Jak zrobić kosmetyki?

Kosmetyki to nic trudnego? Dowiedz się jak i zrób to sama! Dla zdrowia, dla urody, dla siebie.


Własnoręczne przygotowywanie kosmetyków może okazać się przyjemnym sposobem na spędzenie czasu. Ale zalet jest więcej. Kosmetyki przyrządzone w domu są znacznie tańsze od tych z drogerii, są naturalne, a poza tym dokładnie wiemy co w sobie zawierają.

Pomieszczenie, w którym będziemy je przygotowywać musi być utrzymane w czystości, zabezpieczone  przed kurzem i dobrze wentylowane, naczynia dezynfekowane przed użyciem i natychmiast po użyciu myte. Przed rozpoczęciem wytwarzania kosmetyku konieczne jest umycie rąk.

Krem


Zrobienie kremu wymaga wiedzy. Pierwsze kroki w produkowaniu własnych kremów warto stawiać opierając się o sprawdzone receptury. Kremy tworzy się zaczynając od bazy, a następie dodając składniki aktywne. Zadaniem bazy może być nawilżanie, odżywianie lub regenerowanie, ale przede wszystkim musi umożliwić ona uwolnienie się składników aktywnych. Składniki nie mogą wzajemnie zakłócać swojego działania: niekiedy pewne składniki osobno działają, ale już razem mogą powodować alergię.

Zrobienie kremu należy zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie, czyli odporne na wysokie temperatury naczynia, szklany patyczek do mieszania składników, termometr, lejki, pipetki, miarki, papierki lakmusowe oraz wagę, a także opakowania do kosmetyków. Kosmetyki przygotowane w domu należy zużyć – o ile nie będą zawierały środków konserwujących – w ciągu dwóch tygodni. Przygotowanie kremu może zająć od kilkunastu minut do godziny, ważne jest, aby odpowiednio przygotować masę kosmetyku, czyli aby jej nie przegrzać i odpowiednio ją wymieszać.

Przygotowanie kremu


1.    Należy do naczynia (słoika lub szklanki) odważyć składniki fazy tłuszczowej: tłuszcze, woski, emulgatory. Słoik umieszcza się garnku z gorącą wodą i podgrzewa na małym ogniu, do temperatury nie wyższej niż 65 – 70 stopni.
2.    Rozpuszcza się dokładnie (aby uniknąć w kremie grudek) wszystkie składniki, czasami je mieszając.
3.    Odmierza się fazę wodną, czyli wodę destylowaną oraz surowce rozpuszczalne w wodzie i niewrażliwe na temperaturę. Fazę ogrzewa się tak długo, by rozpuściły się wszystkie składniki.
4.    Cały czas intensywnie mieszając należy połączyć obie fazy.
5.    Składniki należy mieszać do czasu, aż krem zgęstnieje i ostudzi się, a następnie dodać olejki organiczne, witaminy – te składniki, które są wrażliwe na temperaturę. Następnie krem przekłada się do opakowań. Krem przechowuje się w lodówce, nie dłużej niż 2 tygodnie.

Tonik


Do przygotowania toniku łagodzącego potrzebny jest suszony rumianek lub torebka herbatki rumiankowej. Jest on niezwykle prosty do zrobienia, wystarczy zalać rumianek połową szklanki wrzącej wody u odstawić do naciągnięcia, na około 10 minut. Jest gotowy do użycia po wystygnięciu. Tonik do skóry spierzchniętej można zrobić z herbatki lipowej oraz miodu.

Tak jak w przypadku toniku rumiankowego, torebkę herbatki należy zalać połową szklanki wrzącej wody, dodać trochę miodu i odstawić do wystygnięcia. Do wykonania toniku na przebarwienia potrzebujemy tej samej ilości soku z cytryny i jabłek. Tonik pomaga też zwężać pory. Należy pamiętać, aby toników nie przechowywać dłużej niż jeden dzień.

Szampon


Do przygotowania szamponu potrzebna jest woda destylowana, suszone zioła, oraz płatki mydlane. Warto dodać także olejki eteryczne i oliwę z oliwek, olej migdałowy, czy olej jojoba. Oleje nie tylko nadadzą ładny zapach - niektóre z nich, jak np. olejek lawendowy, korzystnie wpływają na skórę głowy i pomagają nawilżyć włosy. Zioła, ok. 50g, zalewa się 2 szklankami wrzącej wody i odstawia do wystygnięcia.

Następnie zioła odcedza się, a do naparu dodaje 100g płatków mydlanych i dokładnie, do rozpuszczenia, miesza się je. Potem należy już tylko dodać po kropelce olejków i dokładnie wymieszać. Szampon należy przechowywać w lodówce, nie dłużej niż tydzień.

Maseczki

Zrobienie własnoręcznie maseczki nie jest trudne. Maseczkę do cery tłustej można wykonać np. z drożdży. Wystarczy kostkę drożdży wymieszać z łyżką mleka. Maseczkę trzyma się na twarzy do zastygnięcia, a następnie zmywa ciepłą wodą. Do cery wrażliwej oraz suchej można wykonać maseczkę z poszatkowanej pietruszki wymieszanej z kilkoma łyżeczkami twarogu. Po upływie pół godziny, należy zmyć maseczkę. Ogórek pokrojony w plasterki lub starty na tarce położony na twarz na około 15 min. rozjaśnia skórę.

Maseczkę przeciwzmarszczkową przygotowuje się z miodu oraz mleka. Łyżkę miodu rozprowadza się kilkoma łyżeczkami mleka i następnie papkę nakłada się na twarz na około kwadrans. Po tym czasie maseczkę należy zmyć ciepłą wodą.




Źródło: www.fitness.wp.pl

Jak zrobić ko...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |