ChorobaRak jajnika
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Rak jajnika - nowotwór złośliwy występującym głównie u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym. Wywodzi się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik. Często daje objawy dopiero w późnych stadiach. Stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Epidemiologia

Zapadalność na raka jajnika wynosi 11,2/100 000. Rocznie w Polsce notuje się ponad 3000 nowych zachorowań. Rak jajnika zajmuje drugie miejsce co do częstości występowania wśród nowotworów narządu rodnego (po raku szyjki macicy). Wzrost zachorowalności rośnie gwałtownie w 5. dekadzie życia i sukcesywnie wzrasta do 8. dekady. Szczególnie narażone są kobiety w okresie pomenopauzalnym.

Czynniki ryzyka i czynniki ochronne

Ryzyko wystąpienia raka jajnika zależy od ilości i częstości owulacji w życiu kobiety. Związane z owulacją przerwanie ciągłości nabłonka jajnika oraz drażniący wpływ zawierającego estrogeny płynu pęcherzykowego zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika. Czynnikami ryzyka rozwoju raka jajnika są:
- brak ciąż
- niepłodność
- stymulacja owulacji
- hiperestrogenizm
- hiperandrogenizm
- nakłucia powierzchni jajnika przy pobieraniu oocytów
- endometrioza
- przebyta choroba nowotworowa
- stan po radioterapii miednicy mniejszej z powodu innych nowotworów
- mutacje w genie BRCA1 i BRCA2
- zespół Lynch II
- wiek - na ryzyko rozwoju raka jajnika bardziej narażone są starsze kobiety
- otyłość
- nikotynizm
- przebyta świnka
- działanie talku

Do czynników ochronnych zalicza się:
- długotrwałe stosowanie hormonalnej antykoncepcji
- liczne ciąże
- karmienie piersią
- podwiązanie jajowodów

Antykoncepcja hormonalna jest stosowana jako profilaktyka raka jajnika u osób z genetycznymi predyspozycjami do wystąpienia tego nowotworu.

Objawy kliniczne

Początkowy okres rozwoju nowotworu przebiega bezobjawowo. Ponieważ objawy pojawiają się zwykle, gdy guz przekracza 7 cm, nowotwór jest zwykle wykrywany w późnym stadium. Pacjentki zgłaszają najczęściej:
- ból w podbrzuszu
- zwiększenie obwodu brzucha
- objawy ucisku na narządy sąsiednie (drogi moczowe, układ pokarmowy)
- krwawienia z pochwy

Diagnostyka

Nie istnieją badania przesiewowe w kierunku raka jajnika (za wyjątkiem postaci dziedzicznych). Badanie ginekologiczne oraz badanie USG pozwala na wykrycie tego nowotworu dopiero w późnych stadiach (kiedy jego średnica przekracza 5 cm). Doskonałym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka jajnika lub określenia rozległości procesu nowotworowego jest PET-CT.

We krwi często można wykryć podwyższony poziom markerów nowotworowych - CA 125 i Ca 19-9. Ostateczna diagnoza jest stawiana wyłącznie w badaniu histopatologicznym materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego.


(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

krwawienia z pochwy, kucie w okolicach łona i podbrzusza

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Rak jajnika - leczenie raka ja ... Cały medyczny świat aż huczy od infor ... Leczenie, lekarstwa  16-10-2015 14:22
Debata - KOBIETA 2015 Formuła pierwszej edycji debat Zdrowi ... Lekarz odpowiada  28-08-2015 11:21
Choroby, Rak jajnika: objawyi ... Jakich produktów powinni unikać chorz ... Forum główne - Rak jajnika  19-02-2014 08:50

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Nie istnieje skuteczne w 100% lekarstwo na raka ale ryzyko zachorowania można zmniejszyć.


...

Zioła posiadają nawet ponad 40-krotnie większe działanie przeciwutleniające niż owoce. Zalecenia spożywania 5-9 porcji warzyw i owoców dziennie na rz...

Przyczyny raka jajników, podobnie jak większości nowotworów powstających w narządach nie są znane. W przypadkach nowotworów narządów płciowych żeńskich zwraca się szczeg...

W początkowym okresie rozwoju rak jajnika nie daje żadnych objawów lub objawy ogólne, niewskazujące na jajnik jako ich przyczynę.

Występować mogą pobolewan...

Najlepszym sposobem zapobieżenia raka jajnika jest okresowe poddawanie się badaniom ginekologicznym w celu wykrycia raka w stadium wczesnym, kiedy jego złośliwość jest jeszcze mała, ale wzrost jest...

pełna lista Nowi użytkownicy

szczecin

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7567
filmów425
blogów183
postów50079
komentarzy4179
chorób513
ogłoszeń21
jest nas18749
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu13
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Oferujemy w roznych rozmiarach dzieciece materace , wykonane z materialow przeciwodlezynowych. | Oferujemy w roznych rozmiarach majtki, stringi i bokserki , zapraszamy do zapoznania sie z nasza oferta. | Sprzedawana w naszym sklepie pinarka laserowa , posiada certyfikat ISO 9000. | Oferowane przez nasz sklep ubrania tanio ,szyte sa z wysokogatunkowej bawelny. |