pracy jest 400 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Naukowcy z Arizony wykryli, że najbrudniejszą rzeczą w pracy jest telefon, potem biurko z ponad 20 000 bakteriami. Warto więc przecierać blat biurka oraz słuchawkę telefonu chusteczkami antybakteryjnymi.

Renata Ciemięga





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Zdrowe przyzw...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |