Dieta śródziemnomorska może zapobiegać depresji
08-10-2009 08:29
Według hiszpańskich naukowców dieta śródziemnomorska, uważana za czynnik chroniący przed chorobami serca i rakiem, może pomóc w także zapobieganiu depresji - podał we wtorek portal BBC News. Wyniki badań przeprowadzonych przez uniwersytety Las Palmas i Nawarry publikuje "Journal of the American Medical Association".

Ich autorzy zastrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania na szeroką skalę, by potwierdzić te ustalenia.

Po trwających ponad cztery lata badaniach wśród 10 094 osób naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się depresji jest o około 30 proc. mniejsze u ludzi, których dieta zawiera dużo warzyw, owoców i zbóż i mało czerwonego mięsa.

Naukowcy wzięli przy tym pod uwagę stan cywilny badanych, liczbę ich dzieci oraz czynniki związane ze zdrowym stylem życia, a także pewne cechy charakteru. Te aspekty nie zmieniły jednak rezultatu badania.

Zwolennikami diety śródziemnomorskiej byli w badaniu najczęściej mężczyźni, eks-palacze, osoby w związku małżeńskim i starsze oraz te bardziej aktywne fizycznie.

Cytowana przez BBC dr Cecilia D'Felice, psycholog kliniczny, przyznaje, że jest coraz więcej dowodów na znaczenie diety w leczeniu depresji. Jak wskazała, wiadomo, że dieta bogata w oliwę z oliwek podnosi poziom serotoniny, a właśnie na tym, by utrzymać więcej dostępnej w mózgu serotoniny, polega działanie większości leków antydepresyjnych.

Jak przypomina BBC, dieta śródziemnomorska zawiera dużo owoców, warzyw, orzechów, zbóż i ryb, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak oliwa z oliwek. Ponadto - umiarkowaną ilość alkoholu i nabiału i małą ilość mięsa.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.