ChorobaDyskopatia
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Dyskopatia - jest schorzeniem kręgosłupa. W terminologii medycznej określana jako wypuklina - „wypadnięcie” jądra miażdżystego (galaretowatego), inaczej wypadnięcie dysku. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów i krążków międzykręgowych, tak zwanych dysków. Jeżeli któraś część kręgosłupa zostanie nadmiernie przeciążona, np. wskutek podnoszenia ciężarów, bądź też osłabiona na skutek przebytych urazów, może nastąpić wypadnięcie dysku.

Dyskopatia powstaje także w trakcie procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa i stanowi jeden z jego etapów. Czynnikami ryzyka są: otyłość, używki – palenie tytoniu, osteoporoza, stres i naturalny proces starzenia się. Obraz kliniczny dyskopatii przypomina często ostry stan małego uszkodzenia międzykręgowego lub ostry stan zespołów przeciążeniowych miednicy. Dlatego bywa mylona z tymi przypadkami i częściej się ją diagnozuje, przez co wykonuje się niekiedy zbędne operacje dysków.

Schorzenie przejawia się poprzez stopniowe, patologiczne zmiany w obrębie elementów krążka- uszkadzanie pierścienia włóknistego, bądź przemieszczanie jądra miażdżystego. Uszkodzenie pierścienia może doprowadzić do tzw. przepukliny, dalszy rozwój procesu chorobowego może spowodować przerwanie i wydostanie się jądra miażdżystego poza obszar pierścienia.

Dyskopatia jest powszechną przypadłością, szacuje się, że w różnym stopniu dotyczy ona aż 30% ludzi z grupy wiekowej 30 - 50 lat. U pacjentów po 60 – tym roku życia zmiany degeneracyjne krążka uważane są za normalne zjawisko towarzyszące procesowi starzenia się.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Ból w danym odcinku kręgosłupa promieniujący wzdłuż dróg nerwowych, ból nasilający się przy chodzeniu, drętwie i mrowienie części ciała dotkniętych schorzeniem, osłabienie, bądź porażenie, tj. zaburzenie siły mięśni, skrzywienie kręgosłupa w kierunku chorej strony lub w przeciwnym.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Jak wygląda leczenie ... Witam

Jestem studentką Uniwers ...
Forum główne - Dyskopatia  23-01-2015 17:22
Sprawdzony specjalista Witam,
w związku ze zmianami w kręgo ...
Pacjent  02-09-2014 22:49
Choroby, Dyskopatia: ćwiczenia ... Witam,
szukam dobrego specjalisty od ...
Pacjent  02-09-2014 22:45

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

dehydratacja dysku - odwodnienie dysku. Dyski są jak gąbka: potrafią wchłaniać wodę, a uciskane – tracą j...

przepuklina dysku - wypuklina dysku, wybrzuszenie dysku powstałe w wyniku rozciągnięcia pierścienia włók...

Dyskopatia jest to stan patologii, w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z na...

 

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Z upływem czasu ulega on zmianom degen...

pełna lista Nowi użytkownicy

Chełm
Koło Wawla.
małe miasteczko

wszystkie Najnowsze lekarstwa

18-01-2011 15:14
22-12-2010 10:44

STATYSTYKI

zdjęć7592
filmów425
blogów195
postów50376
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń23
jest nas18844
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Najgorsza jest alergia pokarmowa to prawdziwa zmora pacjentĂłw. |