Ból nie jest Twoim wrogiem
22-09-2009 08:58
Naszorganzim to mądry mechanizm zazwyczaj ostrzegający nas o czymś złym co się w nim dzieje lub stanie. Kurcze mięśni łydek, ból brzucha, duże pragnienie - to niektóre z wiadomości które wysyła organizm, gdy coś mu dolega. Pomożemy ci je odczytać.

Kiedy w organizmie coś zaczyna źle funkcjonować, uruchamia się jedyny w swoim rodzaju system alarmowy. Pojawiają się różne objawy, takie jak gorączka, ból czy obrzęki. Nie zawsze ich wystąpienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Ale zdarza się i tak, że sygnalizują one poważne schorzenia. Wtedy lepiej nie odkładać wizyty w przychodni.

 
UCHO

Szum w uchu

Krótki, nienawracający nie powinien wywoływać obaw. Spowodowany bywa zmęczeniem lub stresem. Dłuższy niż 5 min, nawracający - jego przyczynami mogą być np. hałas, infekcje, wzrost ciśnienia tętniczego. Zawsze jednak warto wybrać się do laryngologa, bo szumy mogą być również sygnałem tracenia słuchu.

Ból ucha

Najczęściej jest związany z zapaleniem ucha. Może towarzyszyć także przeziębieniu, stanom zapalnym dziąseł.


USTA

Pękające kąciki

Główną przyczyną jest zakażenie drożdżakami. Rozwojowi choroby sprzyja niedostateczna higiena jamy ustnej, spadek odporności, niedobór witamin z grupy B (głównie B2).

Suchość w ustach

Jeśli towarzyszy nieustannemu uczuciu pragnienia i częstemu oddawaniu moczu, może świadczyć o cukrzycy. Trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi.


OCZY

Zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie

Może to tylko zmęczenie oczu spowodowane np. długim czytaniem. Ale podobne są objawy zapalenia spojówek. Lepiej pójść do okulisty.

Bladożółte guzki wokół powiek

To tzw. kępki żółte (złogi cholesterolowe), związane z odkładaniem się w skórze tłuszczu. Sprawdź poziom trójglicerydów i cholesterolu.

Blada wewnętrzna strona dolnych powiek

Może to oznaczać anemię. Zrób zatem morfologię krwi.

Zażółcenie białek

Oznacza kłopoty z wątrobą, woreczkiem żółciowym.

Poranna opuchlizna pod oczami

Jeśli powtarza się codziennie, może sygnalizować niewydolność nerek lub nadczynność tarczycy.

Zaburzenia widzenia

Wszelkie odstępstwa od normy, np. rozbłyski przed oczami, deszcz paprochów, widzenie nieostre lub gorsze po zmroku wymagają konsultacji z okulistą. Bywają bowiem zwiastunem jaskry, zaćmy, odklejenia siatkówki.


NOS

Krwawienie

Jeśli nie jest spowodowane urazem, może sygnalizować nadciśnienie. Zmierz jak najszybciej ciśnienie tętnicze krwi.

Gęsta wydzielina

Gdy spływa także po tylnej ścianie gardła, często boli cię głowa, zwłaszcza przy pochylaniu, być może masz zapalenie zatok.

Wodnista wydzielina, ataki kichania

Dokuczają ci zwłaszcza wiosną i latem? Prawdopodobnie masz katar sienny, spowodowany uczuleniem na pyłki roślin.


GARDŁO

Kula w gardle, uczucie ściskania

Najczęściej jest to objaw nerwicy. Ale uwaga: trudności w przełykaniu, stały ucisk mogą też sygnalizować chorobę przełyku czy też tarczycy.

Chrypka

Jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, prawdopodobnie nie jest to zwykła infekcja, ale zapalenie krtani lub inna choroba. U niektórych osób, które z racji wykonywanego zawodu muszą dużo mówić (np. nauczyciele), chrypka jest związana z przeciążeniem strun głosowych.

Zgaga

Gdy towarzyszy jej cofanie się kwaśnej treści żołądka i ból zamostkowy, może świadczyć np. o refluksie przełykowym. Leczeniem tej choroby zajmuje się nie laryngolog, ale gastrolog.


PIERSI

Guzki, zgrubienia

Większość zmian w piersiach jest łagodna (np. torbiele, gruczolaki i włókniaki). Ale o każdej trzeba jak najszybciej poinformować ginekologa lub onkologa, bo zmiany mogą być też nowotworowe. Na szczęście wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne.

Ból piersi

Gdy pojawia się przed miesiączką, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli występuje także w innych okresach, może być związany np. z tworzeniem się torbieli. Warto więc zrobić USG piersi, żeby sprawdzić, co jest przyczyną bólu.


BRZUCH

Bóle powyżej pępka

Ponadto uczucie rozpierania, palenia. Dolegliwości zwykle wystĘpują jesienią i wiosną. Jeśli ból pojawia się 30 min po posiłku, mogą to być wrzody żołądka, 1-3 godziny po jedzeniu - wrzody dwunastnicy. Częstą przyczYną choroby jest zakażenie bakterią H. pylori.

Ból z prawej strony, pod ostatnim żebrem

Niekiedy promieniuje do prawej łopatki. Towarzyszą mu nudności, wzdęcia, odbijanie, zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Prawdopodobnie dokucza ci kamica żółciowa.

Ostry ból prawej połowy podbrzusza

Nasila się przy podniesieniu nogi, kaszlu. Tak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego. Często oprócz bólu występuje brak apetytu, niewielka gorączka, wymioty. Wezwij lekarza.

Skurczowe bóle w podbrzuszu

Poza tym biegunki na zmianę z zaparciami, wzdęcia. Objawy nasilają się w czasie stresu, po jedzeniu niektórych potraw. W ten sposób manifestuje się zespół jelita drażliwego, dolegliwość dokuczliwa, ale niegroźna. Wystarczy unikać potraw, które szkodzą, oraz stresu.

Parcie na pęcherz

Ponadto pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, nieustanne chodzenie do łazienki. PrzyczYną jest zapewne zapalenie pęcherza.


Dlaczego boli mnie serce

Duszność, pieczenie lub ucisk w dołku

Towarzyszy temu uczucie zmęczenia, narastający lęk, czasem mdłości i poty. Tak może manifestować się zawał serca u kobiety. Ból, inaczej niż u mężczyzny, niekoniecznie zlokalizowany jest za mostkiem. Może być np. pod prawą lub lewą łopatką.

Nagły ból o różnym nasileniu

Umiejscowiony w okolicy mostka, często promieniujący do szyi, barków, łopatki i dołka sercowego może świadczyć o zapaleniu osierdzia (worka, w którym znajduje się serce). Ból nasila się przy braniu wdechu i gdy leżymy. Słabnie przy pochylaniu. Towarzyszy mu gorączka, czasami niewielka duszność. Bywa mylony z dolegliwościami żołądka.

Ból zamostkowy podczas wysiłku

Promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy obniżonej temperaturze. Objawy te mogą świadczyć o niedokrwiennej chorobie serca.

Kłucie w klatce piersiowej

Może być związane z np. z wypadaniem płatka zastawki mitralnej, ale nie musi. Przyczyną bywa stres, problemy z kręgosłupem, uszkodzenia nerwów znajdujących się między żebrami.

Silny ból i duszności

Te objawy mogą sygnalizować samoistną odmę opłucnową (płuco się zapada). Zdarza się także u młodych, zdrowych ludzi. Konieczna jest szybka pomoc lekarska.

Ból nie jest twoim wrogiem

Wyobraź sobie, że dobra wróżka proponuje uczynić cię nieczułą na ból. Gdybyś się na to zgodziła, byłby to największy błąd w twoim życiu. Dlaczego? Kiedy mózg wykryje jakieś uszkodzenie w twoim ciele, alarmuje cię o tym bólem. Bez tego nie wiedziałabyś, że masz np. zwichniętą nogę czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie leczyłabyś się więc, czyli nie naprawiałabyś szkód, które zagrażają życiu.


Kobiece sprawy

Obfite miesiączki

Mogą sygnalizować mięśniaki macicy, endometriozę, zaburzenia hormonalne, niską krzepliwość krwi.

Brak miesiączki

Jeśli nie jesteś w ciąży, a na przekwitanie jeszcze za wcześnie, to prawdopodobnie cierpisz na poważne zaburzenia hormonalne. Przyczyną braku okresu są też odchudzanie, anoreksja, stres.

Plamienia między miesiączkami

Często związane są z zaburzeniami hormonalnymi, ale bywają też sygnałem raka trzonu lub szyjki macicy. Powinnaś więc jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.


GŁOWA

Ból pulsujący, nasilający się przy pochylaniu



Jeśli obejmuje środek czoła, nos, kości policzkowe, a wcześniej miałaś katar i czujesz, że po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina, raczej nie ma wątpliwości - to przewlekłe zapalenie zatok.

Ból tępy, obejmujący potylicę i barki

Towarzyszą mu zawroty głowy, czasami nudności, kołatanie serca. Nasila się po długotrwałej pracy przy komputerze, wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem. Przyczyną może być zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego.

Ból tępy z tyłu głowy

Zwykle pojawia się rano, po przebudzeniu, czasami towarzyszy mu szum w uszach - takie objawy wskazują na nadciśnienie.


RĘCE

Zimne dłonie (zazwyczaj takie same są i stopy)



Jeśli to jedyny objaw, pewnie jesteś zdrowa jak ryba. Gdy jednak występują także inne dolegliwości, mogą świadczyć o chorobie, np. anemii albo niedoczynności tarczycy.

Blednięcie dłoni

Po pewnym czasie robią się czerwone, sine i pieką. Jeśli nie towarzyszą temu inne symptomy, jest to choroba Rynauda, polegająca na gwałtowym skurczu tętniczek w dłoniach, a także stopach. Zapobiega temu ochrona kończyn przez zimnem. Choroba występuje głównie u kobiet. Nie jest groźna.

Ból łokcia po zewnętrznej stronie

Towarzyszy mu osłabienie i ból nadgarstka przy prostych czynnościach, takich jak krojenie chleba, naciskanie klamki. Ból nasila się przy ruchach obrotowych przedramienia, prostowaniu palców. Objawy te sugerują tzw. łokieć tenisisty, do którego dochodzi w wyniku przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców (np. w wyniku pisania na komputerze).


BARK

Ból nasila się stopniowo

Jeśli potem narasta tylko przy ruszaniu ramieniem, jego przyczyną jest prawdopodobnie zapalenie stawu i ścięgien w jego okolicy.

Ból pojawia się nagle

Zaostrza się przy ruchach szyją, towarzyszy mu drętwienie, mrowienie w ręce - pewnie przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego.


BOKI

Ostry ból w boku

Jeśli ma charakter przerywany, trwa długo, promieniuje do pachwiny oraz krocza i towarzyszy mu uczucie parcia na pęcherz, może to być kolka nerkowa występująca przy kamicy nerkowej. Ból ustępuje wraz z usunięciem (urodzeniem) kamienia.

Poczucie mrowienia, ból z jednej strony ciała



Towarzyszy mu gorączka, a po kilku dniach pęcherzyki na skórze. Przyczyną jest półpasiec, choroba wywoływana przez wirusa ospy wietrznej. Po wyleczeniu ból może utrzymywać się przez kilka miesięcy.


PLECY

Łagodne, mijające bóle kręgosłupa

Najczęstszą ich przyczyną jest napięcie mięśni i przeciążenia kręgów w wyniku siedzenia przez wiele godzin w niewłaściwej pozycji.

Nagły, ostry ból w krzyżu

Jeśli zaostrza się przy poruszaniu się, sugeruje lumbago. Związany jest z wypadnięciem dysku i uciskiem na nerwy.

Przeszywający ból w lędźwiach obejmujący tył uda



Może promieniować do łydki i stopy. Takie objawy daje rwa kulszowa, czyli zapalenie nerwu kulszowego. Spowodowane jest uciskiem dysku lub zwyrodnienia kręgu na nerw.

Przewlekłe, rozlane bóle pleców

Towarzyszą im trudności z poruszaniem, sztywność kręgosłupa. Zwykle oznaczają zwyrodnienia kręgów. Uwaga: przyczyną bólu pleców mogą być choroby kobiece (np. endometrioza). Dolegliwości pojawiają się wówczas najczęściej w partii krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa.


MIĘŚNIE

Przewlekłe, błądzące po ciele bóle mięśni
Jeśli towarzyszy im depresja, bezsenność, niekiedy także bóle stawów, być może cierpisz na fibromialgię, reumatyzm mięśniowy. Dotyka głównie kobiety. Leczeniem zajmuje się reumatolog w porozumieniu z psychiatrą i neurologiem.

Skurcze mięśni łydek

Mogą być skutkiem wysiłku fizycznego. Ulgę przynosi wówczas masaż. Przyczyną bywają jednak także zaburzenia elektrolitowe w organizmie, najczęściej niedobór magnezu, potasu, wapnia. Skurcze sygnalizują też niewydolność żył, bywają zapowiedzią żylaków, a także miastemii - to dolegliwość polegająca na nadmiernej męczliwości mięśni szkieletowych.


NOGI

Niespokojne nogi

Drętwienie, mrowienie, ból nóg powoduje, że poruszasz nimi nawet podczas snu. Ruch likwiduje bowiem dolegliwości. Objawy sugerują zespół niespokojnych nóg. Leczeniem zajmuje się neurolog.

"Strzelające" bóle i osłabienie w nogach (lub tylko jednej)

Takie symptomy oznaczają choroby lub podrażnienie nerwów (neuropatię). Dotyczą m.in. chorych na cukrzycę, palaczy.

Zimne stopy

opuchlizna wokół kostek, bladość skóry - to raczej nieomylne symptomy problemów z krążeniem.

Ból i opuchlizna stóp

Jeśli występują głównie rano, można podejrzewać choroby reumatyczne oraz zwyrodnieniowe stawów stopy.

Ból i opuchlizna palucha

Jeśli dolegliwości dotyczą dużego palca stopy, prawdopodobnie w organizmie rozwija się dna moczanowa - choroba polega na odkładaniu się w stawie kryształków moczanów.


SKÓRA

Sucha, swędząca skóra

Bardzo często dokucza przy niedoczynności tarczycy.

Swędzenie skóry łydek

O ile najbardziej dokucza w nocy - można podejrzewać chorobę wątroby. Jeśli swędzi dosłownie wszystko, na pewno chodzi o żółtaczkę.

Sinoczerwone zabarwienie skóry łydek

Jeśli dodatkowo występuje też podwyższona temperatura - trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo najprawdopodobniej rozwija się zakrzepica. To groźna choroba polegająca na tworzeniu się skrzepów w żyłach głębokich nóg, które po oderwaniu grożą zatorem tętnic płucnych.

Swędzenie całego ciała

Może oznaczać reakcję alergiczną po jakimś składniku pokarmowym, zażytym lekarstwie, a nawet po ukąszeniu owada. Jeśli swędzi tylko fragment skóry, warto sprawdzić, czy nie dotyczy nas alergia kontaktowa (np. na metal guzika u spodni czy bransoletki zegarka).


PIĘTA

Ból pięty

Jego przyczyną może być tzw. ostroga, narośl kostna, która tworzy się w wyniku przewlekłego stanu zapalnego obejmującego piętę. Ostroga sprawia duży ból. Początkowo czujesz go tylko podczas chodzenia i stania, potem także siedzenia. Fizykoterapia, zwłaszcza ultradźwięki, pomoże ci pozbyć się kłopotu.

WĘZŁY CHŁONNE

W węzłach limfatycznych znajdujących się pod pachami, na szyi czy w pachwinach są wyczuwalne guzki. U całkowicie zdrowego człowieka węzły są raczej niewyczuwalne. Ponieważ jednak działają jak filtry - wychwytują wszelkie wirusy, bakterie, komórki nowotworowe - ich powiększenie świadczy o chorobie rozwijającej się w jakimś narządzie. Gdy są obrzmiałe, miękkie i wrażliwe na dotyk - świadczą o infekcji, jeśli twarde i niebolesne o poważniejszym problemie. Dlatego nie można lekceważyć tego objawu.

Skąd te obrzęki

Generalnie obrzęki to nadmierne, a więc nieprawidłowe gromadzenie się płynów w tkankach. Po tym, gdzie pojawia się obrzęk, można rozpoznać, co jest jego przyczyną i jaki narząd niedomaga.
Opuchnięta jedna noga, czemu towarzyszy ból i zaczerwienienie, oznacza zapalenie żył. Jest ono wywołane np. zatkaniem żyły przez skrzep. Utrudniony lub wręcz niemożliwy z powodu blokady odpływ krwi z nóg powoduje, że przesącza się ona do sąsiednich tkanek, dając obrzęk.

Obrzęk obu nóg oraz duszności świadczą o niewydolności serca. Gorzej pracujące komory serca nie pompują krwi jak należy - więc coraz trudniej jej pokonać grawitację i powrócić żyłami do serca. Powstają obrzęki nóg. Osłabienie lewej komory powoduje, że krew się cofa do tętnic płucnych - to wywołuje duszności i kaszel.

Ogólna opuchlizna całego ciała, także na twarzy, rękach świadczy o chorobie nerek. Chore nerki pozwalają uciec wraz z moczem białkom, tzw. albuminom. A ich niedobór powoduje zachwianie proporcji między ilością wody zawartą we krwi, a ilością wody w płynach tkankowych.








Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.