Przewlekły ból przyspiesza starzenie
23-09-2009 08:14
Osoby, które cierpią z powodu bólu przewlekłego mają taki sam stopień niepełnosprawności jak ludzie starsi o 20-30 lat, którym nie dokuczają bóle - informuje pismo "Journal of the American Geriatric Society".

Naukowcy z Wydziału Geriatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 18.531 osób w wieku 50 lat i starszych. Przy ocenie ich sprawności fizycznej pod uwagę brano: mobilność, np. zdolność do chodzenia i biegania; zdolność wchodzenia po schodach; sprawność rąk oraz zdolność wykonywania codziennych aktywności - mycie się, ubieranie, jedzenie - bez pomocy drugiej osoby.

24 proc. badanych miało znaczące dolegliwości bólowe o charakterze przewlekłym.

U pacjentów cierpiących z powodu silnego bólu znacznie częściej stwierdzano ograniczenie sprawności fizycznej, które utrudnia samodzielne życie, niż wśród osób bez dolegliwości bólowych. Co więcej, niesprawność pojawiała się u tych osób w znacznie młodszym wieku.

"Zaobserwowaliśmy, że osoby w wieku 50-59 lat cierpiące z powodu bólu miały sprawność w znacznym stopniu porównywalną do osób liczących 80-89 lat bez dolegliwości bólowych" - komentuje prowadzący badania dr Kenneth Covinsky.

Na przykład, tylko 9 proc. osób w wieku 50-59 lat, którym dokuczał ból, było w stanie przebiec bez trudności 1600 metrów, a 50 proc. przejść kilka przecznic. W grupie po 80-tce odsetek ten wynosił odpowiednio 4 proc. i 55 proc., a wśród osób między 50 a 59 rokiem życia bez dolegliwości bólowych - 37 proc. i 91 proc.

W analizie uwzględniono takie czynniki demograficzne, jak status społeczno-ekonomiczny, współistniejące schorzenia, występowanie depresji i otyłości oraz nawykli zdrowotne.

"Nasze badania nie są w stanie określić, czy ból powoduje niepełnosprawność czy odwrotnie. Sądzimy, że prawdą może być jedno i drugie, a ból i niesprawność prawdopodobnie działają razem powodując pogorszenie się obu problemów" - komentuje dr Covinsky.

Według niego, jednym z ważniejszych wniosków z badania jest to, że pacjenci mogą odnieść więcej korzyści, jeśli dolegliwości bólowe oraz niesprawność będą oceniane i leczone jako powiązane ze sobą problemy, a nie jako coś oddzielnego.

"Fakt, że ból może mieć tak drastyczny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta podkreśla wagę skutecznego leczenia dolegliwości bólowych" - dodaje w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Thomas Yoshikawa. Jak przypomina specjalista, w ostatnim miesiącu American Geriatric Society (Amerykańskie Towarzystwo Geriatryczne) wydało zaktualizowane zalecenia na temat farmakologicznej terapii bólu przewlekłego u osób starszych.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.