ChorobaRak gruczołu sutkowego
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Rak gruczołu sutkowego - potocznie rak piersi. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Czasem obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby. Zwłaszcza u młodych kobiet. W ostatnich latach można zaobserwować znaczne nasilenie się zachorowań na nowotwory piersi u kobiet.

Nowotwory gruczołów piersiowych występują zazwyczaj u kobiet w wieku około i pomenopauzalnym. W 1990 roku ponad 70% wszystkich raków sutka stwierdzono po 50 roku życia.

Dotychczas nie sprecyzowano konkretnego czynnika przyczynowego. Wiadomo, że rak sutka jest wynikiem wpływu elementów o różnym znaczeniu, zarówno genetycznych jak i środowiskowych.

Poznanymi czynnikami ryzyka zmian nowotworowych sutka są:

1. Predyspozycje rodzinne: rodzinny czynnik ryzyka zależy od stopnia pokrewieństwa, tzn. im bliższe jest pokrewieństwo tym większe jest ryzyko wystąpienia choroby. Odnosi się to do w pierwszej kolejności do sióstr, matki i córki, następnie wnuczki i babci. Kobiety, u których w wywiadzie był rak piersi lub, u których wykryto w piersiach zmiany atypowe w biopsji; ryzyko wystąpienia następnego raka jest 5-10 razy większe.


2. Czynniki płciowe - wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia) lub późne klimakterium, tj. po 55 roku życia, cykle bezowulacyjne, brak w wywiadzie ciąż donoszonych, poronienia, wiek pierwszej donoszonej ciąży (ciąża po 30 roku życia), niezachodzenie w ciążę. Wielokrotne ciąże i dłuższe okresy karmienia stanowią ochronę przed rakiem sutka.


3. Wiek powyżej 45 lat


4. Odżywianie: dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier, wysokoprocentowy alkohol, mało jarzyn i owoców oraz małe spożycie ryb.


5. Hormony - estrogeny pochodzenia zewnętrznego


6. Choroby otyłość, cukrzyca, hiperprolaktynemia,


7. Czynniki urbanizacyjne i socjoekonomiczne: dotyczy to mieszkanek miast i tzw. wyższej grupy socjoekonomicznej, czyli dobrze sytuowanej z wyższym wykształceniem. Z miejscem zamieszkania np. duże miasto wiążą się takie czynniki jak późniejszy wiek kobiety zachodzącej w pierwszą ciążę i mniejsza ogólna liczba ciąż.

Objawy

zmiany wewnątrz piersi, stwardnienia, guzki, guzy, przebarwienia skóry, wycieki z sutka

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Pojawiła się alternatywa dla usuwanych dzis węzłów chłonnych przy operacjach piersi z powodu raka tych części ciała.

 

Czy odpowiednia dieta może pomóc w leczeniu raka i analogicznie dieta nie odpowiednia może sprzyjać chorobie nowotworowej?

Ciągle słabo wypadamy na tle Europy a efektem tego jest wysoka śmiertlność.


Kobiety w Europie Zachodniej chętnie korzystają...

Badania piersi mogą uratować życie. Nie czekaj, wykonaj mamografie.


W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Ra...

Rozmowa z chorą na raka piersi która mimo choroby nie bała się odważnie żyć.


Życie jest piękne i cenne nawet w dniac...

wszystkie Najnowsze lekarstwa

24-04-2009 10:28

STATYSTYKI

zdjęć7596
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18889
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. | Sklep dla Zdrowia oferuje: Sklep Dla Zdrowia oferuje naturalne witaminy, dla zdrowia. | Wysokiej jakości trampoliny ogrodowe i akcesoria w cenie z przesyłką. | Wysokiej jakości zabawki edukacyjne tanio już w sprzedaży. |