Nowa metoda leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
30-09-2009 08:29
Nowy lek przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów, tocilizumab, pozwala zahamować proces chorobowy u większej części chorych, czego dowiodły badania kliniczne - mówił podczas konferencji prasowej prof. Eugeniusz J. Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Choroby reumatyczne można - w uproszczeniu - podzielić na zapalne i zwyrodnieniowe. Najczęstszą z chorób zapalnych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Występuje u około 1 procenta społeczeństwa (czyli około 380 milionów Polaków). 2/3 chorych to kobiety. W Polsce 1/3 chorych traci zdolność do pracy w ciągu 2 lat od rozpoznania choroby.

Reaumatoidalne zapalenie stawów to choroba związana z zaburzeniami działania układu odpornościowego - nie wiadomo jednak, co je powoduje. Proces chorobowy zaczyna się od drobnych stawów rąk i stóp, ale dotyczy całego organizmu. Mechanizm choroby jest bardzo skomplikowany - komórki wydzielają różne substancje, które pośrednio lub bezpośrednio uszkadzają stawy, ale także oddziaływają na cały organizm. jeśli nie zostanie podjęte właściwe leczenie, w ciągu 2 do 5 lat może dojść do niepełnosprawności i utraty możliwości samodzielnego funkcjonowania. Poza tym, jako przewlekły proces zapalny, RZS skraca życie o 5 do 7 lat. Ręce mogą być tak zniekształcone, że trudność sprawiają najprostsze czynności. To z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów Pierre Auguste Renoir musiał malować siedząc na wózku i korzystając z przywiązanej do ręki deseczki z pędzlem

Jak na razie RZS nie da się wyleczyć - ponieważ nie wiemy, co powoduje chorobę. Możliwe jest jednak uzyskanie całkowitej remisji - to znaczy ustąpienia objawów choroby (ból, obrzęk, sztywność stawów, zmęczenie) i zahamowanie uszkodzeń stawów. Chodzi o takie działanie na układ immunologiczny, żeby ograniczyć uszkadzanie własnych tkanek, ale nie ograniczyć zdolności organizmu do obrony przed bakteriami czy wirusami. Dzięki temu chorzy pozostają aktywni i są zdolni do pracy.

Tradycyjne leki - niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy, sole złota czy metotreksat - nie są skuteczne u wszystkich pacjentów. Wydaje się, że choć objawy RZS są podobne, to przebieg u różnych pacjentów może być różny, dlatego to, co pomaga jednym, nie sprawdza się u innych. Przełomem było wprowadzenie w roku 1998 leków biologicznych (wytwarzanych przez hodowle komórek), działających bezpośrednio na układ immunologiczny. To między innymi inhibitory TNF alfa, leki ukierunkowane na limfocyty (np. rytuksymab, czyli MabThera) czy - najnowszy - tocilizumab (RoActemra), przeciwciało monoklonalne blokujące receptory dla interleukiny-6.

Tocilizumab wykazał swoją skuteczność podczas badań klinicznych. Przy długotrwałym leczeniu pomaga nawet 56 procentom chorych i został zatwierdzony w Europie do stosowania w RZS - mówił prof. Kucharz. Stosowany jest zwłaszcza u osób młodych (30-40 lat) u których postęp choroby jest bardzo szybki,. Choć wydaje się dogodny w użyciu (raz w miesiącu, w postaci trwającego przez godzinę wlewu dożylnego), ze względu na jego obecna cenę (5 tysięcy złotych za dawkę) trudno liczyć na powszechne stosowanie. Na razie z tocilizumabu mogą korzystać głównie ci pacjenci, którzy sami pokryją koszty leku.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.