Antyoksydanty kontra wodne rodniki

Przeciwutleniacze to substancje opóźniające proces starzenia i mogące wspomagać profilaktykę wielu różnych chorób.


 


Występują w niektórych produktach żywnościowych, zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, tj. cukrzyca, nowotwory, schorzenia serca. Dowiedziono, że dieta bogata w antyoksydanty wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Poprawia stan skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. Ludzie spożywający określone produkty wyraźnie czują się i są zdrowsi. 


Rodzaje przeciwutleniaczy


Najważniejszymi antyoksydantami są związki polifenoli, tj. antocyjany (barwniki roślinne o kolorach czerwonym, fioletowym i niebieskim, które występują najczęściej w owocach, liściach i kwiatach), karotenoidy, minerały oraz witaminy z grupy A, B, C i E.


Szkodliwe działanie wolnych rodników


Antyoksydanty chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Z wiekiem i wraz ze złą dietą, jest ich w organiźmie coraz więcej. Wolne rodniki to substancje, które uszkadzają komórki poprzez odbieranie mi elektronów. Konsekwencją zbyt dużej ilości wolnych rodników są choroby serca, nowotwory, zaburzenia pracy wątroby, uszkodzenia narządu wzroku, przyspieszenie procesu starzenia. 


Zdrowotne działanie antyutleniaczy


Mieszkańcy państw i rejonów świata w diecie których liczne są antyoksydanty żyją dłużej i mniej chorują m.in na raka i choroby układu krążenia. Antyoksydanty polecane są również w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Substancje te obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ciśnienie krwi. Wzmacniają także układ immunologiczny. 


Dobrym przykłądem są Francuzi, którzy do posiłków spożywają niewielkie ilości czerwonego wina, które jest szczególnie bogate w te dobroczynne składniki. Okazało się, że rzadziej niż przeciętni Europejczycy zapadają oni na choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory. Innym przykładem są Japończycy, którzy piją duże ilości zielonej herbaty, zawierającej katechiny, związku redukującego zapadalność na choroby serca, jedzą dużo owoców morza. 


Lista chorób w zapobieganiu których pomagają antyoksydanty jest długa: zapalenie jamy ustnej, hemoroidy, wrzody skóry, alergia, miażdżyca, katarakta, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, różyczka, menopauza, kurza ślepota, wrzody żołądka, zapalenie wątroby, obniżenie odporności, opryszczka, cukrzyca, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obrzęki.


Najważniejsze źródła antyoksydantów:


•    Owoce (zawierają przeciwutleniacze tj. witamina C, karotenoidy, polifenole), w szczególności jabłka, gruszki, śliwki, pomarańcze, czarne porzeczki, ciemne winogrona, truskawki, maliny, wiśnie, pomidory


•    Warzywa (zawierają witaminę C, karotenoidy i minerały tj. selen), zwłaszcza czerwona kapusta, buraki, bakłażany, czerwona fasola, brukselka, brokuły, czerwona papryka, cebula, kukurydza


•    Ziarna zbóż


•    Orzechy (zawierają koenzym Q10, selen), szczególnie orzechy brazylijskie, orzeszki ziemne


•    Przyprawy i zioła (zawierają związki fenolowe), w szczególności cynamon, goździki, oregano


•    Kawa i herbata (zawierają flawonoidy)


•    Oleje roślinne (są szczególnie bogate w tokoferole, tokotrienole, fosfolipidy, witaminę E), np. oliwa z oliwek, olej z ogórecznika


Można oczywiście stosować również suplementy diety zawierające antyoksydanty, jednak w naturalnej formie są one łatwiej przyswajalne i zdrowsze.


Dieta bogata w antyoksydanty jest doskonałym sposobem na zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucia, młodości i urody. Polecamy ją więc każdemu!


 




Żródło: www.fitness.wp.pl


 

Antyoksydanty...
Autor: Nietoperek
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |