ChorobaKamica żółciowa
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Kamica żółciowa - Kamica pęcherzyka żółciowego to tworzenie się lub obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym. Jest to powszechna choroba. Według danych statystycznych kamica występuje u 15 do 20% całej populacji, a w grupie osób powyżej 65 roku życia dotyczy nawet 30%. Kamica występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. U większości osób jest ona bezobjawowa, nie daje żadnych dolegliwości.

Istotą kamicy żółciowej jest tworzenie się złogów (czyli inaczej mówiąc kamieni) w pęcherzyku żółciowym i przewodach żółciowych pozawątrobowych. Kamienie składają się w różnych proporcjach z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych i białek. Mogą być jednorodne, tj. zbudowane tylko z cholesterolu lub barwników żółciowych, jednak najczęściej występują mieszane kamienie cholesterolowo-barwnikowe.

Liczba i wielkość kamieni może być różna. Mogą one występować w formie bardzo drobnego piasku tworzącego się w pęcherzyku żółciowym lub przybierać formę drobnych ziarenek, często w pęcherzyku znajduje się pojedynczy duży złóg wielkości kilku centymetrów. Obecność cholesterolu stwierdza się w ponad 75% złogów żółciowych.

Wśród dostępnych metod leczniczych najczęściej wykorzystuje się chirurgię chociaż są także metody leczenia zachowawczego. Leczenie zachowawcze Niektóre z kamieni – powstające z cholesterolu, mogą zostać rozpuszczone przez stosowanie soli kwasów żółciowych. Tabletki zawierające kwasy żółciowe uwalniają je powodując wyższe ich stężenie w pęcherzyku i rozpuszczenie kamieni ( trwa to czasem kilka miesięcy ). Inną metodą jest kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej generowanej z zewnątrz i wykorzystującej fale ultradźwiękowe.

Piasek powstały na skutek rozbicia kamieni jest następnie rozpuszczany przy pomocy leków. Jedną z metod jest wprowadzenie cewnika bezpośrednio do pęcherzyka i podanie roztworu substancji rozpuszczającej kamienie, w wyniku czego nikną one w ciągu kilku godzin. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu całego pęcherzyka żołciowego wraz kamieniami i przeszukaniu dróg żółciowych i usunięciu z nich ewentualnych kamieni ( cholecystektomia z rewizją dróg żółciowych ). Obecnie stosuje się specjalną technikę dojścia do pęcherzyka nazywaną cholecystektomią laparoskopową, w której zminimalizowana jest ingerencja chirurgiczna, a chory wraca do domu po 1-2 dniach po zabiegu.

(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Jeśli kamień zaczopuje przewód żółciowy wspólny i pęcherzykowy dochodzi do zaburzeń w transporcie żółci koniecznej do trawienia, co wywołuje nagły ból w prawej okolicy podżebrowej jamy brzusznej promieniujący do prawej łopatki , nawracające objawy niestrawności, nasilone nudności i wymioty, czasem dochodzi do żółtaczki.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Kamica żółciowa: dieta Jakimi zaleceniami dietetycznymi powi ... Forum główne - Kamica żółciowa  14-01-2015 15:46
kamienica żółciowa Oczywiście Forum główne - Kamica żółciowa  25-10-2013 09:07
Kolka wątrobowa Kolka wątrobowa to ostre , napadowe b ... Pacjent  19-12-2010 05:28

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Otyłość rozpatrywana jest obecnie jako choroba, która dawać może wiele ogólnoustrojowych powikłań. Jednym z nich jest kamica dróg ż&oac...

Trzydniowa kuracja oczyszczajaca woreczek żółciowy z drobnych kamieni i piasku.

Przez 3 dni pic rano na czczo po około 100-200 ml.oliwy z oliwek w nadstępującej miks...

Sok z czarnej rzodkwi.

Kuracja trwa 6 tygodni.Rozpoczyna się ją rano na czczo,od wypicia 100ml soku.Wciągu 3 tygodni dawkę soku zwiększa się,aż dojdzie się do 400ml.dzienni...

pełna lista Nowi użytkownicy

Katowice
dolnośląskie
Czechowice-Dziedzice

wszystkie Najnowsze lekarstwa

28-12-2010 10:39

STATYSTYKI

zdjęć7567
filmów425
blogów183
postów50078
komentarzy4179
chorób513
ogłoszeń21
jest nas18749
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu15
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Oferujemy w roznych rozmiarach dzieciece materace , wykonane z materialow przeciwodlezynowych. | Oferujemy w roznych rozmiarach majtki, stringi i bokserki , zapraszamy do zapoznania sie z nasza oferta. | Sprzedawana w naszym sklepie pinarka laserowa , posiada certyfikat ISO 9000. | Oferowane przez nasz sklep ubrania tanio ,szyte sa z wysokogatunkowej bawelny. |