Joga, jak i gdzie ćwiczyć

Joga od zawsze miała i na pewno będzie miała liczne grono swoich zwolenników. Poznaj Jogę i sam się przekonaj.


Jogi w żadnym wypadku nie należy nazywać gimnastyką, nawet specjalną. Jest to rozwijana przez lata nauka o życiu, mająca na celu między innymi poprawę funkcjonowania ciała, umysłu i duszy. Dzięki niej możemy osiągnąć stan wewnętrznej równowagi, a nasze ciało nabierze sprawności, energii i siły. Wbrew powszechnej opinii, aby praktykować jogę nie trzeba przejść specjalnego kursu, czy też posiadać osobistego instruktora. Każdy z nas może samodzielnie wykonywać wszystkie ćwiczenia fizyczne wchodzące w jej skład.

Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Wywodzi się ona z Indii, gdzie została stworzona przez wędrownych hinduskich mędrców – tak zwanych riszi. Na podstawie obserwacji przyrody wymyślili oni pozycje i ćwiczenia, które pozwalają człowiekowi osiągnąć stan równowagi między energią ciała, rozumu i duszy. Według nich tylko uzyskanie równowagi między wymienionymi składowymi ludzkiego organizmu gwarantuje zdrowie. Joga ze względu na swoją filozoficzno-religijną koncepcję zwana jest nauką życia. We współczesnej jodze możemy wyróżnić następujące aspekty:

a) hatha-joga – na pierwszym miejscu stawia głównie ćwiczenia fizyczne
b) radża-joga – opiera się przede wszystkim na medytacji
c) karma-joga – jest to bezinteresowne działanie w służbie społeczeństwa.

Wpływ jogi na ciało człowieka


Joga oddziałuje na człowieka holistycznie, obejmując zarówno sferę cielesną (ciało), jak i mentalną (umysł oraz duszę). Regularne treningi jogi szybko przynoszą efekty. Mięśnie całego organizmu stają się mocniejsze, dzięki czemu ciało staje się stabilniejsze i sprawniejsze. Poprawie ulega również funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego, co skutkuje lepszym dotlenieniem organizmu, a tym samym lepszą koncentracją, sprawnością intelektualną, mniejszą podatnością na zmęczenie.

Joga jest doskonałym środkiem antystresowym. Ćwiczenia wchodzące w jej skład poprawiają gibkość oraz, poprzez pobudzenie przemiany materii, zapobiegają otyłości. Treningi jogi wzmacniają również mięśnie posturalne nadając ciału prawidłową postawę. Dynamicznie zmieniająca się w czasie ćwiczeń jogi pozycja ciała działa na organy wewnętrzne niczym bardzo intensywny masaż. Ponadto ucisk ten poprawia także przepływ krwi i limfy. Ćwiczenia jogi w znacznym stopniu poprawiają czucie głębokie (proprioceptywne), co skutkuje zwiększoną świadomością własnego ciała. Warto pamiętać, że efekty regularnych treningów jogi, które są najtrudniejsze do uchwycenia, dotyczą przede wszystkim wszelkich zmian w wymiarze duchowym człowieka.

Jak ćwiczyć?


Miejsce, w którym chcemy przeprowadzić trening jogi powinno być ciche i spokojne, strój zaś luźny i wygodny. W żadnym wypadku nie wolno zakładać butów, rajstop, a nawet skarpetek. Równie istotne jest zdjęcie wszelkich ozdób, takich jak zegarki, kolczyki oraz pierścionki. Także okulary stanowią pewnego rodzaju "przeciwwskazanie" do realizacji treningu jogi. Dopuszczalne jest ćwiczenie jogi w stroju codziennym, jednak należy pamiętać, aby był on wygodny i nie krępował ruchów.

Gdzie ćwiczyć?


Miejsce do realizacji treningu jogi może być dowolne pod warunkiem, że spełnia następujące warunki:
    - powierzchnia musi mieć, co najmniej cztery metry kwadratowe
    - wybrane przez nas miejsce powinno być ciepłe i przytulne, powinniśmy się czuć w nim bezpiecznie
musi być ono wolne od przeciągów – w czasie ćwiczeń jogi człowiek się poci, a przebywanie w miejscu     - przewiewnym grozi chorobą i powoduje dyskomfort.
    - na podłodze powinna znajdować się mata lub gruby koc, na tyle duży, by zmieściło się na nim całe ciało.
    - podczas treningu jogi niezwykle istotne jest zachowanie stabilności i równowagi - dlatego podłoga w miejscu ćwiczeń musi gwarantować optymalny poziom bezpieczeństwa, nie można się na niej pośliznąć.

Kiedy ćwiczyć?


Jogę najlepiej ćwiczyć 4 dni w tygodniu. Czas ten pozwala efektywnie stymulować całe ciało, nie grożąc przetrenowaniem. Zdecydowanie lepiej jest ćwiczyć częściej a krócej, niż rzadziej, ale za to bardzo długo. Warto pamiętać, że tylko systematyczne wykonywanie ćwiczeń przybliży nas do założonego przez siebie celu. Należy mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy na naszej "treningowej drodze" staną różnego rodzaju przeszkody.

Przykładowe ćwiczenia


a) rozciąganie klatki piersiowej
– stajemy prosto w rozkroku na szerokość bioder. Uginam lekko nogi w kolanach, ręce splatamy za sobą. Wykonujemy wydech z jednoczesnym przyciąganiem brody do klatki piersiowej i skłonem tułowia w przód. Tułów powinien znaleźć się jak najbliżej nóg. W dalszym etapie ćwiczenia staramy się wznieść jak najwyżej splecione ręce. Ćwiczenie powtarzamy dwa razy.

b) zwinięty liść – z siadu klęcznego pochylamy się do przodu tak daleko, by głowa dotknęła podłogi. Ręce wyciągam do tyłu i kładziemy dłonie na podłożu tuż obok stóp. Wewnętrzna część dłoni musi być skierowana ku górze. W tej pozycji rozluźniamy tułów i wykonujemy spokojne, głębokie oddechy. Powrót do pozycji wyjściowej (siadu klęcznego) rozpoczyna tułów i dopiero kiedy znajdzie się w pionie prostujemy głowę. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy.

c) kołyska
– wykonujemy siad prosty, a następnie zginamy nogi w kolanach i podciągamy je ku sobie. Przedramiona wsuwamy pod kolana, napinamy plecy w łuk a głową staramy się dotknąć kolan. Następnie przenosimy ciężar ciała do tyłu i swobodnie opadamy na plecy do momentu, aż stopy znajdą się na wysokości głowy. W celu powrotu do pozycji wyjściowej wykorzystujemy impet własnego ciała. Ćwiczenie wykonujemy płynnie cały czas spokojnie i regularnie oddychając. Ćwiczenie powtarzamy 8 razy.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Joga, jak i g...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |