Nikotyna wpędza w kanał
15-09-2009 08:38
Nikotyna aktywuje w komórkach skóry oraz nabłonka nosa i ust kanał jonowy zaangażowany w reakcje zapalne organizmu - informują naukowcy z Belgii na łamach pisma "Nature Neurosience". Jednocześnie badacze sugerują, że to właśnie działanie nikotyny na kanał o nazwie TRPA1 może być przyczyną podrażnień i podobnych skutków ubocznych terapii zastępczych dla osób rzucających palenie.

Dotychczas sądzono, że podrażnienia skóry (zaczerwienienie, swędzenie) na skutek stosowania plastrów nikotynowych lub innego rodzaju środków zastępczych, wynikają ze stymulacji receptorów nikotynowych na komórkach nerwowych odbierających bodźce bólowe ze skóry i śluzówek ust oraz nosa.

W swojej najnowszej pracy Karel Talavera wraz z zespołem z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven wykazał w badaniach na myszach, że nikotyna bezpośrednio aktywuje również kanał jonowy TRPA1, który bierze udział w przekazywaniu informacji na temat substancji drażniących i bólu na skutek stanu zapalnego. Naukowcy zaobserwowali również, że myszy pozbawione kanału jonowego TRPA1 nie reagują podrażnieniem na donosowe podanie nikotyny.

Zdaniem autorów ich odkrycie ma duże szanse przyczynić się do opracowania nowych sposobów terapii uzależnienia od nikotyny, które pomogą rzucić palenie powodując mniej skutków ubocznych.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.