Walka z wirusem trwa
01-10-2009 08:14
W ślad za rekomendacją ekspertów, Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek dwie szczepionki na nową grypę A/H1N1, co ma umożliwić rozpoczęcie szczepień jeszcze przed sezonem zachorowań - poinformowała KE w komunikacie.

Decyzja KE oznacza, że szczepionki mogą być stosowana we wszystkich 27 krajach UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

Chodzi o szczepionki Pandemrix firmy GlaxoSmithKline i Focetria firmy Novartis. Komitet ekspertów Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), odpowiedzialny za naukową ocenę skuteczności i ryzyka wprowadzanych do użytku leków, zarekomendował w piątek, że te dwie szczepionki powinny być podawane w dwóch dawkach w odstępie trzytygodniowym u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

"Jestem bardzo zadowolona, że Komisja Europejska była w stanie podjąć decyzję w najkrótszym możliwym terminie" - cieszyła się unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu. Jej zdaniem daje to szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz uniknięcie zachorowań i zgonów wśród obywateli UE.

W komunikacie sprecyzowano, że decyzja KE wejdzie w życie z chwilą doręczenia firmom farmaceutycznym, co ma nastąpić najpóźniej do czwartku 1 października.

Trzecia szczepionka, firmy Baxter, nie uzyskała na razie rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. EMEA dodała, że w dalszym ciągu dokonuje przeglądu tej i innych propozycji. "Współpracujemy z firmą (Baxter) w celu pozyskania wszelkich informacji, których potrzebujemy, żeby rekomendacja mogła być wkrótce wydana" - powiedziała w piątek rzeczniczka EMEA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że firmy farmaceutyczne będą w stanie wyprodukować rocznie około 3 miliardów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie. Dotychczas przewidywano, że producenci leków będą w stanie wyprodukować 5 miliardów dawek rocznie.

Organizacja oświadczyła, że wyzwaniem jest również zapewnienie, aby kraje biedne otrzymały wystarczającą liczbę szczepionek, ponieważ większość ich światowych zapasów została zarezerwowana przez bogate kraje. WHO będzie koordynowała dystrybucję przekazanych szczepionek, począwszy od 300 milionów dawek w listopadzie. Zaleca też, aby pierwszeństwo w szczepieniach mieli pracownicy służby zdrowia.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.