Kto powinien szczepić się przeciwko grypie?

Szczepienia zaleca się wszystkim powyżej 6. miesiąca życia, a przede wszystkim osobom zaliczanym do grup wysokiego ryzyka.

Należą do nich:

- osoby w wieku powyżej 50 lat
- pensjonariusze domów spokojnej starości, zakładów opieki zdrowotnej dla przewlekle chorych
- dorośli i dzieci chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę
dorośli i dzieci, którzy w minionym roku podlegali regularnym kontrolom lekarskim i często przebywali w szpitalu z powodu chorób metabolicznych (w tym cukrzycy), niewydolności nerek, hemoglobinopatii lub niedoborów odporności (w tym spowodowanych leczeniem immunosupresyjnym)
- dzieci i młodzież (od 6 miesiąca życia do 18 lat), leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym, co zwiększa u nich ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a w razie zachorowania na grypę
- kobiety, które w czasie najbliższego sezonu epidemicznego grypy będą w II lub III trymestrze ciąży.

 
W przypadku dzieci o podaniu szczepionki zawsze musi decydować lekarz pediatra, który zna stan zdrowia dziecka i kalendarz jego szczepień obowiązkowych.

Ponadto, ze względów epidemiologicznych szczepić powinny się osoby mogące stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka. W tym celu zaleca się także szczepienia: lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu szpitali i ośrodków lecznictwa otwartego, pogotowia ratunkowego; pracowników domów spokojnej starości oraz zakładów opieki medycznej; pracowników służb publicznych np. konduktorów, kasjerów, policjantów, wojskowych, nauczycieli, przedszkolanek, dziennikarzy, pracowników budowlanych, ekspedientów sklepów i marketów, świadczących usługi rzemieślnicze itp.

Nie możesz się szczepić, jeśli jesteś uczulony na białko jaja kurzego, niewirusowe składniki szczepionki, niektóre antybiotyki stosowane do produkcji preparatu, masz infekcję z wysoką gorączką oraz przebyty zespół Guillain-Barre. Jeśli po ostatnim szczepieniu przeciw grypie wystąpiła reakcja uczuleniowa trzeba o tym powiedzieć lekarzowi.

Co roku atakuje nas inny wirus grypy i co roku zmienia się skład szczepionki. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dzięki prowadzeniu dokładnych badań epidemiologicznych określa, jakie szczepy wirusa będą z największym prawdopodobieństwem powodowały największą zachorowalność i przekazuje te informacje firmom produkującym szczepionki. Na bazie tych informacji produkowane są szczepionki mające zastosowanie tylko w danym roku. Z tego powodu nie wystarczy zaszczepić się raz w życiu. Jeśli kupujesz sam szczepionkę w aptece, sprawdź termin przydatności i pamiętaj, że preparat od momentu wyprodukowania musi być przechowywany w temperaturze od 2 do 8 st. C. Ampułki nie wolno zamrażać gdyż straci swe właściwości. Jeżeli więc poddajesz się szczepieniu, zwróć uwagę czy została wyjęta z lodówki. Jeśli kupujesz szczepionkę w aptece, weź ze sobą termos wypełniony lodem, a w domu jak najszybciej przełóż szczepionkę do lodówki

Nowe wersje szczepionek pojawiają się w aptekach zwykle we wrześniu. Ich ceny wahają się od około 40 do 100 zł. Są to m.in. Vaxigrip, Begrivac, Influvac, Fluarix, Fluvirin, Isifluzonale S.U.

Obecnie stosowane szczepionki trójskładnikowe, zawierające dwa podtypy wirusa A i podtyp B. Wśród obecnie stosowanych szczepionek są:

Szczepionki podjednostkowe (subunit) - zawierają fragmenty płaszcza (hemaglutyninę i neuraminidazę).
Szczepionki rozszczepione (split) - zawierają fragmenty wirionu.
Objawy uboczne po podaniu szczepionki są rzadkie. Może to być np. ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, stan podgorączkowy, uczucie rozbicia, zaczerwienienie oraz naciek zapalny. Ustępują one samoistnie w ciągu kilku dni. Nie można zachorować na grypę w wyniku podania szczepionki. Szczepionka zawiera zabite wirusy bądź ich składowe.

Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Państwowym Zakładzie Higieny, prof. dr hab. Lidia Brydak uważa, że „można się szczepić nawet wtedy, gdy wirus grypy krąży już w populacji. Ważne jest jednak, by szczepiąc się, nie mieć żadnych objawów choroby. O tym, czy można się zaszczepić, decyduje lekarz pierwszego kontaktu".

W wielu przychodniach i prywatnych klinikach można zaszczepić się przeciwko grypie. Koszt to od 30 do 50 zł. Cena najczęściej obejmuje koszt szczepionki, usługę szczepienia oraz konsultację internistyczną potrzebną do przeprowadzenia szczepienia.

Niektóre miasta zorganizują szczepienia bezpłatne. Informacji o takich akcjach można szukać w biurach marszałków wojewódzkich i w urzędach miast. Szczepienia finansują też niektóre zakłady pracy.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rt5x
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |