Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje

"Nowotwór to choroba, która wymaga pewnego skupienia na sobie i umiejętności autoobserwacji - powiedziała dr Barbara Czerska, filozof i rzecznik prasowy Centrum Onkologii w Warszawie. - Dlatego spotkanie to zorganizowaliśmy w przeddzień sezonu urlopowego, czyli w okresie, kiedy mamy szansę poświęcić więcej czasu i uwagi sobie".



RAK PIERSI

"Urlop to dobry moment, że zwrócić uwagę na pewne rzeczy, które na co dzień nam umykają, np. zmiany skórne czy guzki - dodał doc. Tadeusz Pieńkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Warszawie oraz prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. - To też okazja, żeby spróbować zmienić niektóre swoje nawyki, np. palenie papierosów, siedzący tryb życia, niezdrową dietę i to, że nie oglądamy własnego ciała".

Wszystkie wymienione zachowania, jak podkreślił docent, sprzyjają rozwojowi raka piersi w dużo większym stopniu niż czynniki genetyczne. "Grób kopiemy sobie sami łyżką, widelcem kieliszkiem i papierosem - powiedział Pieńkowski. - Geny mają znaczenie w przypadku niewielkiej grupy ludzi. U reszty liczą się przede wszystkim nawyki żywieniowe, zwyczaje prokreacyjne (późne rodzenie pierwszego dziecka) i niezdrowy tryb życia".

"Czy mamy jakikolwiek wpływ na to, czy zachorujemy na nowotwór? Mamy. Możemy unikać palenia, utrzymywać prawidłową wagę ciała, nie przekraczać dopuszczalnych dziennych dawek alkoholu".

RAK SZYJKI MACICY

O konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych opowiadała natomiast dr Małgorzata Rokosz, kierownik Samodzielnej Pracowni Profilaktyki Nowotworów Narządu Rodnego Instytutu Onkologii w Warszawie. "Na raka szyjki macicy nie chorują kobiety, które o pół roku spóźniły się na cytologię - powiedziała. - Chorują te, które całymi latami nie były u ginekologa". Lekarka podkreśliła, że w Polsce jest to olbrzymi problem społeczny. Kobiety nie wiedzą, czym jest choroba i jak się przed nią uchronić.

"Pierwsze badanie cytologiczne dziewczyna powinna wykonać tuż po rozpoczęciu współżycia płciowego - wyjaśniła dr Rekosz. - W Warszawie jest to już wiek gimnazjalny. Większość licealistek jest po inicjacji seksualnej, ale nigdy nie była badana przez ginekologa. Często kobieta po raz pierwszy styka się z nim dopiero przy okazji pierwszej ciąży".

"Naszym zadaniem powinno być więc popularyzowanie nie tylko samych badań cytologicznych, ale też samych wizyt u ginekologa" - podsumowała.

Dr Rekosz przypomniała też, że wcześniejsza inicjacja idzie z reguły w parze z większą ilością partnerów seksualnych posiadanych w ciągu życia, co z kolei podnosi ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy.

"Lato i wakacyjne wyjazdy sprzyjają inicjacji seksualnej (...) Dlatego to dobry moment, żeby przypomnieć dziewczynom, iż choroba nowotworowa rozwija się bardzo długo, a jej początkiem może być infekcja przeniesiona drogą płciową wiele lat wcześniej" - zaznaczyła ginekolog.

Od kilku lat istnieje szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy. Jednak przeznaczona jest tylko dla dziewcząt poniżej 25 roku życia i chroni przed dwoma - spośród 16 znanych - typami wirusa HPV. Jej skuteczność wynosi zatem około 70-80 proc. Zagrożonych zostaje więc pozostałych 20 proc. oraz te kobiety, których szczepienie nie obejmuje. Dlatego, co podkreślała wielokrotnie Rokosz, żadnej kobiecie nie wolno zrezygnować wykonywania z badania cytologicznego. Nawet po zaszczepieniu należy regularnie się badać.

"Ideałem byłby, gdyby to matka przyprowadzała nastoletnią córkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Jednak tak nie jest - dodała lekarka. - Znając polskie realia można raczej mieć nadzieję, że to córki będą przypominać swym matkom o konieczność regularnego badania się".

"Od lat w naszym kraju dochodzi do około 4 tys. nowych (zarejestrowanych) zachorowań na raka szyjki macicy. Zgonem kończy się połowa z nich" - podsumowała lekarka. Tymczasem, jak dodała Barbara Czerska, w innych rozwiniętych krajach już prawie nikt nie umiera z powodu tej choroby!

"W USA istnieje obowiązek badania cytologicznego. Wymagają go pracodawca i ubezpieczyciel. Dlatego muszą robić je wszystkie kobiety, nawet jeśli nie za bardzo wiedzą, czemu takie badanie służy. W Polsce żądnego obowiązku nie ma. I choć badanie jest bezpłatne, zgłaszalność na nie w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 10 proc."

RAK SKÓRY

Jak dodał dr Zbigniew Nowecki z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości Instytutu Onkologii w Warszawie, wakacje sprzyjają też zapadalności na nowotwory skóry. Od lat właśnie w lipcu i sierpniu lekarze odnotowują największą liczbę nowych przypadków. "Słońce i solaria, a dokładnie promieniowanie UV, to główny czynnik rozwoju tego typu chorób. UV odpowiada za powstanie aż 95 proc. proc. nowotworów tego narządu" - podkreślił.

Lekarz przypomniał także alarmujące statystyki, mówiące o tym, że w Polsce na 2,2 tys. nowych zachorowań rocznie aż 50 proc. kończy się zgonami. W USA jest to 12 proc. Odnotowuje się też tendencję do zapadalności na nowotwory skóry u coraz młodszych osób. "W ubiegłym roku wykryłem czerniaka u dwóch 13-latek. To rzadkie w tym wieku, ale jak widać zdarza się" - powiedział Nowecki. Lekarz dodał, że nie wolno bagatelizować tej dziedziny onkologii, gdyż w 2005 r. na 125 tys. zachorowań na nowotwory, aż 10 proc. stanowiły raki skóry, z czego ponad 2 tys. - czerniaki.

W jaki zatem sposób możemy zabezpieczać się przed szkodliwym działaniem słońca? Jak radzi Nowecki, należy unikać go między godziną 10 a 15 oraz stosować odzież ochroną, a nie tylko kremy z filtrem "Nie było dotąd bowiem żadnego badania, które dowiodłoby, że kremy takie chronią przed czerniakami. Przed oparzeniami słonecznymi i niektórymi typami nowotworów skóry owszem, ale nie przed czerniakiem!"

Specjalista wyjaśnił też, że najgroźniejsze dla zdrowia są oparzenia słoneczne, próby szybkiego opalenia się oraz opalanie dzieci (maluchy do 5 roku życia powinny być całkowicie chowane przed słońcem).

A kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? "Zawsze, jeżeli zauważymy jakiekolwiek nowe zmiany na skórze oraz jeżeli zmiany, które mieliśmy od lat, zaczynają się zmieniać: powiększają się, ciemnieją, krwawią czy zaczynają swędzieć. Zwyczajne swędzenie może być bowiem jednym z objawów czerniaka".O tym w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz wystarczająco wcześnie wykryć raka szyjki macicy, raka skóry i raka piersi rozmawiali z dziennikarzami specjaliści onkolodzy podczas warsztatów profilaktyki onkologicznej pt. "Żeby się Pani latem zdrowie nie zgubiło", które odbyły się 13 czerwca w Warszawie. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.





Źródło: www.prawapacjenta.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

prof2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |