Jabłka i ich właściwości

Jabłka to powszechnie dostępne owoce zwłaszcza w Polsce. Jednak ich dostępność powinna być czymś co powinno nas cieszyć.


Zapobiegają nowotworom, wpływają korzystnie na serce, obniżają poziom cholesterolu we krwi, obniżają ciśnienie tętnicze, stabilizują poziom cukru we krwi, zmniejszają apetyt. To tylko niektóre z cudownych właściwości jabłek.

Są powszechnie dostępne. Trudno temu zaprzeczyć. Ale, czy widząc je na sklepowych półkach zastanawiamy się, jak bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie?

Tymczasem wystarczy zjeść 2-3 jabłka dziennie, by znacznie poprawić stan swojego zdrowia i urody. Ba, Brytyjczycy mawiają: „zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny”.

Z dobrodziejstwa jabłek warto korzystać szczególnie zimą (choć niewątpliwie najlepiej smakują późną jesienią). To czas, gdy są one najcenniejsze i najbogatsze w lecznicze składniki. Jednak, aby w pełni czerpać z jabłek dobrodziejstwo, nie wolno grymasić nad jedzeniem ich ze skórą. Bowiem to w niej oraz w gniazdach nasiennych, znajdują się najcenniejsze dla naszego organizmu składniki.

Dobroczynne pektyny


Okrągłe jabłko, to przede wszystkim skarbnica potasu, biopierwiastka odpowiadającego za wiele przemian metabolicznych w organizmie.

Niezwykle cennym składnikiem okrągłych owoców jest błonnik pokarmowy, występujący w postaci pektyn. Związki te mają działanie przeczyszczające i regulujące florę bakteryjną w jelicie grubym. Dzięki nim jabłka uznawane są za cudowny lek na biegunki i zaparcia. Ochraniają przy tym przewód pokarmowy i wpływają pozytywnie na pracę wątroby. Poza tym, pektyny zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a w rezultacie skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem.

Doprowadzają do spadku stężenia glukozy we krwi. Jak dowiedziono, pektyny zapobiegają cukrzycy, a wraz z polifenolami również nowotworom. Owoce są niezwykle przyjazne osobom odchudzającym się. Tu też do głosu dochodzą pektyny, które pęczniejąc w żołądku, zwiększają odczucie sytości.

Na co jeszcze dobroczynnie działają jabłka? Zalecane są między innymi przy kłopotach z zasypianiem, nerwowości, opryszczce, osłabieniu fizycznym, przemęczeniu. Są moczopędne, więc pomagają zmniejszać obrzęki, choćby nóg. Poza tym, gryzienie jabłek wzmacnia dziąsła.

Na ratunek palaczom


O nieprzerwanym delektowaniu się jabłkami powinni pamiętać głównie nałogowi palacze, mieszkańcy dużych miast, ośrodków przemysłowych oraz osoby mające styczność ze związkami toksycznymi. Dlaczego? Otóż wspomniane już pektyny oczyszczają organizm z substancji trujących. W czasie trawienia, substancje wiążą niektóre metale ciężkie (choćby radioaktywny kobalt, stront i ołów), w nierozpuszczalne sole, które są potem wydalane z organizmu.

Popraw urodę


Owoce, poza walorami smakowymi i leczniczymi, mają również wpływ na nasz wygląd. W jabłkach wiele jest witamin i składników cennych dla naszej urody. Są niezwykle bogate w cenną witaminę C. Dzięki niej organizm nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale też pozbywa się wolnych rodników.

Witamina C ma też ogromne znaczenie przy biosyntezie kolagenu, przeciwdziałając w ten sposób wiotczeniu skóry, a tym samym zapewniając jej młody wygląd. Witaminy tej najwięcej znajdziemy w małych, kwaśnych jabłkach. W owocach nie brakuje także witamin B1, B2, PP, oraz prowitaminy A.

W skórkach jabłek sporo jest wapnia i krzemu, które korzystnie wpływają na zęby, włosy i paznokcie.

Najlepsze owoce


Jabłoń jest królową roślin sadowniczych naszego klimatu. Odmian owoców znajdziemy wiele. Szacuje się, że do tej pory wyhodowano ponad 10 tysięcy, z których do dzisiaj przetrwało kilkaset. W sadach intensywnych (o zwiększonej ilości drzew na jednostce powierzchni) uprawia się zaś zaledwie ponad 20.

Specjaliści już dawno udowodnili, wartość odżywcza różnych odmian jabłek nie jest jednakowa. Kiedy po nie sięgamy, ważne jest również, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe, a nawet jakiej są wielkości.Dla naszego organizmu najcenniejsze są odmiany stare, czasami już nawet zdziczałe, bowiem właśnie one posiadają największą moc leczniczą. Jednak jeśli takich nie znajdziemy, sięgnijmy po te, które lubimy.

Pamiętajmy, że jabłko to owoc uniwersalny. Lekarze podkreślają, że może być podawany nawet małym dzieciom i osobom w podeszłym wieku ze schorzeniami przewodu pokarmowego.





Źródło: www.fitness.wp.pl

Jabłka i ich ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |