Jakie badania ratują życie kobiecie

Przedstawiamy pięć badań kobiety które mogą uratować jej życie  a jednocześnie są powszechnie dostępne.


Te typowo kobiece badania nie są bolesne, a korzyść z nich jest olbrzymia. Dzięki nim spokojnie śpisz, bo wiesz, że choroba cię nie zaskoczy, a Ty upewnisz się, czy jesteś zdrowa. Nowoczesna, modna kobieta troszczy się nie tylko o swój wygląd, ale także o zdrowie. Prowadzi zdrowy styl życia, dba o dietę i kondycję. Wykonuje profilaktycznie również typowo kobiece badania. Bądź więc trendy i także wpisz je na swoją listę ważnych spraw do załatwienia.

1. Badanie ginekologiczne


Czemu służy

Ocenie stanu narządów rodnych. Wykrywa nieprawidłowości w ich budowie oraz niektóre schorzenia, np. mięśniaki, nadżerkę, tyłozgięcie macicy.

Jak przebiega

Lekarz wkłada dwa palce do pochwy, drugą ręką uciskając podbrzusze. Potem wsuwa wziernik i ogląda szyjkę macicy.

Kiedy je wykonać

Po raz pierwszy - po ukończeniu 18. roku życia. Ale są sytuacje, kiedy powinnaś to zrobić wcześniej. Pójdź do ginekologa, jeśli skończyłaś 15 lat, a wciąż nie masz miesiączki, dokuczają ci upławy lub rozpoczęłaś już współżycie. Powtarzaj badanie co 2 lata, po 40. roku życia - raz w roku.

Dodatkowe informacje

Badanie nie narusza błony dziewiczej; jest wliczone w cenę wizyty.


2. USG dopochwowe

Czemu służy

Pozwala wykryć te zmiany w narządach rodnych, których nie da się stwierdzić w rutynowym badaniu ginekologicznym. Pomaga też potwierdzić wcześniejszą diagnozę lekarza. Wykrywa się dzięki niemu nowotwory jajników, trzonu macicy, torbiele, mięśniaki.

Jak przebiega

Lekarz wsuwa do pochwy sondę emitującą ultradźwięki. Obraz narządów śledzi na monitorze.

Kiedy je wykonać

Po raz pierwszy zrób je ok. 30. roku życia, a następnie powtarzaj co 3 lata. W okresie menopauzy, a także po niej powinnaś USG dopochwowe powtarzać co rok.

Dodatkowe informacje

Wynik badania otrzymasz tuż po jego zakończeniu.


3. Cytologia

Czemu służy

Umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, czyli wtedy, gdy jest całkowicie wyleczalny. Stwierdza też takie zmiany w szyjce, które dopiero mogą zmienić się w nowotworowe.

Jak przebiega

Lekarz szpatułką albo specjalną szczoteczką pobiera wymaz z kanału i tarczy szyjki macicy. Znajdują się w nim komórki nabłonka, których budowę następnie ocenia się pod mikroskopem.

Kiedy je wykonać

Po raz pierwszy cytologię trzeba zrobić po ukończeniu 18. roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu życia seksualnego. Potem powtarzaj badanie co roku. Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, lekarz może ci zlecić wykonywanie cytologii nawet co pół roku.

Dodatkowe informacje

Najlepiej robić cytologię pomiędzy 11. a 23. dniem cyklu, kiedy komórki nabłonka kanału i tarczy macicy są dojrzałe. Uwaga: koszt cytologii może (ale nie musi) być wliczony w cenę konsultacji ginekologicznej.


4. USG piersi

Czemu służy

Pozwala na wykrycie zmian w piersiach (rak, torbiele, łagodne guzki), zwłaszcza u młodych kobiet. Tkanka gruczołowa piersi jest u nich bardzo gęsta i mammografia często nie pozwala na jednoznaczną interpretację wyników badania.

Jak przebiega

Lekarz pokrywa twoje piersi specjalnym żelem, a następnie przesuwa po nich sondą. Obraz wnętrza piersi obserwuje na monitorze ultrasonografu.

Kiedy je wykonać

Pierwsze USG zrób po 20. roku życia, ale nie później niż przed ukończeniem 25 lat. Kolejne co 5 lat. Jeśli w twojej rodzinie były przypadki raka piersi lub gdy bierzesz pigułki antykoncepcyjne, badanie powinnaś wykonywać co rok.

Dodatkowe informacje

W dniu, w którym idziesz na USG, nie smaruj piersi, np. balsamem do ciała.


5. Mammografia

Czemu służy

Wykrywaniu zmian w piersiach, tak jak USG.

Jak przebiega

Piersi prześwietlane są promieniami rentgenowskimi. W tym celu opiera się je na płytce aparatu i dociska drugą płytką (bywa to nieprzyjemne).

Kiedy je wykonać

Pierwszą mammografię należy zrobić po skończeniu 40 lat, a potem powtarzać co dwa lata. Po 50. roku życia wykonuj ją co rok. Jeśli twoje bliskie krewne miały raka piersi, zrób mammografię po skończeniu 35 lat.

Dodatkowe informacje

Przygotuj się do badania jak do USG piersi. Zabierz ze sobą wynik poprzedniej mammografii, a gdy robisz ją pierwszy raz - ostatniego USG piersi. Wynik otrzymasz od razu lub najpóźniej po kilku dniach.

 


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Jakie badania...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |